Volebná kalkulačka – predvolebné preferencie a prieskum
Nie všetci voliči majú pred parlamentnými či inými voľbami jasno v tom, komu dajú svoj hlas. Zorientovať sa im v ponuke strán či kandidátov im pomôže nástroj zvaný volebná kalkulačka alebo volebný kompas. Vďaka sérii otázok určí, ktorá strana či kandidát sa najviac zhoduje s názorovými hodnotami voliča. V rozhodovaní, koho voliť, pomáhajú aj predvolebné prieskumy, ktoré zisťujú preferencie občanov.
Vybrať si z kandidátov či politických strán vo voľbách pomáha:
Volebná kalkulačka/volebný kompas vo forme testu porovnáva názory voliča s názormi strán.
Treba myslieť na to, aké rôzne dôležité funkcie parlament na Slovensku má a dobre zvoliť, kto túto moc dostane.
Politické strany pred voľbami zverejňujú svoje volebné programy, kde určia, čo chcú v prípade výhry pre občanov urobiť.
Predvolebné prieskumy preferencií ukazujú predbežne možno výsledky volieb podľa vybranej vzorky respondentov.
Volebná kalkulačka – koho voliť test
Volebná kalkulačka, alebo volebný kompas, je výborným nástrojom, ktorý poslúži pri rozhodovaní sa, koho voliť v parlamentných voľbách. Slúži na zorientovanie sa v politickom spektre. Voličovi pomôže vybrať vhodného kandidáta či stranu.
Volebná kalkulačka vyzerá v podstate ako online test či dotazník. Jej súčasťou je séria otázok o voličových politických názoroch a prioritách. Podľa odpovedí na tieto otázky volebný kompas porovná názory voliča s názormi politických strán či kandidátov na prezidenta.
Vo výsledku potom ukáže, s ktorou stranou sa volič hodnotovo najviac zhoduje.
Ako funguje volebná kalkulačka – test koho voliť:
- Odpovedanie na otázky: Kalkulačka kladie zväčša desiatky otázok na rôzne témy, pýta sa názory z ekonomiky, životného prostredia, na sociálne otázky či zahraničnú politiku a volič si vždy zvolí odpoveď, ktorá sa najviac zhoduje s jeho presvedčením
- Porovnanie: Odpovede volebný kompas porovná s odpoveďami kandidátov/strán
- Výsledok, ako voliť: Výsledný prehľad ukáže, ktoré strany majú s voličom najviac zhodných názorov, prípadne aj v čom sa nezhodnú
Volebný kompas vo forme testu je k dispozícii online na webových stránkach rôznych organizácií a médií. Pre nájdenie aktuálnej volebnej kalkulačky treba zadať do vyhľadávača okrem tohto termínu aj krajinu a rok parlamentných volieb.
Na čo je dobrý volebný kompas
Ľudia, ktorí veľmi nesledujú politiku, môžu mať pred voľbami problém rozhodnúť sa, ako voliť. Volebný kompas im pomôže zorientovať sa v spleti politických strán a získať väčší prehľad.
Volebná kalkulačka však má význam aj pre tých, ktorí sa v politike orientujú. Môže im pomôcť:
- Objaviť nové strany: S niektorými stranami môže mať daný volič viac spoločných názorov, ako si dovtedy myslel, volebný kompas to mu to ukáže a nakoniec možno zvolí stranu, o ktorej pôvodne neuvažoval
- Lepšie pochopiť vlastné názory: Pri otázkach v teste koho voliť sa človek viac zamyslí nad vlastnými názormi, hodnotami a prioritami
- Správne a informovane sa rozhodnúť: Informácie získané z volebného kompasu urobiť dobré rozhodnutie, ako voliť
Treba myslieť na to, že žiadna volebná kalkulačka nie je dokonalá a vytvárajú ju tiež ľudia. Ani odpovede politických strán, ktoré slúžili ako základ pre tvorbu volebného kompasu nemusia byť vždy pravdivé. Výsledok teda treba brať len orientačne a vždy dať najmä na vlastný rozum a úsudok.
O volebných programoch kandidátov či strán sa treba informovať aj z iných zdrojov. Pri rozhodovaní, koho voliť pomôžu aj predvolebné preferencie – podľa nich môže voliť dať svoj hlas takej strane, ktorá má reálnu šancu v parlamentných voľbách uspieť.
Parlamentné voľby – ako voliť
Parlament má na Slovensku aj v iných štátoch zákonodarnú funkciu. To znamená, že navrhuje a prijíma zákony zo všetkých oblastí občianskej aj obchodnej sféry. To ovplyvňuje život všetkých obyvateľov krajiny, preto je veľmi dôležité dobre si premyslieť, ako voliť.
Parlament má v riadení štátu tieto funkcie:
- Tvorba a schvaľovanie zákonov: Pravidlá ovplyvňujúce chod spoločnosti
- Kontrola vlády: Parlament sleduje činnosť vlády, môže jej tiež vysloviť nedôveru a odvolať ju
- Schvaľovanie štátneho rozpočtu: Rozhodovanie o pláne príjmov a výdavkov štátu na nasledujúci rok, zmeny v daňovom systéme, napríklad určovanie výšky DPH
- Zastupovanie občanov: Presadzovanie a ochrana záujmov občanov
V parlamentných voľbách ľudia dávajú hlas vybranej politickej strane v tajnom hlasovaní. Je to demokratický proces, tak ako referendum, vďaka ktorému majú občania možnosť byť súčasťou rozhodovania o svojich zástupcoch v politike.
Pred voľbami zverejňujú politické strany svoje volebné programy. V nich uvádzajú ciele a vízie, ktoré chcú v prípade zvolenia v parlamente napĺňať.
