Opravné a dodatočné daňové priznanie – rozdiel, príklady

Ak daňovník vyplní daňové priznanie nesprávne, na nápravu použije opravné alebo dodatočné priznanie. Opravné daňové priznanie treba podať v lehote určenej podanie riadneho priznania, dodatočné po jej uplynutí. Na opravu údajov dodatočným daňovým priznaním môže vyzvať aj Finančná správa, ak nájde chybu. Za oneskorené podanie hrozí pokuta.

Čo treba vedieť o opravnom a dodatočnom daňovom priznaní:

Opravné daňové priznanie sa podáva v riadnom termíne v prípade chyby.

Dodatočné priznanie sa používa, ak je chyba zistená až po riadnom termíne.

Lehota, dokedy sa podáva daňové priznanie býva zvyčajne koniec marca roka nasledujúceho po zdaňovacom období.

Pri vypĺňaní dodatočného aj opravného daňového priznania pomôžu vzory, online formuláre alebo daňoví poradcovia.

Povinnosť podať daňové priznanie majú fyzické osoby po presiahnutí určitého príjmu a právnické osoby bez ohľadu na výšku zisku.

Dokedy podať daňové priznanie?

Je dôležité podať daňové priznanie k dani z príjmu v termíne, ktorý stanovuje zákon. Tento termín sa môže každý rok meniť a zverejňuje ho Finančná správa SR.

Termíny na podanie dodatočného a opravného daňového priznania sú rôzne. Odvíjajú sa od toho, kedy si platca dane chybu v daňovom priznaní všimol, prípadne kedy nastala zmena vyžadujúca dodatočné podanie.

  • Dokedy podať daňové priznanie opravné?

Opravné daňové priznanie treba podať pred uplynutím lehoty na podanie riadneho daňového priznania. Je to možné v prípade, že si daňovník chybu všimne ešte pred uplynutím tejto lehoty.

Nahradí tak pôvodné priznanie. Finančná správa tak bude vyrubovať daň podľa tohto posledného opravného daňového priznania.

  • Dokedy podať daňové priznanie dodatočné?

V prípade, že niekto zistí až po termíne, že mal podať daňové priznanie, alebo že v podanom DP urobil chybu a uvedomí si to až po uplynutí riadnej lehoty, musí podať dodatočné daňové priznanie. Termín na jeho podanie je do konca mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa o tejto skutočnosti dozvedel.

Dokedy sa podáva daňové priznanie

Ako už bolo spomenuté, termín, dokedy sa podáva daňové priznanie sa môže každý rok mierne líšiť. Zvyčajne to však je do 31. marca nasledujúceho roka.

Prečo je dôležité vedieť, dokedy sa podáva daňové priznanie?

  • Vyhnutie sa pokute: Pri oneskorenom podaní daňového priznania hrozí pokuta
  • Získanie preplatku na dani: Ak niekto zaplatil viac dane, ako mal, môže mu byť preplatok vrátený

Najlepší spôsob, ako zistiť, dokedy sa podáva daňové priznanie v danom roku, je overenie tejto informácie na oficiálnej stránke Finančnej správy.

Aj pri vyplnení daňového priznania online, treba dodržať zákonom stanovený termín.

Opravné daňové priznanie

Ak si daňovník po podaní riadneho daňového priznania uvedomí, že v ňom niečo uviedol nesprávne, poslúži mu dokument zvaný opravné daňové priznanie. Chyba môže nastať v údajoch o príjmoch a výdavkoch, odpočtoch aj iných položkách, ktoré vplývajú na výšku dane.

  • Kedy podať opravné daňové priznanie?

Opravné daňové priznanie je možné podať iba do termínu stanoveného na podanie riadneho daňového priznania. Pri chybe zistenej po tomto termíne, je potrebné podať dodatočné daňové priznanie.

  • Ako podať opravné daňové priznanie?

Postup podania opravného daňového priznania je rovnaký ako pri riadnom daňovom priznaní. Dá sa podať elektronicky alebo poslať poštou. Je však dôležité už pri vypĺňaní označiť, že ide práve o opravné daňové priznanie. Tiež treba vyznačiť, ktoré údaje boli opravené.

