Kde držať Bitcoin – peňaženky, burzy
Bitcoinová peňaženka je základný nástroj, ktorý potrebujeme, keď chceme BTC držať a používať. Je to vlastne software (respektíve zariadenie) ktorý nám umožňuje spravovať naše Bitcoinové adresy a privátne kľúče.
Pozor! Ak máte Bitcoiny na burze, v zmenárni či na peňaženke, ku ktorej nemáte ako jediný privátne kľúče, nejedná sa v podstate vôbec o peňaženku. Medzi takéto pseudopeňaženky patrí napríklad veľmi populárna služba blockchain.info.
V takom prípade za vás vaše kryptomeny drží niekto cudzí – sprostredkovateľ. Neodporúčame držať kryptomeny u tretích strán. Základné pravidlo znie: Ak kontrolujete privátne kľúče, sú to vaše Bitcoiny. Ak nekontrolujete privátne kľúče, nie sú to vaše Bitcoiny.
Existuje viacero typov peňaženiek, ale každá peňaženka, okrem Bitcoin Core (na ktorej beží plný uzol) je tzv. Simplified Payment Verification (SPV) alebo tiež „ľahká“ (lightweight). SPV sa spolieha na plné uzly, od ktorých prijíma informácie o transakciách a stave Bitcoinovej siete.
Na základe toho, ako bezpečné sú a ako často ich chceme používať, rozlišujeme tieto typy peňaženiek:
Hot wallet – peňaženky, ktoré sú neustále pripojené na internet. Hrozí u nich väčšie bezpečnostné riziko, ale umožňujú jednoduchý prístup k Bitcoinom. Tu sa radia všetky mobilné a online peňaženky, prípadne software peňaženky na počítačoch pripojených na internet.
Cold wallet – peňaženky, ktoré sú offline a na internet sa s nimi pripájame len ak ich chceme použiť. Tieto sú oveľa bezpečnejšie na použitie, môžeme na nich držať viac prostriedkov, ale dávame si pozor pri odosielaní transakcií. Radia sa tu hlavne hardware peňaženky (ako TREZOR) a software peňaženky, ktoré máme odpojené od internetu.
Freeze wallet – toto sú špeciálne peňaženky, u ktorých sa počíta s tým, že slúžia na dlhodobé uloženie Bitcoinov. Ich seed je dobre zabezpečený a neplánujeme ich bežne používať. Často ich ani nemáme k dispozícii, ale sú uložené na bezpečnom mieste. Môžu existovať ako zálohy privátných kľúčov, hardware peňaženky či papierové peňaženky. Dôležitá je ich nedostupnosť pre bežné použitie.
Podľa média, na ktorom peňaženka funguje, môžeme peňaženky rozdeliť na:
- Mobilné – bežia na Androide alebo iOS
- Desktopové – bežia na operačných systémoch Windows, Mac a Linux.
- Hardwareové – samostatné šifrované zariadenia
- Papierové – zálohy privátnych kľúčov a adries na papier
Vedeli ste že: Všetky peňaženky, ktoré uvádzame v tomto článku sú zadarmo?
Pre mobily vám odporúčame tieto peňaženky:
- Samourai Wallet (Android) – táto open source peňaženka je síce len v Alpha verzii, takže ju odporúčame len testovať. Ponúka ale nadštandardnú anonymitu a bezpečnosť.
- Coinomi (Android a iOS) – multifunkčná peňaženka, ktorá okrem Bitcoinu podporuje celú plejádu ďalších kryptomien.
- Bread Wallet (Android a iOS) – veľmi jednoduchá a užívateľsky príjemná peňaženka.
- Copay (univerzálna pre desktopy i mobily) – bezpečná peňaženka pre iPhone, ktorá ponúka nadštandardné funkcionality ako napríklad multisig adresy (transakcie z nich musí podpísať viacero osôb).
- Wirex Wallet – Wirex vo svojej aplikácii umožňuje zámeny kryptomien, platby, transfery a mnohé iné funkcie.
Pre počítače odporúčame tieto peňaženky:
- Electrum – najpoužívanejšia desktopová peňaženka, jednoduchá na použitie a spoľahlivá. Na offline počítači môže slúžiť ako relatívne bezpečná cold wallet.
- Bitcoin Core – táto peňaženka je súčasťou softwareu, ktorý sa synchronizuje s celým BTC blockchainom – použite ju, ak chcete rozbehať celý Bitcoinový uzol.
- Armory – je trochu zložitejšia na nastavenie, ale obsahuje pokročilé bezpečnostné funkcionality pre náročných užívateľov.
Najbezpečnejším a pohodlným riešením sú hardwerové peňaženky:
- TREZOR – od českej spoločnosti SatoshiLabs je najlepšou HW peňaženkou, ľahko sa používa, je bezpečný, podporuje mnoho kryptomien a dá sa použiť ako password manager. V súčasnosti sú dva modely, starší Trezor a novší model Trezor T.
