Platba kartou v zahraničí – prevody mien, poplatky, výbery

Moderné technológie uľahčujú už mnoho bežných situácii, inak to nie je ani pri platení v zahraničí. V minulosti preferovanejší výber z bankomatu dnes už nahrádza skôr platba kartou v zahraničí.

Platba kartou predstavuje aj v zahraničí jednoduchší, praktickejší a často aj bezpečnejší spôsob platenia. Pamätať však treba na pár základných vecí.

Nie všade v zahraničí je platba kartou možná, preto si to treba vopred overiť. Dobré je zistiť si aj konverzný kurz zahraničnej meny voči euru. S prepočtom meny môže pomôcť konvertor meny alebo inak – menová kalkulačka.

Výhody platby kartou v zahraničí

Platba kartou v zahraničí je čoraz obľúbenejšia, najmä v súvislosti s rozvojom digitálneho bankovníctva a cestovania do zahraničia. Ide o najvyužívanejší bezhotovostný platobný styk.

Platba kartou v cudzine má mnoho výhod vrátane pohodlia, prístupu k zahraničným menám a lepšej bezpečnosti ako nosenie veľkého množstva hotovosti pri výbere z bankomatu.

Pri platbe kartou v zahraničí je dôležité uvedomiť si prípadné poplatky alebo platby, ktoré môžu vzniknúť. Vo všeobecnosti platí, že väčšina kreditných a debetných kariet si pri cezhraničných nákupoch účtuje poplatok za zahraničnú transakciu, preto sa oplatí pred cestou informovať o podrobnostiach vo svojej banke alebo u poskytovateľa karty.

Mnohé banky v súčasnosti ponúkajú karty bez poplatkov za zahraničné transakcie, preto sa oplatí zvážiť túto možnosť, ak často cestujete.

Ďalším dôležitým faktorom pri používaní karty v zahraničí je informovanosť o konverznom kurze meny. Väčšina kariet používa výmenný kurz platný v deň transakcie, ale niektoré môžu za prepočet meny pripočítať ďalší poplatok (tzv. dynamický prepočet meny).

Je tiež dôležité poznať miestne zákony a predpisy týkajúce sa platby kartou v zahraničí. V niektorých krajinách môžu platiť obmedzenia týkajúce sa používania zahraničných kariet, preto sa oplatí zistiť si túto skutočnosť ešte pred cestou.

Okrem toho je rozumné dávať pozor na akékoľvek podozrivé aktivity alebo podvodné poplatky na karte, pretože v zahraničí je ich výskyt pravdepodobnejší.

Záverom možno povedať, že platba kartou v zahraničí môže byť pohodlným a bezpečným spôsobom používania financií v cudzine. Treba však vedieť o všetkých poplatkoch, ktoré môžu byť s platbou kartou v zahraničí spojené.

Konverzný kurz

Konverzný kurz meny je výmenný kurz jednej meny za druhú. Zvyčajne sa určuje na devízovom trhu a používa sa na výpočet hodnoty jednej meny vo vzťahu k inej mene. Kurz sa používa aj na určenie nákladov na medzinárodné transakcie.

  • Konverzný kurz meny je výmenný kurz medzi dvoma rôznymi menami. Je to kurz, za ktorý možno vymeniť jednu menu za druhú. Kurz sa určuje na základe dopytu a ponuky jednotlivých mien. Konverzný kurz sa používa na určenie hodnoty jednej meny v porovnaní s inou menou.
  • Najbežnejším konverzným kurzom meny je výmenný kurz. Je to kurz, za ktorý možno vymeniť menu jednej krajiny za inú. Napríklad pri výmene amerických dolárov za eurá je výmenný kurz množstvo eur, ktoré človek dostane za americké doláre.
  • Pri cestovaní do zahraničia je dôležité zohľadniť výmenný kurz. Tento kurz sa pravidelne mení, preto je dôležité pred nákupom skontrolovať aktuálny kurz. Kurz sa môže líšiť aj v závislosti od typu meny, ktorú vymieňate.
  • Konverzný kurz meny možno použiť aj na porovnanie cien rôznych položiek v rôznych krajinách. Znalosť kurzu môže pomôcť určiť, či je nákup v jednej krajine cenovo výhodnejší ako v inej.

Kurzové lístky mávajú banky zverejnené na svojich weboch. Napríklad VUB kurzy sú zverejnené pre devízový aj valutový nákup.

Treba však pamätať na to, že kurz meny sa každý deň mení. VUB kurzy aktuálne na daný deň sú zverejnené na stránke banky aj s menovou kalkulačkou, kde možno jednoducho spraviť prepočet meny.

Celkovo je konverzný kurz meny dôležitým faktorom pri prepočte meny alebo pri nákupoch v rôznych krajinách. Pred uskutočnením akejkoľvek transakcie je dôležité poznať aktuálny kurz.

Konvertor mien

Konvertor mien je internetová kalkulačka, ktorá slúži na prepočítanie meny z jednej na druhú. Zadanú čiastku tak jednoducho možno prepočítať z jednej meny na inú, napríklad z eura na českú korunu (eur-cz).

Prepočet meny sa uskutoční podľa kurzového lístku Európskej centrálnej banky platného pre daný deň. Konvertor mien obsahuje rôzne svetové meny, konverzný kurz sa každý deň mení.

Hovorí to o sile jednej meny oproti druhej. Napríklad ak je euro slabšie oproti zahraničnej mene, pri prepočte meny za jedno euro dostane človek menej zahraničnej meny.