  • Je možné podať viac opravných daňových priznaní?

Je to možno, treba to však stihnúť do uplynutia lehoty na podanie riadneho daňového priznania. Pre správcu dane je rozhodujúce posledné podané opravné daňové priznanie.

Ako vyplniť dodatočné daňové priznanie

Dodatočné daňové priznanie sa podáva až po uplynutí štandardnej lehoty. Používa sa v prípade, že daňovník zistí, že v pôvodnom daňovom priznaní, či už riadnom alebo opravnom, uviedol nesprávne údaje.

Môže sa tiež stať, že nastane zmena okolností ovplyvňujúcich daňovú povinnosť. Môže ísť napríklad o ďalšie príjmy, ktoré v pôvodnom priznaní neboli uvedené. Na podanie dodatočného daňového priznania môže vyzvať aj správca dane. Deje sa to vtedy, ak zistí chybu.

  • Kedy podať dodatočné daňové priznanie?

Dodatočné daňové priznanie musí byť podané do konca mesiaca nasledujúceho po zistení povinnosti ho podať.

  • Ako podať dodatočné daňové priznanie?

Spôsob, ako podať dodatočné daňové priznanie sa nelíši od iných DP. Je možné ho podať elektronicky alebo poštou. Treba tu však označiť, že ide o dodatočné daňové priznanie a taktiež uviesť, ktoré údaje boli upravené či doplnené.

  • Rozdiel medzi opravným a dodatočným daňovým priznaním

Prvý zásadný rozdiel je v termíne podania. Opravné daňové priznanie sa podáva pred riadnym termínom, kým dodatočné daňové priznanie až po tomto termíne.

Druhým rozdielom môže byť dôvod podania. Opravné daňové priznanie slúži na opravu chýb v pôvodnom daňovom priznaní. Dodatočné daňové priznanie sa používa aj v prípade zmeny okolností alebo keď chybu zistí správca dane.

V prípade zistenia chyby v pôvodnom daňovom priznaní po termíne treba podať dodatočné priznanie.

Dodatočné daňové priznanie pokuta

V niektorých prípadoch môže byť vystavená za dodatočné daňové priznanie pokuta. Dáva sa najmä v prípade oneskorenia. Jej výška závisí od týchto faktorov:

  • Dĺžka omeškania: Čím je dlhšie, tým je pokuta vyššia
  • Výška dodatočnej dane: Pokuta sa často odvíja od sumy, ktorú bolo treba dodatočne doplatiť
  • Dôvod: V prípade objektívnych dôvodov na omeškanie môže byť výška pokuty ovplyvnená

Sadzba pokuty sa zväčša pohybuje v rozmedzí od 3 do 10 % ročne z dane, ktorá bola vyrubená dodatočne. Presnú sadzbu stanovuje zákon.

Keď je dodatočne vyrubená daň nízka, môže sa uložiť minimálna pokuta. Platí tiež pravidlo, že pokuta nemôže presiahnuť výšku dodatočne vyrubenej dane.

Pokuta za dodatočné daňové priznanie sa počíta za každý jeden deň po termíne na podanie tohto daňového priznania. Jej počítanie sa končí dňom jeho reálneho podania.

Kedy sa pokuta za dodatočné daňové priznanie neukladá?

Niekedy môže byť pokuta za dodatočné daňové priznanie odpustená či znížená. Napríklad vtedy, ak niekto podal dodatočné daňové priznanie pred tým, ako sa začala daňová kontrola. Môže sa to stať aj v prípade, že existujú objektívne dôvody na omeškanie.

Daňové priznanie vzor

Správne určenie výšky dane a správne vyplnené daňové priznanie sú podstatné pre splnenie daňovej povinnosti. Chybný dokument môže byť potrestaný pokutou. Správny vzor daňového priznania zaručí, že bude finančnou správou spracované bez komplikácií.