PS volebný program
Pred parlamentnými voľbami v septembri 2023 mnohých voličov zaujímal PS volebný program. Skladal sa z desiatich opatrení. Priority volebného programu PS sa týkali viacerých oblastí, nechýbalo zdravotníctvo, školstvo ani sociálne témy.
Body PS volebného programu v parlamentných voľbách 2023:
- Nové nemocnice: Vybudovanie troch veľkých nemocníc
- Dane a podnikanie: Zníženie zdanenia práce a uľahčenie začiatkov podnikania
- Adresná pomoc: Vo forme napríklad aj príspevku na bývanie
- Nový cestovný lístok: Zavedenie celoslovenského cestovného lístka na všetky druhy verejnej dopravy
- Platy učiteľov: Zvýšenie na úroveň priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí
- Opatrenia na elektronizáciu štátnej správy
- Podpora fotovoltaiky
- Registrované partnerstvá: Aby boli dostupné pre všetkých
- Platenie výživného v správe štátu: Povinný rodič by platil štátu a ten by vyplácal výživné oprávnenému rodičovi
Pri presadzovaní volebného programu PS chcelo využiť podľa vzorov zo zahraničia odborné implementačné tímy. Hnutie Progresívne Slovensko tiež bolo otvorené konštruktívnej politickej spolupráci.
Predvolebný prieskum 2023
Viaceré mediálne agentúry pred parlamentnými voľbami robia prieskum verejnej mienky. Zisťujú tak predvolebné preferencie, čiže koľko percent hlasov by ktorá strana dostala.
Prieskum zvyčajne prebieha formou otázok kladených reprezentatívnej vzorke respondentov. Malo by ich byť aspoň tisíc a mala by v nej byť zastúpené rôzne skupiny obyvateľstva z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti aj miesta bydliska.
Hlavnou otázkou prieskumu preferencií je, samozrejme, koho by respondenti volili, keby sa parlamentné voľby konali najbližší víkend.
Ako vyzeral predvolebný prieskum 2023 na Slovensku
Výsledky predvolebného prieskumu 2023 od rôznych agentúr sa prirodzene líšili, pretože každá oslovila trochu iných ľudí, predvolebné preferencie však mali spoločné body. Začiatkom roka 2023 viedla celkom výrazne strana Hlas, druhá priečka patrila Smeru a tretia Progresívnemu Slovensku.
Na jar predvolebný prieskum 2023 ukázal nárast počtu voličov Smeru, ktorý predbehol Hlas, tretiu priečku si držalo PS. V lete prvé tri strany zostávali rovnaké, rástol však počet percent pre PS, až v auguste predbehlo v predvolebných preferenciách stranu Hlas.
Výsledky predvolebného prieskumu 2023 zo septembra od agentúry AKO v percentách:
PS | 18 |
SMER | 17,7 |
HLAS | 15 |
OĽaNO, KÚ, ZA ĽUDÍ | 9,4 |
SaS | 7,3 |
KDH | 6,1 |
SNS | 6 |
Republika | 5,4 |
Sme rodina | 5,1 |
Demokrati | 4,3 |
Aliancia | 2,8 |
Modrí, MOST-Híd | 1 |
Maďarské fórum | 0,6 |
Podobne to v predvolebnom prieskume 2023 vyzeralo aj v septembri. Predvolebné preferencie pre strany Smer a PS boli veľmi vyrovnané, v niektorých prieskumoch vyhrávala jedna, v iných druhá strana.
Okrem Hlasu mali ešte šancu dostať sa do parlamentu podľa prieskumov koalícia Oľano, KÚ a Za ľudí a strany KDH, SaS, Republika, Sme rodina a SNS.
RTVS prieskum preferencií
Podľa RTVS prieskumu preferencií, ktorý bol zverejnený koncom júla, mala najväčšiu podporu strana Smer. Za ním by sa umiestnili Progresívne Slovensko, Hlas, Republika, Sme rodina, SaS a KDH. RTVS prieskum preferencií bol robený agentúrou Median SK.
Tento RTVS prieskum preferencií nedával šancu dostať sa do parlamentu koalícii OĽANO a priatelia, ani stranám Demokrati, SNS a Aliancia.
Čo sa týka volebného potenciálu, čiže odhad toho, ktorá strana by mohla získať najviac voličov, bola na prvej priečke strana Smer. Prvú trojku dopĺňalo PS a Hlas.
Na čo slúžia predvolebné preferencie?
Predvolebné preferencie hovoria o tom, koho chcú občania voliť v najbližších parlamentných alebo iných voľbách. Vďaka predvolebným prieskumom a ich zverejňovaniu môžu voliči získať predstavu o tom, ktorá politická strana má najväčšiu podporu a ktoré strany majú šancu dostať sa do parlamentu.
Voličom teda predvolebné preferencie slúžia na zorientovanie sa, najmä ak niekto ešte je rozhodnutý, komu dá hlas. Médiá a rôzni analytici na základe predvolebných preferencií vytvárajú predpovede možného výsledku volieb.
Na čo využívajú predvolebné preferencie politické strany?
- Stratégia: Predvolebné preferencie ukazujú aj výsledky podľa krajov či podľa veľkosti sídla, kde respondenti žijú, na základe toho môžu strany zistiť, kde je ich podpora dostatočná a kde treba viac úsilia
- Kampane: Strany podľa preferencií upravujú témy, ktorým sa venujú vo svojich kampaniach
- Zdroje: Lepšie zameranie sa na oblasti, kde je šanca získať najviac hlasov
Reálne výsledky volieb sa nemusia zhodovať s predvolebnými preferenciami. Na konečný výsledok vplýva viacero faktorov, voliči z prieskumov môžu nakoniec hlasovať inak, prípadne neprídu k volebným urnám vôbec.