Ako ušetriť v domácnosti – na potravinách, energiách a doprave
Rodinný rozpočet väčšiny domácností je našponovaný na prasknutie. Pohroma nastáva, keď sa objaví nečakaný výdavok. Zistiť, kde sa strácajú peniaze a ušetrite na bežných výdavkoch v domácnosti, je základom šetrenia. Ako šetriť v domácnosti, aby už nebolo potrebné otáčať každý cent?
Existuje viacero možností, ako šetriť v domácnosti bez toho, aby bolo nutné výrazne znižovať štandard, ktorý je nastavený. Šetriť sa dá na potravinách, energiách ale aj na doprave. Ak je rozpočet napnutý, treba si dávať pozor na pôžičky, ktoré môžu finančnú situáciu paradoxne ešte zhoršiť. Predsa len sú splátky navýšením mesačných nákladov.
Ako ušetriť na potravinách
Keď sa hovorí o možnosti, ako ušetriť na jedle, nemyslí sa tým výmena zdravých potravín za nezdravé a nekvalitné. Je však vhodné zamyslieť sa, koľko nezdravých potravín sa momentálne nakupuje. Kupované cukrovinky a pochutín s nulovou výživnou hodnotou bývajú drahé a z hľadiska výživy takmer zbytočné.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pri nakupovaní končí v košíku množstvo rôznych potravín, ktorých nákup je skôr spontánny. Jesť sa dá zdravo aj lacno. Strukoviny, ryža, cestoviny a sója stoja pár desiatok centov. So šetrením pomôže aj to, ak sa jedlom nebude plytvať. Ak sa jedlo nedoje, je možné ho zamraziť. Ďalšou možnosťou, ako šetriť peniaze, je pustiť sa do zavárania sezónneho ovocia a skúsiť piecť vlastný chlieb.
Toto sú ďalšie tipy, ako ušetriť pri nákupe potravín:
- pripraviť si nákupný zoznam – pred nákupom je dobré spísať zoznam položiek, ktoré je potrebné nakúpiť, a držať sa ho. Impulzívne nákupy sa môžu pri pokladni nepríjemne prekvapiť, navyše za celý mesiac z toho môže byť vysoká suma. Držať sa zoznamu má dve výhody – na nič sa nezabudne a nepríde k nákupu zbytočných položiek.
- držať sa privátnych značiek supermarketu – väčšina supermarketov ponúka výrobky svojich privátnych značiek, ktoré sú o poznanie lacnejšie ako „značkové“ potraviny. Keď sa porovná zloženie a výživové údaje, v mnohých prípadoch príde k zisteniu, že lacnejší výrobok je rovnako kvalitný, niekedy aj lepší, ako značkový tovar.
- nakupovanie vo veľkom – ak je možnosť nakupovať vo veľkom, môže to ušetriť peniaze najmä pri trvanlivých potravinách, ktoré sú momentálne v akcii a bežne sa do domácnosti nakupujú. Nakupovanie položiek, ktoré sú zľavnené ale bežne sa nenakupujú, je naopak plytvanie peniazmi. Pravdepodobne sa totiž nespotrebujú.
- nakupovanie v diskontných predajniach – v diskontných obchodoch je môžbné na potravinách výrazne ušetriť. Často majú obmedzený výber, ale zvyčajne sa v nich nájde väčšina potrebných položiek za zlomok ceny.
- nakupovanie sezónnych produktov – jedným z najjednoduchších spôsobov, ako šetriť na potravinách, je nakupovanie sezónnych produktov. Sezónna zelenina a ovocie sú logicky počas sezóny lacnejšie ako mimo nej. Treba sa teda do určitej miery prispôsobiť, ale je to možnosť ako šetriť.
- vynechať polotovary – polotovary a vopred balené jedlá môžu byť pohodlné a rýchle čo sa týka prípravy, ale môžu byť aj drahé. Namiesto kupovania balených jedál je lacnejšie pripraviť vlastné jedlo z čerstvých surovín.
