Ako a kde kúpiť Bitcoin – návod 2024

Zaujal Vás Bitcoin a radi by ste vlastnili kúsok tejto kryptomeny? Existuje hneď niekoľko možností, ako to urobiť. Či už preferujete rýchlosť a jednoduchosť online nákupu, alebo radšej chcete vybaviť všetko osobne či dokonca anonymne.

Mnoho ľudí rozmýšla nad tým, ako na zhodnotenie peňazí. Jednou z možností je aj obchodovanie s Bitcoinom, no treba brať ohľad na možné riziká a chápať fungovaniu tejto kryptomeny.

Avšak predtým, než začne niekto s tým, ako investovať do Bitcoinu, je potrebné splniť niekoľko krokov.

Je potrebné mať peňaženku

Hoci je možné držať Bitcoiny priamo na burze (ak ste ich na burze kúpili), dôrazne odporúčame k prijímaniu, uloženiu a používaniu Bitcoinov založiť vlastnú Bitcoinovú peňaženku, pri ktorej kontrolujete vaše privátne kľúče vy a nie tretia strana. Máme na výber z dvoch základných typov.

1. Mobilná či softvérovú peňaženka

Mobilná kryptopeňaženka je typ softvérovej aplikácie určenej na bezpečné ukladanie a správu digitálnych aktív, ako sú napríklad kryptomeny. Na rozdiel od tradičných peňaženiek mobilná kryptobanka umožňuje používateľom prístup k ich finančným prostriedkom kedykoľvek a odkiaľkoľvek, pokiaľ majú pripojenie na internet.

Vďaka tomu sú mobilné kryptoburzy mimoriadne pohodlnou a všestrannou možnosťou pre tých, ktorí pravidelne používajú kryptomeny na transakcie alebo investície. Hlavnou výhodou mobilnej kryptobanky je, že umožňuje používateľom zachovať si kontrolu nad svojimi prostriedkami namiesto toho, aby ich zverili správcovi tretej strany.

To znamená, že používatelia môžu rýchlo a jednoducho vykonávať transakcie bez toho, aby sa museli spoliehať na sprostredkovateľov, čo môže znížiť transakčné náklady a zvýšiť súkromie.

Softvérové kryptoburzy sú obľúbenou voľbou medzi investormi, obchodníkmi a nadšencami do kryptomien. Tieto peňaženky sú určené na ukladanie kryptomien v digitálnych zariadeniach, ako sú stolové počítače, notebooky alebo mobilné telefóny, a ponúkajú širokú škálu funkcií a vlastností, vďaka ktorým je správa digitálnych aktív jednoduchá a bezpečná.

Softvérové kryptoburzy možno nainštalovať na rôzne platformy vrátane systémov Windows, Mac OS, Linux a Android a zvyčajne sú k dispozícii zadarmo alebo za nízku cenu. Okrem ukladania kryptomien možno softvérové peňaženky používať aj na monitorovanie trhových cien, generovanie nových adries peňaženiek a správu viacerých mien naraz.

Niektoré softvérové peňaženky dokonca ponúkajú ďalšie bezpečnostné funkcie, ako napríklad dvojfaktorovú autentifikáciu a podporu viacerých podpisov, ktoré chránia aktíva používateľov pred krádežou alebo pokusmi o hackerské útoky.

POZOR! Vyhnite sa peňaženkám od neznámych vývojárov, zálohujte si svoje privátne kľúče na papier a pamätajte, že i keď burzy ako Coinbase ponúkajú vlastné mobilné aplikácie, pri nich je skutočným držiteľom privátnych kľúčov burza a nie vy.

2. Hardvérová peňaženka

Hardvérová peňaženka je fyzické zariadenie určené na bezpečné uloženie digitálnych aktív, ako sú napríklad kryptomeny. Na rozdiel od softvérových peňaženiek, ktoré bežia na digitálnych zariadeniach, sú hardvérové peňaženky špeciálne vytvorené na účely uchovávania kryptomien a ich ochrany pred krádežou alebo pokusmi o hackerské útoky.

Tieto peňaženky sa zvyčajne podobajú na USB disky alebo iné malé zariadenia a sú vybavené rôznymi bezpečnostnými prvkami vrátane šifrovania, ochrany heslom a biometrickej autentifikácie. Hlavnou výhodou hardvérovej peňaženky je, že ponúka vysokú úroveň zabezpečenia tým, že uchováva súkromné kľúče používateľa offline a mimo dosahu potenciálnych kybernetických útokov.

