Ako vyplniť daňové priznanie príjmov z kapitálového majetku

Do výpočtu dane z príjmu treba započítať aj príjmy dosiahnuté z úrokov vkladov, dividend, predaja cenných papierov či nehnuteľností. Daňové priznanie, v ktorom treba uviesť aj tieto príjmy z kapitálového majetku, sa dá vyplniť online alebo papierovo. Pri oboch je dôležité dodržať stanovený postup a lehotu na podanie daňového priznania.

Čo treba vedieť pri daňovom priznaní, ak má daňovník príjmy z kapitálového majetku:

V daňovom priznaní musia byť uvedené príjmy z úrokov vkladov a dividend.

Všetky dôležité informácie, formuláre a kalkulačky sú k dispozícii na webe Finančnej správy.

Vyplnenie daňového priznania online je rýchlejšie a niektoré údaje sú vyplnené a vypočítané automaticky.

Zamestnanci používajú DP typu A, pri príjmoch z kapitálového majetku treba typ B.

Treba vedieť vypočítať úroky z vkladu, zdanené sú sadzbou 19 %.

Daňové priznanie z kapitálového majetku treba podať, ak daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia dosiahol príjmy z:

  • Predaja cenných papierov – ak dosiahol zisk
  • Úrokov z vkladov – pri prekročení určitých limitov
  • Dividend
  • Predaja nehnuteľností – v prípade, že ich mal kratšie ako 2 roky
  • Iných prípadných kapitálových výnosov

Lehota na podanie daňového priznania, v ktorom sú uvedené tieto príjmy, je rovnaká ako pri iných typoch. Ani postup sa vo všeobecnosti nelíši, len sa tu uvádza aj prehľad príjmov z kapitálového majetku. V ňom treba uviesť:

  • Dátum uskutočnenia operácie
  • Druh príjmu
  • Suma
  • Súvisiace náklady

Vyžadujú sa tiež potvrdenia o týchto príjmoch. Poskytne ich banka, broker, notár apod. S tým, ako vyplniť daňové priznanie správne, pomôže daňový poradca alebo účtovník.

Finančná správa a daňové priznanie

Na webových stránkach Finančnej správy je k dispozícii množstvo informácií a nástrojov, ktoré daňovníkom uľahčujú vyplnenie a podanie daňového priznania.

Finančná správa poskytuje tieto pomôcky:

  • Text zákona o dani z príjmov: Kompletné znenie jednotlivých ustanovení a ich výklad, informácie o novelách, ktoré majú vplyv na daňové priznanie
  • Online formuláre: Tlačivá pre rôzne typy daňových priznaní, niektoré údaje môžu byť predvyplnené pomocou informačných systémov a systém upozorní aj na možné chyby pri vyplnení daňového priznania online
  • Vzory tlačív na stiahnutie: Pre papierové vyplnenie daňového priznania a iných formulárov, nechýbajú ani podrobné pokyny, ako vyplniť daňové priznanie
  • Kalkulačky: Pomôžu pri výpočte výšky dane, umožňujú tiež simulovať rôzne daňové situácie
  • Odpovede na často kladené otázky: S vyhľadávaním pre ľahkú orientáciu a nájdenie konkrétnych informácií

Na webe Finančnej správy sa nachádzajú tiež rôzne kontakty, na ktorých je možné položiť otázky z rôznych oblastí daňovej problematiky. Nechýba ani sekcia s novinkami a aktualitami, kde sú zverejnené zmeny v daňovej legislatíve a iné dôležité oznamy.

Daňové priznanie online

Vyplnenie daňového priznania online je v poslednom čase veľmi obľúbené. Tento spôsob plnenia daňových povinností má viacero výhod oproti papierovému podaniu daňového priznania:

  • Je to rýchle a pohodlné: Online formuláre sa ľahko a intuitívne vypĺňajú, niektoré údaje sú predvyplnené a vypočítané automaticky, čo výrazne skracuje čas potrebný na vyplnenie daňového priznania
  • Menšie riziko chýb: Daňové priznanie online je vybavené kontrolnými mechanizmami, tie upozorňujú na chyby a nepresnosti
  • Bezpečnosť: Elektronické podanie daňového priznania je zabezpečené viacerými opatreniami, takže osobné údaje sú chránené
  • Ekologickosť: Tým, že netreba tlačiť a posielať papierové dokumenty, sa šetrí životné prostredie
  • Dostupnosť: Online formuláre sú dostupné nonstop, preto môže daňovník vyplniť daňové priznanie kedykoľvek
  • Možnosť uloženia: Vyplnené daňové priznanie online sa dá uložiť a znova si ho prezrieť

Veľkou pomocou sú zabudované kalkulačky, ktoré pomáhajú vypočítať daň. Daňové priznanie online tiež zaručuje, že sú formuláre aktuálne a že sú v nich zapracované zmeny v legislatíve.

Vyplnenie daňového priznania online je moderné a efektívne. Vďaka rýchlosti, pohodlnosti a dostupnosti je tento spôsob podania daňového priznania atraktívnou voľbu.

Podanie daňového priznania cez portál finančnej správy šetrí čas.