- používanie zľavových kupónov – kupóny a zľavy pomôžu ušetriť peniaze za potraviny. Hľadať výpredaje a akcie v obchodoch, ale aj zľavové kupóny, ktoré bývajú k dispozícii napríklad v aplikáciách rôznych supermarketov.
Ušetriť na potravinách možno aj využívaním Lidl Plus aplikácie. Digitálny vernostný program Lidl Plus je dobrovoľný a doplnkový lojalitný program, ktorý zákazníkom Lidlu poskytuje ďalšie dodatočné zľavy a nakupovanie špeciálnych ponúk.
Dodržiavaním týchto tipov sa dá ušetriť na potravinách a zabezpečiť si dostatok peňazí na iné potreby.
Šetrenie energie v domácnosti
Šetrenie energie v domácnosti znamená šetriť elektrickou energiou, vodou aj plynom.
Šetrenie energie je dôležité, najprv sa treba zamerať na žiarovky. Klasické žiarovky vymeniť za úsporné, so spotrebou 20 W. Náklady na svietenie sa razom znížia o 80 %. Ušetriť sa dá aj na kúrení, ktoré tvorí až polovicu nákladov na výdavkoch za energie. Radiátory stačí opatriť termostatmi na reguláciu teploty. Znížením teploty o 1 °C sa dá usporiť až 6 % energií.
Jednou z možností je zamyslieť sa napríklad nad inštaláciou fotovoltaiky. Fotovoltaika na splátky môže výrazne uľahčiť šetrenie energie. Dôležité je aj meranie spotreby elektriny.
Zamerať sa treba aj na spotrebu vody a najmä šetrenie vody. Namiesto kúpania vo vani si treba dať iba rýchlu sprchu, kúpiť pákové batérie a nové tesnenie na kohútiky.
Nemalá je aj cena elektriny pre domácnosti. Šetrenie energie v domácnosti umožňuje aj pravidelné odmrazovanie chladničky a mrazničky a nenechávanie elektroniky v pohotovostnom režime.
Úspora peňazí za energie je pre mnohé domácnosti najvyššou prioritou. Šetrenie energie, teda nákladov na elektrinu, plyn a iné služby sa môžu rýchlo zvýšiť, čo sťažuje udržanie sa v rámci rozpočtu. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých a nákladovo efektívnych spôsobov, ako znížiť účty za energie. Tu sú niektoré z najúčinnejších stratégií na zníženie nákladov na energie v domácnosti:
- modernizovanie spotrebičov a osvetlenia – výmena starých spotrebičov za energeticky úsporné modely môže výrazne znížiť spotrebu elektrickej energie. Pri kúpe nových spotrebičov si treba všímať štítok s energetickou triedou, vybrať treba čo najúspornejšiu. Aj keď úsporné spotrebiče sú drahšie, v dlhodobom horizonte sú úsporné.
- odpojenie elektroniky zo zásuvky, keď ju nepoužívate – mnohé elektronické zariadenia, ako sú televízory, počítače a herné systémy, spotrebúvajú elektrickú energiu aj vtedy, keď sa nepoužívajú. Ak sa zabrániť tomu, aby táto „fantómová energia“ zvyšovala vaše účty za energiu, treba tieto spotrebiče odpojiť, keď sa nepoužívajú.
- nainštalovanie programovateľných termostatov – termostaty pomôžu udržiavať v domácnosti príjemnú teplotu a zároveň šetriť energiu. Tieto zariadenia umožňujú nastaviť rôzne teploty pre rôzne časti dňa, takže je možné znížiť spotrebu energie, keď nikto nie je doma.
- správne izolovaný dom – zlá tepelná izolácia môže viesť k výrazným energetickým stratám, čo zvyšuje účty za energiu. Je potrebné sa uistiť, že sú steny, podlahy a stropy správne izolované, aby si udržali pohodlie v domácnosti a zabránili energetickým stratám.
- skontrolovať, či nedochádza k únikom vzduchu – úniky vzduchu okolo okien, dverí a iných otvorov môžu viesť k stratám energie. Treba sa uistite, že všetky trhliny alebo medzery sú utesnené, prípadne vymaniť okná alebo dvere.
