Ako prevádzkovať BTC bankomat – návod 2024

Začať pracovať s Bitcoinom v praxi je ideálny spôsob ako sa naučiť základy a oboznámiť sa s businessovými náležitosťami. Okrem Bitcoinu existuje aj množstvo iných kryptomien a tieto bankomaty umožňujú aj ich výmenu. BTC bankomat je tak rýchlou cestou ako zmeniť tradičné meny za kryptomeny.

Ľudia sa vedia dostať k prvým Bitcoinom rôznymi spôsobmi, no ten najľahší je prostredníctvom Bitcoin bankomatu (BTC ATM). Ak vediete prevádzku, kam chcete prilákať čo najviac nových ľudí, tak práve BTC bankomat je výborným spestrením, pretože ľudia vždy hľadajú spôsob ako zarobiť peniaze

Ako postupovať?

Pred založením bankomatu je vhodné si zodpovedať otázku, či chceme aby sa o bankomat staral iný prevádzkovateľ, alebo sa chceme o neho starať sami.

1. Bankomat prevádzkuje tretia strana

Ak bankomat zveríte do rúk tretej strane, je to určite pohodlnejšia voľba. Nemusíte riešiť žiadne technické problémy, a kupujúci dostane vysvetlivku ako stroj funguje. Tento spôsob však nebude zadarmo. Medzi vami a prevádzkovateľom sa zvyčajne dohodnete na prenájme miesta.

Môže to byť paušálna platba, alebo podiel zo zisku. Je však možné aj zdieľať niektoré nákladové položky bankomatu.

Ako nájdem takýchto prevádzkovateľov? Odporúčame navštíviť coinatmradar a vyhľadať bankomaty podľa miesta, kam váš bankomat plánujete umiestniť. Po otvorení detailov bankomatu, má každý priradený konkrétneho operátora, ktorý zvyčajne uvádza kontaktné informácie.

Ak sa vo vašej blízkosti nenachádza nikto, alebo chcete osloviť iných operátorov, odporúčame osloviť všeobecne operátorov zo Slovenska alebo Česka. Pre operátorov je často dôležitá poloha, typ miesta, alebo aj čas otváracích hodín vašej prevádzky.

2. Bankomat chcete prevádzkovať sami

Ak sa rozhodnete, že chcete bankomat prevádzkovať samostatne, tak je potrebné očakávať vyššie nároky na čas, peniaze, aj zákaznícku podporu. Existuje niekoľko možností, ako si to uľahčiť a vybrať si ten správny spôsob.

V tomto prípade rozhoduje aj výber výrobcu bankomatov. Začneme hneď s niekoľkými, a rozpíšeme si ich výhody a nevýhody.

General Bytes

General Bytes je český výrobca, ktorý má českú podporu, a pomôže vám stroj nastaviť, či riešiť prípadné problémy. V hlavnej ponuke majú na výber 2 stroje – BATMTwo a BATMThree.

BATMTwo je jednosmerný bankomat, čiže umožňuje iba nákup kryptomien. Je to lacnejšia verzia v cene od 3 200 EUR, ktorá dokáže na seba rýchlo zarobiť.

BATMThree je obojsmerný bankomat, ktorý umožňuje nákup aj predaj. Jeho cena sa pohybuje od 7 300 EUR.

K bankomatom sa dajú prikúpiť väčšie zásobníky bankoviek, stojany a iné doplnky.

Výhody:

  • český jazyk a dobrá zákaznická podpora,
  • za poplatok 0,5 % možnosť prevádzkovania serveru na strane General Bytes,
  • široká implementácia búrz a kryptomien,
  • mnoho využiteľných nastavení bankomatu.

Nevýhody:

  • „closed source“ – aj keď máte šikovných programátorov, môže byť problém programovať vlastné rozšírenia nad rámec toho, čo ponúka výrobca.

Lamassu

Lamassu je islandský výrobca, etablovaný hráč na trhu, ktorý ponúka dizajnové stroje. Zameriava sa na jeden model Douro, ktorý je jednosmerný, určený pre nákup kryptomien. Dá sa rozšíriť o podstavec Santo Tirso, ktorý slúži len na predaj kryptomien, a vytvorí tak dokopy obojsmernú zostavu. Ceny sú 5 100 + 4 250 EUR.

Výhody:

  • veľmi pekný dizajn, ktorý obohatí váš priestor,
  • za poplatok 85 EUR mesačne – technická podpora,
  • množstvo kryptomien,
  • „open source“ software – ak máte šikovných programátorov, budú vedieť ľahšie programovať vylepšenia.

Nevýhody:

  • menšia škála nastavení bankomatu,
  • menší displej, na ktorom môže byť menej funkcií alebo horšia obsluha.

Okrem týchto dvoch výrobcov existuje množstvo ďalších ako napr. BitAccess alebo Genesis Coin.

Čo čakať po zakúpení?