Tipy pre úspešné vyplnenie daňového priznania online

Elektronické podanie je síce rýchle, no aj tak nie je dobré odkladať vyplnenie daňového priznania online na poslednú chvíľu. Pred vyplnením sa odporúča pozorne si prečítať pokyny a nachystať si všetky potrebné dokumenty.

V prípade nejasností a zložitejších situácií je vhodné obrátiť sa na odborníka na dane.

Ako vyplniť daňové priznanie typ A

Tento typ je určený pre fyzické osoby, ktoré mali príjmy len zo závislej činnosti, čiže zo zamestnania. V prípade, že niekto mal aj iné príjmy, teda aj príjmy z kapitálového majetku, musí podať daňové priznanie typu B.

Daňové priznanie typu A sa používa aj v prípade, že si niekto chce uplatniť daňový bonus na dieťa alebo iný daňový bonus.

Ako vyplniť daňové priznanie typ A? Budú potrebné tieto doklady:

  • Ročné zúčtovanie od zamestnávateľa
  • Doklady o príjmoch z iných zdrojov, ak také boli
  • Doklady o výdavkoch, napríklad cestovné náklady
  • Doklady o nároku na daňové bonusy, môže ísť napríklad o rodné listy detí

Samotný formulár sa dá jednoducho stiahnuť zo stránky Finančnej správy. Je tam aj podrobný návod, ako vyplniť daňové priznanie typ A. Vyplnenie daňového priznania online je rýchlejšie a uľahčujú ho automatické výpočty a doplnenia údajov.

Podanie daňového priznania – ako podať daňové priznanie

Existujú dva hlavné spôsoby, ako podať daňové priznanie: elektronicky a papierovo – poštou.

Najrýchlejší spôsob podania daňového priznania je online prostredníctvom portálu Finančnej správy. Navyše je to pohodlné a šetrné k životnému prostrediu. Pri elektronickom podaní daňového priznania je potrebný kvalifikovaný elektronický podpis.

Pre daňovníkov, ktorí nemajú možnosť elektronického podania, je tu možnosť papierového podania daňového priznania. Vyplnené tlačivo s priloženými dokladmi sa doručí na príslušný daňový úrad poštou alebo osobne. Trvá to dlhšie a hrozí tu riziko straty.

Termín podania daňového priznania sa každý rok mení a je zverejnený na stránkach Finančnej správy. Zvyčajne to býva koniec marca.

Na základe daňového priznania sa určuje výška dane z príjmu.

Daň z príjmu

Štát od fyzických a právnických osôb vyberá poplatok z ich príjmov – daň z príjmu. Je to jeden zo zdrojov príjmov do štátneho rozpočtu. Vybraná daň z príjmu slúži na financovanie verejných služieb, ako sú zdravotníctvo, školstvo, infraštruktúra a sociálne zabezpečenie.

Dôvody platenia dane z príjmu:

  • Financovanie verejných služieb: Te sú nevyhnutné pre fungovanie spoločnosti
  • Sociálna podpora: Zníženie sociálnych rozdielov pomocou dávok pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva
  • Stabilizácia ekonomiky: Ovplyvňovanie ekonomického rastu a znižovanie negatívnych dôsledkov hospodárskych cyklov

Daň z príjmu platia fyzické osoby a právnické osoby, ktoré dosahujú príjmy. Patria sem zamestnanci, podnikatelia aj spoločnosti.

Zdaňujú sa mzdy, zisky firiem, príjmy z prenájmu aj kapitálové výnosy, ako dividendy a úroky.

Kto má povinnosť podať daňové priznanie

Povinnosť podať daňové priznanie na Slovensku majú fyzické osoby, ak ich zdaniteľné príjmy za rok presiahnu určitú hranicu. Daňové priznanie musia podať aj v prípade, že mali okrem príjmu zo závislej činnosti aj iné príjmy, alebo ak si chcú uplatniť daňové bonusy.

Právnické osoby, ako obchodné spoločnosti, majú tiež povinnosť podať daňové priznanie, a to aj vtedy, ak nedosiahli v zdaňovacom období žiadne príjmy.

Potvrdenie o podaní daňového priznania

Ako dôkaz o tom, že daňovník podal daňové priznanie včas a správne, slúži dokument Potvrdenie o podaní daňového priznania. Je dobré ho uschovať pre prípad kontroly zo strany finančnej správy.

Na čo sa môže potvrdenie o podaní daňového priznania využiť:

  • Dôkaz o splnení povinnosti: V prípade, že by finančná správa mala nejaké otázky alebo by chcela overiť, či si niekto splnil daňovú povinnosť
  • Žiadosti o úvery: Rôzne inštitúcie a úrady môžu požadovať toto potvrdenie ako podklad k žiadosti o úver či dotáciu
  • Evidencia na osobné potreby

Potvrdenie o podaní daňového priznania sa zvyčajne generuje automaticky po odoslaní elektronického daňového priznania. Potom ho stačí stiahnuť alebo vytlačiť.

Treba mať na pamäti, že potvrdenie o podaní daňového priznania nepotvrdzuje, že bolo daňové priznanie vyplnené správne. Finančná správa môže daňové priznanie preveriť aj dodatočne.