- šetrenie vody – šetrenie vody je možné nielen sprchovaním, ale aj pri iných bežných činnostiach ako je umývanie riadu alebo čistenie zubov. Voda by mala tiecť iba keď je to potrebné. Riady je možné umývať v napustenom dreze, alebo je vhodné zaobstarať si umývačku riadu.
Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov je možné znížiť náklady na energiu a ušetriť peniaze. S trochou úsilia a niekoľkými menšími investíciami je možné mať oveľa úspornejší dom a oveľa nižšie účty za energie.
Ak sa niekto ešte len obzerá po novom bývaní a hľadá nejaké nízkoenergetické riešenie, dobrou voľbou môžu byť práve lacné kontajnerové domy alebo mobilné domy s fasádou.
Energetický certifikát slúži na zabezpečenie transparentnosti a informovanosti týkajúcej sa energetického výkonu budov, a tým prispieva k znižovaniu spotreby energie a ochrane životného prostredia.
Ako šetriť peniaz na doprave
Cestovanie do práce autom je bežné prax. Oplatí sa však prepočítať, či sa to aj oplatí. Prevádzka auta je drahá záležitosť a predstavuje významnú položku v mesačných výdavkoch. Dohodnúť sa s kolegami na spolujazde alebo si nájsť vlakové či autobusové spojenie dokáže ušetriť značnú sumu peňazí.
V lete sa dá vyraziť do práce aj na bicykli. V prípade kúpi vlastného auta je potrebné zvážiť, či bude výhodnejšie auto na lízing alebo na pôžičku. Niekedy je auto, najmä jeho prevádzka, príliš drahé. Treba si vždy zvážiť všetky výdavky.
Ako ušetriť za stravovanie
Ušetriť peniaze za stravovanie mimo domu sa dá rôznymi spôsobmi. Tu je niekoľko príkladov:
- hľadanie kupónov a zliav – mnohé reštaurácie ponúkajú zľavy alebo špeciálne akcie. Niektoré reštaurácie napríklad ponúkajú zľavy pre študentov, seniorov apod. Predtým, ako sa objedná jedlo z reštaurácie, oplatí sa poobzerať a porovnať ceny. Zľavy a kupóny zvyknú ponúkať aj donáškové služby, čo v konečnom dôsledku umožňuje ušetriť za jedlo.
- hľadanie špeciálnych ponúk – niektoré reštaurácie ponúkajú denné špeciálne ponuky a zľavy. Mnohé reštaurácie majú aj „happy hour“ akcie, ktoré môžu zahŕňať zľavnené predjedlá alebo nápoje.
- zdieľanie jedál – ak sa stoluje s mnohými priateľmi alebo rodinou, môže sa zvážiť zdieľanie jedál, môže sa tak ušetriť dosť peňazí a je to skvelý spôsob, ako ochutnať rôzne jedlá.
- stravovanie sa doma – jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť peniaze za stravovanie mimo domu, je jednoducho jesť doma. Využívanie zvyškov jedál, plánovanie jedálnička vopred a používanie surovín a prísad, ktoré sú v špajze je výborný spôsob šetrenia peňazí.
Stravovanie v reštauráciách alebo donáška jedla cez Foodpanda vyjde podstatne drahšie než príprava obedu doma. Skúsiť pár dní v týždni variť a obed nosiť do práce je efektívny spôsob ako šetriť peniaze za stravu. Jedna porcia vyjde podstatne lacnejšie a navyše je istota, že je jedlo z čerstvých surovín.
Ako ušetriť s hotovosťou
S kartou majú ľudia tendenciu viac míňať a strácajú prehľad o svojich výdavkoch. Naučiť sa platiť v hotovosti a nosiť v peňaženke len potrebnú hotovosť je výborný spôsob, ako šetriť peniaze. Na začiatku každého mesiaca si treba urobiť rozpočet.
Bankovky rozdeliť do obálok a čerpať z nich len toľko, koľko je potrebné na zaplatenie nevyhnutných výdavkov. Mať výdavky pod kontrolou alebo sa na čas uskromniť je určite lepšie ako riešiť osobný bankrot, z ktorého je ťažké sa dostať.