Nástrahy pôžičiek do výplaty
S pôžičkami do výplaty sa iste stretol každý z nás. Či už z rozprávania alebo z reklamného oznámenia. Možno sami máte skúsenosť s pôžičkami do výplaty a pravidelne ich využívate. Tak ako každá pôžička, aj pôžička do výplaty má svoje riziká a úskalia. Čomu by ste mali venovať pozornosť, než sa zadlžíte u akejkoľvek nebankovej spoločnosti?
Pôžička pred výplatou má svoj účel
Pôžičky do výplaty alebo tzv. SMS pôžičky slúžia na preklenutie krátkodobých finančných problémov. Tak by sme k nim mali pristupovať a nečerpať ich na zaplatenie existujúcich záväzkov alebo na splnenie tajných želaní. Nebankové spoločnosti prednostne požičiavajú ľuďom s trvalým príjmom, ale každú žiadosť posudzujú individuálne a môžu vyhovieť aj ľuďom s nízkymi alebo nepravidelnými príjmami.
Nastavte si parametre pôžičky
Zadajte si do internetového vyhľadávača „pôžičky do výplaty“ a uvidíte, že vám vyskočia ponuky od desiatok nebankových spoločností. O pôžičku žiadate na ich stránkach cez jednoduchý online formulár. Celý proces zvládnete z pohodlia domova. Zvolíte si výšku pôžičky a dobu splatnosti podľa toho, kedy beriete výplatu. Požiadať môžete o menšiu čiastku v rádoch desiatok eur alebo väčší finančný obnos až do 1000 eur, napríklad u spoločnosti Ferratum.
Pôžička bez zbytočného preverovania
K pôžičkám do výplaty sa nevzťahuje žiadna administratíva. Nebankové spoločnosti zvyčajne nepožadujú doloženie príjmov, preveria si vás v úverových registroch, ale nevyžadujú po vás ručiteľa ani zástavu nehnuteľnosti. Pri schvaľovaní pôžičiek vychádzajú z informácií, ktoré uvediete v elektronickej žiadosti. Peniaze vám prídu na bankový účet najneskôr nasledujúci pracovný deň od schválenia žiadosti.
Zvážte svoju platobnú schopnosť
Nebankové spoločnosti skúmajú vašu bonitu a schopnosť plniť svoje záväzky. Ale nie sú prísne. SMS pôžičky preto prinášajú to riziko, že podceníte svoje platobné možnosti a nebudete schopní peniaze vrátiť do doby splatnosti, tj. do 30 dní. Niektoré spoločnosti síce ponúkajú predĺženie doby splatnosti, ale účtujú si za to vysoký poplatok. Niektorí z vás taktiež chcú použiť peniaze na úhradu existujúcich záväzkov. Lenže tým svoju situáciu nevyriešite a zadlžíte sa za nevýhodných podmienok.
Overte si poskytovateľa pôžičiek
Požičiavajte si iba od preverených poskytovateľov, aby ste nenaleteli podvodníkom. Nový spotrebiteľský zákon síce reguluje trh s pôžičkami, ale nie je zárukou toho, že sa na internete nevyskytnú nejakí podvodníci. Pamätajte na to, že solídne nebankové spoločnosti po vás nevyžadujú žiadne poplatky vopred a rešpektujú zákon, ktorý stanovuje maximálnu výšku sankcií. Úžernícke spoločnosti sa však môžu snažiť zákon obísť a naúčtujú vám neúmerné poplatky za zasielanie upomienok.