Do daňového priznania treba zahrnúť aj príjmy z kapitálového majetku.

Ako vyplniť daňové priznanie

Pri príjmoch z kapitálového majetku môže byť problematickejšie, ako vyplniť daňové priznanie. Pomocou návodu sa to však dá zvládnuť. V tomto prípade sa používa daňové priznanie typu B.

Musia ho vyplniť subjekty, ktoré v priebehu zdaňovacieho obdobia dosiahli príjmy, ako sú dividendy, úroky z vkladov, príjmy z predaja cenných papierov alebo príjmy z predaja nehnuteľností (pri vlastníctve menej ako 2 roky).

Postup, ako vyplniť daňové priznanie typ B:

  1. Správne tlačivo: Nachádza sa na stránke finančnej správy
  2. Označenie správneho typu príjmov: Treba vybrať riadok, ktorý zodpovedá typu príjmu z kapitálového majetku
  3. Požadované údaje: Je dôležité vyplniť ich presne a pravdivo
  4. Pripojenie dokladov: K daňovému priznaniu sa prikladajú všetky potvrdenia o príjmoch
  5. Podanie daňového priznania: Daňové priznanie je možné podať osobne, poštou alebo elektronicky

Medzi špecifiká pri daňovom priznaní z príjmov z kapitálového majetku patrí zrážková daň. Ak bola daň z príjmov zrážaná už pri zdroji, je nutné túto skutočnosť uviesť.

Ak niekto v danom roku dosiahol straty z kapitálového majetku, môže si ich odpočítať od iných príjmov z kapitálového majetku alebo ich preniesť do budúcich rokov.

Výpočet úrokov z vkladu

Úroky sú súčasťou príjmov a preto by mali byť zahrnuté do daňového priznania. Výpočet úrokov z vkladu pre účely daňového priznania nie je zložitý.

Odvíja sa v závislosti od niekoľkých faktorov:

  • Druh vkladu: Bežný, termínovaný či špecializovaný
  • Viazanosť: Časové obdobie uloženia peňazí
  • Úroková sadzba: Percentuálny podiel z vkladu, ktorý dostane banka
  • Zdanenie úrokov: V súčasnosti sú úroky zdanené zrážkou pri zdroji

Aj keď sa úroky zdaňujú zrážkou, je dôležité ich v daňovom priznaní uviesť.

Na výpočet úrokov z vkladu treba najprv určiť základnú sumu, čiže tú, ktorá bola na začiatku obdobia vložená na účet. Ďalej je potrebné zistiť úrokovú sadzbu, ktorá je uvedená v zmluve s bankou.

Úroky sú potom vypočítané ako súčin základnej sumy vkladu a úrokovej sadzby za príslušné obdobie. Z vypočítaných úrokov sa štátu odvedie daň. Momentálne je sadzba dane určená na 19 %.

Príklad:

  • Základná suma vkladu: 10 000 eur
  • Úroková sadzba: 2 % ročne
  • Doba uloženia: 1 rok
  • Výpočet úrokov: 10 000 eur x 2 % = 200 eur
  • Daň z úrokov: 200 eur x 19 % = 38 eur
  • Čistý úrok: 200 eur – 38 eur = 162 eur

Podľa tohto návodu je výpočet úrokov z vkladu naozaj jednoduchý. Stanovená sadzba dane sa vzťahuje na príjem z kapitálového majetku zo zdrojov na území Slovenska aj v zahraničí.

Zdanenie dividend zo zahraničia

Daňoví rezidenti Slovenska musia zdaňovať všetky svoje príjmy, bez ohľadu na ich vznik. Zdanené sú teda aj dividendy zo zahraničia.

Zdanenie dividend zo zahraničia ovplyvňuje niekoľko faktorov. Je dôležité vedieť, či má s danou krajinou Slovensko uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (DZD).

Ak bola daň z dividend zrážaná už v zahraničí, môže sa to započítať do dane na Slovensku. Zdanenie je rozdielne pre fyzické a právnické osoby.

Zdanenie dividend zo zahraničia pre fyzické osoby:

  • Dividendy z krajín s DZD: Ak daňovník získal dividendy z krajiny, s ktorou má Slovensko uzavretú zmluvu o ZDZ, zvyčajne platí nižšia sadzba dane stanovená v tejto zmluve, môže to byť aj 0 %
  • Dividendy z krajín bez DZD: Dividendy z krajiny, s ktorou Slovensko nemá uzavretú zmluvu o ZDZ, sa zdaňujú sadzbou 35 %

Ak bola daň z dividend zrazená v zahraničí, je možné si túto daň započítať na daň na Slovensku.

Zdanenie dividend zo zahraničia pre právnické osoby

Zdanenie dividend pre právnické osoby je zložitejšie. Všeobecne platí, že dividendy sa zdaňujú ako súčasť základu dane z príjmov právnických osôb.

K daňovému priznaniu treba priložiť potvrdenie o vyplatení dividend, v ktorom sú informácie aj o krajine pôvodu a prípadnej zrážkovej dani.