Po zakúpení je potrebné dať stroj do prevádzky, čo si vyžaduje vyšší stupeň technickej (počítačovej) zručnosti. Neodporúčame ho nastavovať ľuďom, ktorí nemajú aspoň minimálnu administratívnu alebo programátorskú skúsenosť. Ak je stroj zabehnutý a nastavený na vaše požiadavky, je potrebné vyriešiť nasledovné body.

1. Kryptomeny

Aké kryptomeny chceme poskytovať? Základné sú Bitcoin, Ethereum, ale pre zákazníkov môžu byť zaujímavé aj ďalšie alternatívy ako Litecoin, Monero či Cardano a mnoho iných. To, aké kryptomeny viete v bankomate predávať záleží aj od výrobcu, alebo od toho na akej burzu fungujete.

2. Zásoby hotovosti a kryptomien

Stroj musí mať v sebe hotovosť na vydávanie a na druhej strane potrebujeme mať ďalší objem peňazí na burze, ktorý slúži na nákup kryptomeny. Je potrebné zvážiť koľko peňazí chceme poskytnúť bankomatu, aby ich mal v pohotovosti, pretože tým určíme limity transakcií, ktoré môžu zákazníci vykonať. Tiež to má vplyv na to, ako často budeme musieť bankomat a burzu dopĺňať.

V prípade nákupu kryptomeny vyzerá proces nasledovne:

  1. Zákazník si objedná kryptomenu a vloží peniaze do bankomatu.
  2. Bankomat sa napojí na burzu.
  3. Ak je na burze dosť peňazí, systém zadá príkaz na nákup kryptomeny, a pošle ju zákazníkovi na jeho peňaženku.

Ak sa vám vyčerpá zásoba peňazí, ktoré máte uložené na burze, potrebujete urobiť fyzický výber z bankomatu, vložiť peniaze do banky a a previesť ich na účet burzy. V tomto prípade sa vám zhromažďujú fyzické peniaze v bankomate, ktoré neskôr musíte prevádzať späť na burzu.

Predaj kryptomeny vyzerá nasledovne:

  1. Zákazník zadá požadované množstvo peňazí, za ktoré chce odpredať kryptomenu.
  2. Bankomat vytvorí dočasnú adresu, na ktorej čaká príjem kryptomeny od zákazníka.
  3. Ked zákazník pošle kryptomenu, bankomat odpredá objem na burze.
  4. Bankomat povolí výdaj bankoviek.

Ak sa vám vyčerpajú peniaze na vydávanie v bankomate, potrebujete urobiť výber z burzy, a doplniť bankomat. V tomto prípade sa vám zhromažďujú peniaze na burze, ktoré musíte vyberať a dopĺňať priebežne do bankomatu.

3. Poplatky

Poplatky závisia od viacerých faktorov a zvyčajne ich určuje trh a konkurencia. Sú lokality, ktoré si účtujú aj 8-10 % z hodnoty transakcie. V nižších hraniciach to je od 3 do 6 % z transakcie.

Modelový príklad: pri 5 % – ak zákazník nakúpi Bitcoin za 1 000 EUR, tak bankomat zarobí 50 EUR.

Pri vyhodnocovaní zámeru je potrebné si vyrátať aj časovú návratnosť investície vzhľadom na poplatky za transakciu.

Modelový príklad: ak kúpime bankomat BATMTwo od General Bytes v cene 3 200 EUR a nastavíme 5 % poplatok za transakciu, tak zákazníci musia urobiť transakcie v objeme 64 000 EUR, aby sa nám vrátili náklady.

4. Prepojenie s burzami

Dôležitá vec pri nastavovaní bankomatu je, odkiaľ bude čerpať zdroj kryptomien. Vo väčšine prípadov je bankomat napojený na burzu, s ktorou komunikuje a zadáva príslušné príkazy na nákup a predaj. Na burze je potrebné viesť účet a podľa účtovných a právnych možností aj účet firemný (založiť firemný účet je náročnejšie a trvá to viac času).

Z búrz v okolí odporúčame český Coinmate, ktorý umožňuje rýchle prevody. Alternatíva je Kraken, americká burza s bankovými účtami v Nemecku.

5. Overovanie identity zákazníkov

Bankomaty majú spôsob, ako overiť totožnosť zákazníkov. Najčastejšie je overovanie prostredníctvom telefónneho čísla, alebo overovanie odfotením preukazu totožnosti.

Toto súvisí so zákonmi o praní špinavých peňazí a financovaní terorizmu. Odporúčame konzultáciu s právnikom, či overenie totožnosti zvoliť a keď, tak akú mieru a ako nastaviť limity na transakcie.

Bitcoinový bankomat môže byť zaujímavá možnosť ako zatraktívniť vašu prevádzku. Bankomaty dokážu slúžiť aj ako terminály na prijímanie platieb v kryptomenách, čo je zaujímavá možnosť napríklad pre reštaurácie a kaviarne.