Vzor daňového priznania je možné získať viacerými spôsobmi:

  • Web Finančnej správy: Tu sa nachádzajú vždy aktuálne a najspoľahlivejšie vzory daňových priznaní, dajú sa tu stiahnuť všetky potrebné tlačivá, alebo vyplniť daňové priznanie online
  • Daňový poradca: Poskytne správny vzor a pomôže aj s jeho vyplnením
  • Aplikácie: K dispozícii sú rôzne softvérové aplikácie, vďaka ktorým sa dá vyplniť daňové priznanie elektronicky, obsahujú aj predvyplnené údaje, ktoré celý proces uľahčujú
  • Pobočky Pošty: Na niektorých poštách poskytujú informácie o daňových priznaniach aj pomoc pri vypĺňaní

Pri každom vzore daňového priznania je dôležité pozorne si prečítať inštrukcie, ktoré sa líšia podľa typu.

Ukážka daňového priznania typu A.

Dodatočné daňové priznanie DPH

Ak platiteľ DPH zistí, že v daňovom priznaní uviedol niečo nesprávne, musí použiť dodatočné daňové priznanie DPH. Chyby totiž môžu viesť k tomu, že platiteľ dane z pridanej hodnoty zaplatí príliš málo alebo príliš veľa.

Prečo sa podáva dodatočné daňové priznanie DPH:

  • Oprava: Ak nastal pri vypĺňaní pôvodného priznania omyl
  • Zmena: Ak sa zmenia okolnosti ovplyvňujúce povinnosť platiť DPH
  • Chybu zistí správca dane: Vtedy vyzve na podanie dodatočného daňového priznania DPH

Aj dodatočné daňové priznanie k DPH treba podať do konca nasledujúceho mesiaca elektronicky alebo poštou. Za oneskorené podanie môže byť tiež uložená pokuta.

Po podaní dodatočného daňového priznania DPH budú údaje preverené a výška daňovej povinnosti prípadne upravená. Ak niekto zaplatil menej DPH, musí rozdiel doplatiť aj s úrokmi z omeškania. Ak daňovník zaplatil viac, rozdiel mu vrátia.

Aj pri dani z pridanej hodnoty sa môže použiť opravné či dodatočné daňové priznanie.

Kto podáva daňové priznanie

To kto, podáva daňové priznanie, určuje zákon. Všeobecne sú to:

  • Fyzické osoby, ak ich príjem presiahol určitú hranicu, majú viacero zdrojov príjmu alebo si chcú uplatniť rôzne bonusy
  • Právnické osoby, ako obchodné spoločnosti, združenia a iné, tie podávajú daňové priznanie bez ohľadu na výšku zisku
  • Podnikatelia a samostatne zárobkovo činné osoby majú tiež povinnosť podať daňové priznanie bez ohľadu na výšku príjmu

Finančná správa poskytuje na stránkach online nástroje, ktoré pomôžu zistiť, kto podáva daňové priznanie.

Kedy treba podať daňové priznanie

Okolností, kedy treba podať daňové priznanie, je viacero. Povinnosť podať daňové priznanie vzniká, ak niekto:

  • Presiahol určitú hranicu príjmu: Každý rok sa mierne mení, je dobré si ju overiť na stránke Finančnej správy
  • Má viacero zdrojov príjmu: Napríklad, ak okrem zamestnania prenajímal byt
  • Chce uplatniť odpočty: Bonus na deti, na bývanie atď.
  • Vykázal daňovú stratu

Termín, kedy treba podať daňové priznanie býva okolo 31. marca. V prípade, že tento deň pripadne na víkend alebo deň pracovného pokoja, termín sa posúva na najbližší pracovný deň. Daňové priznanie za rok 2025 treba podať do 31. marca 2026.

Čo je daňové priznanie

Je to dokument, ktorý podáva fyzická alebo právnická osoba daňovému úradu. Na čo je daňové priznanie? Vyčísľujú sa tu príjmy a výdavky, prípadne iné skutočnosti, ktoré ovplyvňujú výpočet dane z príjmu.

Na základe údajov v daňovom priznaní sa vypočíta daň, ktorú treba zaplatiť. V niektorých prípadoch naopak vznikne preplatok na dani.

Zjednodušená odpoveď na otázku, čo je to daňové priznanie znie, že je to akoby výkaz o príjmoch a výdavkoch daňovníka, ktorý sa predkladá štátu, aby mohol vypočítať daň na zaplatenie.