- Ledger Nano S – síce nie je celý open-source ako Trezor, ponúka však podporu pre širšiu paletu kryptomien.
- Open Dime – minimalistický USB hardware, ktorý umožňuje Bitcoiny používať ako bankovky.
Kde obchodovať s kryptomenami?
Obchodovanie s kryptomenami je dnes dostupné na mnohých platformách a burzách, ktoré poskytujú rôzne možnosti investovania do digitálnych aktív. Jednou z obľúbených možností je využiť služby brokerov, medzi ktorých patrí aj eToro.
Táto platforma sa stala jedným z najväčších brokerov v oblasti kryptomien, o čom svedčí aj fakt, že si ju obľúbilo už viac ako 30 miliónov používateľov po celom svete.
Na eToro môžu klienti investovať a obchodovať s viac ako 100 rôznymi digitálnymi aktívami. Portfólio zahŕňa známe kryptomeny ako Bitcoin, Cardano, Ethereum, no aj menej známe projekty ako Polkadot, Osmosis či Sandbox.
Platforma je navrhnutá tak, aby bola užívateľsky prívetivá aj pre začiatočníkov, pričom ponúka širokú škálu nástrojov na sledovanie a analýzu trhu.
Jednou z unikátnych funkcií eToro je možnosť sociálneho obchodovania, ktorá umožňuje používateľom kopírovať obchody skúsených odborníkov. Táto funkcia je skvelým spôsobom, ako sa učiť od tých najlepších a zároveň maximalizovať svoje investičné príležitosti.
U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.
Investovanie do kryptoaktív je vysoko volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Neexistuje tu žiadna ochrana spotrebiteľa. Na zisky sa môže vzťahovať daň.
Papierová peňaženka
Bitaddress.org – umožňuje vygenerovať si BTC adresu a peňaženku offline cez prehliadač a následne vytlačiť na papier – tento typ peňaženky môže slúžiť ako záloha, je však zastaralý a pre neskúseného užívateľa potenciálne rizikový.
Ako si zálohovať privátne kľúče?
Bitcoinová peňaženka v sebe Bitcoiny neukladá, ako sa na prvý pohľad zdá. Slúži iba ako front-end software pre správu privátneho kľúča našej adresy.
Privátny kľúč (private key) je tajný reťazec znakov, ktorý užívateľovi Bitcoinu umožňuje Bitcoiny posielať. Každá BTC peňaženka obsahuje jeden alebo viac privátnych kľúčov, ktoré sú matematicky spojené so všetkými verejnými adresami, ktoré peňaženka generuje.
Pretože privátny kľúč slúži na kontrolu Bitcoinov na danej adrese, je veľmi dôležité aby bol bezpečne zálohovaný – ideálne na papieri, offline. Niekedy je z privátneho kľúča derivovaný tzv. mnemonic seed – 12-24 náhodných anglických slov v rade za sebou, ktoré slúžia ako záloha a privátny kľúč sa z nich dá obnoviť.
Privátny kľúč vo svojej „surovej“ podobe vyzerá napríklad takto:
Kyhn5qVvEF1XKfkA6yj1CrB9XR51pQvTeUSFDa34Tis53zBRwLw3
Ak z neho odvodíme mnemonic seed – skupinu náhodných slov, môže vyzerať takto (pozor, je dôležité i presné poradie slov): witch collapse practice feed shame open despair creek road again ice least
Privátný kľúč na bežný prístup do peňaženky netreba, na to nám väčšina peňaženiek ponúkne tvorbu PINu alebo hesla (passphrase). Privátny kľúč nám ale slúži ako posledná záloha, z ktorej vieme kedykoľvek peňaženku obnoviť, trebárs aj na iné médium.
Bez ohľadu na formát privátneho kľúča je preto nutné si ho bezpečne zálohovať offline, mimo našu peňaženku.
Najistejšie je napísať si ho perom na papier (tlačiarne môžu byť hacknuté) a papier uložiť na viacerých bezpečných miestach, tak aby nehrozila strata alebo zničenie.
Pokročilé formy zabezpečenia privátnych kľúčov nám ponúkajú napríklad Shamir Secret Sharing (umožňuje rozdeliť privátny kľúč medzi skupinu osôb, aby bolo pri obnovení potrebné väčšinu, ale nie všetkých) či Glacier Protokol (systém offline zálohy, ktorý je údajne ešte bezpečnejší než HW peňaženky).
Ak sa bojíme odolnosti papierovej zálohy, môžeme použiť takmer nezničiteľnú oceľovú zálohu Cryptosteel, alebo papier jednoducho vložiť do ohňuvzdornej obálky.
Ak už máte vybratú správnu peňaženku, naplňte ju prvými Bitcoinami! Nakúpiť si ich môžete cez kryptomenovú burzu alebo si prečítajte článok Ako kúpiť Bitcoin či Ako investovať do Bitcoinu.