Vďaka tomu sú hardvérové peňaženky ideálnou voľbou pre tých, ktorí vlastnia veľké množstvo kryptomien alebo ktorí majú obavy o bezpečnosť svojich digitálnych aktív.

Hoci hardvérové kryptobrašne môžu byť drahšie ako softvérové peňaženky, ich vynikajúce bezpečnostné funkcie a pokoj v duši z nich robia výhodnú investíciu pre serióznych nadšencov kryptomien.

Medzi populárne hardvérové peňaženky patrí TREZOR (od českej firmy SatoshiLabs) alebo Ledger Nano.

POZOR! Aj u hardvérovej peňaženky je nutné zálohovať si privátny kľúč, ktorý je vo forme tzv. seedu (12-24 náhodných slov). Postupujte vždy presne podľa návodu, ktorý je priložený k vašej hardvérovej peňaženke.

V prípade, že si chcete výber správnej peňaženky premyslieť lepšie, prejdite na článok o BTC peňaženkách.

Ak už máte vlastnú Bitcoinovú peňaženku, nič vám nebráni ísť nakupovať. Ale nie tak rýchlo! Ešte si poďme ujasniť, čo s kryptomenami zamýšľate. Chcete ich využívať pri online platbách, alebo ich uložíte na niekoľko rokov ako dlhodobú investíciu, či chcete využiť vysokú volatilitu trhu a zarábať na zmene kurzu? Je pre vás dôležitá rýchlosť či anonymita?

Odpovede na tieto otázky Vám pomôžu rozhodnúť sa, akým spôsobom chcete nakúpiť.

Burzy

Vhodným miestom pre nákup a predaj Bitcoinu, čo sa týka poplatkov (za nákup Bitcoinu okolo 0,1-0,5%), sú kryptomenové burzy, kde sa na likvidnom otvorenom trhu stretáva ponuka s dopytom a môžete tu kryptomeny kupovať a predávať. Burzy používajú hlavne obchodníci, ktorí chcú aktívne obchodovať a využívať volatilitu kryptomien.

Výber vhodnej burzy je jedným z dôležitých krokov, ktoré treba zvážiť pred investovaním alebo kúpou Bitcoinu.

K ich využitiu sa však budete musieť registrovať a overiť svoju totožnosť. To môže trvať aj niekoľko dní. Pri nákupe na niektorých zahraničných burzách a zmenárňach je potrebné počítať aj s poplatkami za prevod meny a s poplatkami za prevod SEPA (pri platbe v eurách) alebo SWIFT (pri platbe v dolároch).

Zmenárne

Najrýchlejšou a najpohodlnejšou možnosťou nákupu je využiť službu online zmenárne Bitcoinu. Tu môžete Bitcoiny kúpiť a niekedy i predať (ale nebýva to pravidlom) a za transakciu uhradíte zmenárni poplatok vo forme spreadu (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou meny), alebo percentuálnym podielom z transakcie.

Automaty

Ďalší spôsob na nákup Bitcoinu predstavujú Bitcoin automaty nazývané aj ATM (Automated Teller Machine). Jedná sa o automaty podobné bankomatom, ktoré vám umožnia vymeniť bežnú menu za Bitcoin.

Niektoré Bitcoinmaty umožňujú obojstranné platby (nákup aj predaj BTC). Dávajte si však pozor na limit transakcie. Nadlimitné nákupy vyžadujú registráciu.

Výhodou Bitcoinmatov je, že sa nemusíte registrovať na žiadnu burzu, je to rýchle, a zakúpené Bitcoiny máte do niekoľkých minút v peňaženke. Nevýhodou sú naopak poplatky spôsobené vyšším kurzom.

Peer to peer

Peer to peer znamená kúpiť Bitcoiny priamo od ľudí, ktorí ich vlastnia. Týchto ľudí nájdete napríklad na internetových fórach, Bitcoinových skupinách na Facebooku, alebo na Bitcoin meet-upoch (napríklad v Paralelnej Polis). Prípadne je možné využiť i služieb decentralizovaných búrz.

Pri nákupe osobne si ale dajte pozor na podvodníkov. Nakupujte iba od známych ľudí, ktorým veríte, alebo od predajcov s dobrou reputáciou a kladnými hodnoteniami.