Zameniť peniaze za zahraničnú menu treba v krajinách, kde sa neplatí našou menou, teda eurom. Napríklad v Českej republike sa platí českou korunou, do Maďarska sa treba vybaviť forintami, do Ameriky treba doláre.

Konvertor mien poslúži aj pri cestách na dovolenku do krajín, kde sa neplatí eurom.

Ako platiť kartou v zahraničí

Hotovosť do zahraničia dnes už nosí málokto. Väčšina cestovateľov už využíva platbu kartou v zahraničí, ktorá je rýchlejšia a jednoduchšia ako výber z bankomatu.

Mnohé krajiny tiež už uprednostňujú bezhotovostné platby, ktoré sú jednoduchšie, rýchlejšie, pohodlnejšie a bezpečnejšie. Väčšina vyspelých krajín už vytvorila podmienky pre bezproblémovú platbu kartou.

Výhodou platby kartou v zahraničí je kurzový prepočet. Tamojšia mena sa prepočítava devízovým kurzom, ktorý je omnoho výhodnejší ako valutový pri výmene peňazí na Slovensku.

Avšak treba myslieť na to, že nie vo všetkých krajinách je možno všade platiť kartou, preto si to treba pred vycestovaním overiť a zásobiť sa aj nejakou hotovosťou v menej danej krajiny.

Pri platbe kartou v zahraničí však treba byť opatrný. Platí tu niekoľko zásad ako sa nenechať oklamať či okradnúť:

  • podozrivé pohyby na karte treba bezodkladne hlásiť banke a kartu ihneď zablokovať, či už v mobilnej aplikácii, internet bankingu alebo telefonátom do banky
  • pozor treba dávať na osobné veci, hlavne na preľudnených miestach je krádež peňaženky pravdepodobnejšia ako zneužitie karty
  • PIN by sa nemal nachádzať nikdy v peňaženke ani v blízkosti platobnej karty
  • ideálne je nastaviť si posielanie notifikácii o pohyboch na účte
  • pri zadávaní PIN-u treba číselník prekryť druhou rukou
  • kontrolovať bločky o transakcii
  • nikde nezverejňovať číslo platobnej karty ani ju nikde nenechať položenú bez dozoru
  • online platby vykonávať len u overených obchodníkov

V rámci Európskej únie je možno platiť všade eurami a platiť aj akýmikoľvek platobnými kartami. Pozor si však treba dať na rôzne poplatky za platbu kartu v cudzej mene alebo za výber z bankomatu v zahraničí.

Poplatky za platbu kartou v zahraničí či výber z bankomatu

Pri cestách, či už pracovných alebo dovolenkových, sa nedá vyhnúť plateniu v zahraničí. Ako s výberom z bankomatu, tak aj s platbou kartou v zahraničí môžu byť spojené rôzne poplatky. Účtujú si ich jednak banky, ale napríklad aj poskytovatelia služieb.

Pred vycestovaním do zahraničia treba možné poplatky vopred overiť. Tie, ktoré účtujú banky bývajú zverejnené v ich cenníkoch.

Napríklad Slovenská sporiteľňa (SLSP) poplatky za platbu kartou alebo výber z bankomatu v zahraničí účtuje vo výške 2 percentá, ale maximálne si zaúčtuje 3 eurá.

Ako píše banka na svojom webe, pri platbách kartou od SLSP sa používa v zahraničí kurz spoločnosti Visa, ktorý je odlišný ako konverzný kurz na webe banky, avšak je výhodnejší ako kurz v zmenárňach pri výmene hotovosti.

Aj výber z bankomatu môže byť spojený s rôznymi poplatkami, a to aj výbery či platby v eurozóne. SLSP poplatky za platby kartou či výbery z bankomatu v eurozóne má banka zverejnené vo svojom sadzobníku poplatkov a odvíjajú sa od typu účtu a platobnej karty.

S Tatra bankou možno platiť aj mobilom

Jednoduchým a veľmi praktickým spôsobom ako platiť bezkontaktne aj v zahraničí je platba mobilom. Tatra banka platbu mobilom na Slovensko priniesla pred rokmi ako prvá. Kým vtedy na takúto platbu trebalo prídavné zariadenie, dnes už stačí jednoduchá mobilná aplikácia.

Výhody Tatra banka platby mobilom:

  • komfort – mobil nahradí aj viacero platobných kariet, ktoré možno nahrať do digitálnej peňaženky
  • bezpečnosť – citlivé údaje o karte sú počas platby cez mobil šifrované a nahrádza ich biometria alebo unikátny kód
  • netreba čakať na plastovú kartu – pri výmene či strate karty v čase, kým príde karta poštou alebo do pobočky, možno ďalej platiť mobilom

Tatra banka platbu mobilom ponúka k svojim účtom či kreditnej karte a jednoducho ju možno nájsť v mobilnej aplikácii banky.

Spoločnosť Wise

Poslaním spoločnosti Wise je urobiť prevod peňazí do zahraničia dostupnejším pre každého. Wise funguje na modeli peer-to-peer, čo znamená, že prevádzané peniaze v skutočnosti neprekračujú hranice.

Namiesto toho spoločnosť spája prevody s ostatnými, ktoré idú opačným smerom, takže peniaze zostávajú v miestnych bankových systémoch. To umožňuje Wise ponúkať nižšie poplatky a konkurencieschopnejšie výmenné kurzy ako tradičné banky.