Riadne daňové priznanie – ako ho vyplniť a podať online

Daňové priznanie sa podáva, aby daňovník oznámil daňovému úradu, aké mal príjmy a výdavky za uplynulé daňové obdobie. Podanie tohto oficiálneho dokumentu sa týka fyzických aj právnických osôb. Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov je upravená zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

Kľúčové informácie

Daňové priznanie sa podáva, aby daňovník oznámil daňovému úradu svoje príjmy a výdavky za uplynulé daňové obdobie. Táto povinnosť sa týka fyzických aj právnických osôb a je upravená zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Typy daňových priznaní sa delia na typ A pre príjmy zo závislej činnosti a typ B pre kombinované príjmy (zamestnanie, podnikanie, prenájom). Daňové priznania sa podávajú do konca marca, s možnosťou odkladu o 3 mesiace.

Daň z príjmu je povinnosťou fyzických a právnických osôb odvádzať časť svojich príjmov štátu, pričom pre fyzické osoby je sadzba 19 % pre základ dane do určitej výšky a 25 % nad túto výšku. Právnické osoby majú sadzby závislé od výšky príjmov, s plánovanými zmenami od 1.1.2025.

Ako vyplniť daňové priznanie?

Skôr ako človek začne riešiť, ako vyplniť daňové priznanie, je potrebné vedieť, o aký typ daňového priznania ide. Daňové priznanie typ A je len pre príjmy zo závislej činnosti, teda zamestnania. Povinnosť podať daňové priznanie majú aj podnikatelia.

Typ B sa vypĺňa, ak má daňovník okrem príjmu zo zamestnania aj iné príjmy (z podnikania, zo samostatne zárobkovej činnosti, z prenájmu a pod). Týka sa teda podnikateľov a živnostníkov. Riadne daňové priznanie sa podáva do konca marca. Možné je požiadať o odklad daňového priznania o 3 mesiace.

Ako vyplniť daňové priznanie typ A?

Ako vyplniť daňové priznanie typ A môže byť zložitejšie pre ľudí, ktorí tak robia prvý krát. Potrebné budú aj určité dokumenty, napríklad „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch“. Z neho sa totiž vyčítajú kľúčové údaje ako:

  • výška zdaniteľných príjmov
  • výška odvedených preddavkov na daň
  • výška sociálneho poistenia (sociálne odvody)
  • výška zdravotného poistenia (zdravotné odvody)

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch vydáva zamestnávateľ, resp. zamestnávatelia a zároveň ide o prílohu daňového priznania typ A.

Ako vyplniť daňové priznanie mnohých zamestnancov netrápi, nakoľko ho zvyčajne podáva aj spracováva zamestnávateľ. Pokiaľ to tak nie je, môže ho daňovník vyplniť sám. Tu je krátky návod, ako vyplniť daňové priznanie typ A:

  • V I. oddieli sa vyplnia osobné údaje. Ak chýbajú, Finančná správa daňové priznanie neuzná.
  • Hrubý príjem sa vyplní v riadku 34 (uvedený je v „Potvrdení o zdaniteľných príjmoch“). Ak mal daňovník príjmy z dohody, uvedie ich v riadku 35.
  • Výška zaplateného poistného sa uvedie v riadkoch 37 a 38.
  • Od hrubého príjmu sa odpočíta poistné a tým sa získa základ dane, ktorý sa uvedie v riadku 39.
  • V riadkoch 40 až 43 sa môžu uviesť nezdaniteľné časti základu dane (na manželku/ manžela, na doplnkové dôchodkové sporenie a podobne). Konečný základ dane znížený o súčet uplatnených nezdaniteľných častí sa uvedie v riadku 44.
  • Samotný výpočet dane prebieha v riadku 45. Výška dane závisí od výšky základu dane.
  • Daňovú povinnosť je možné znížiť o daňový bonus na dieťa v roku 2025. Toto treba uviesť v riadku 57, o riadok nižšie sa uvádza znížená daňová povinnosť.
  • Daňová povinnosť sa dá znížiť aj o daňový bonus 2025 na zaplatené úroky, čo sa rieši v riadkoch 63 a 64.
  • Z potvrdenia o zdaniteľných príjmoch sa v riadku 69 uvedie úhrn preddavkov na daň.
  • Daň na úhradu sa zapíše do riadku 71. Daň sa neplatí, ak nepresiahne 5 eur. Vtedy sa uvedie 0. Daňový preplatok je uvedený v riadku 72 a v tomto prípad sa musí požiadať o vyplatenie preplatku v XI. oddieli.

Jednoduchšie je vyplnenie daňového priznania online. Túto možnosť ponúkajú za poplatok viaceré aplikácie či stránky. Vyplnenie daňového priznania online samozrejme vyžaduje vyplnenie správnych údajov, výpočet však prebehne automaticky.

Daňové priznanie typ B

Daňové priznanie typ B podávajú napríklad živnostníci a podnikatelia. Potrebné je získať príslušný formulár, najlepšie na stránke Finančnej správy. Ide však o daňové priznanie online, nakoľko v papierovej podobe ho už Finančná správa neprijíma.

Daňové priznanie online musí obsahovať základné identifikačné údaje, teda meno, adresu a IČO. Uviesť sa musia aj všetky príjmy podľa kategórií z daňového priznania a potrebné je detailne rozpísať výdavky, ktoré si daňovník odpočíta. Veľa živnostníkov si uplatňuje paušálne výdavky, čo je potrebné uviesť.

Po aplikovaní príslušnej sadzby dane na vypočítaný daňový základ sa vypočíta výška dane, ktorú treba uhradiť. Daňové priznanie sa nakoniec podpíše elektronickým podpisom a odošle.

Na čo si dať pri daňovom priznaní pozor?

Neoddeliteľnou súčasťou daňového priznania sú príjmy, pretože na ich základe sa vypočítavajú paušálne výdavky aj základ dane a následne aj daňová povinnosť. Pre živnostníkov a ďalšie samostatne zárobkovo činné osoby, ktorých hlavný zdroj príjmov tvorí živnosť (t.j. príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti), je kľúčový VI. oddiel.

Väčšina živnostníkov uvádza svoje príjmy v tabuľke číslo 1, stĺpci 1, riadku 2. Niektoré profesie (napr. tlmočníci, finanční poradcovia, poľnohospodári) však vyplňujú iné riadky. Všetky druhy príjmov z podnikania je potrebné spočítať v riadku 10 tabuľky. Ak mal živnostník aj príjmy zo zamestnania, je nutné ich uviesť v V. oddieli, spolu s uhradeným povinným poistným.

Tieto údaje získa z „Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch“ od každého zamestnávateľa. Výdavky sa uvádzajú v tej istej tabuľke ako príjmy, avšak v stĺpci 2. Okrem nominálnych príjmov a výdavkov je v VI. oddieli potrebné zaznačiť aj to, že si daňovník uplatňuje paušálne výdavky. Táto časť sa nachádza pod tabuľkou s príjmami a výdavkami.

Najlepšie je, ak sa daňové priznanie zverí do rúk účtovníka, prípadne sa použije vzor už vyplneného priznania.

Ako podať daňové priznanie?

Daňový poriadok špecifikuje skupiny daňovníkov, ktorí sú povinní komunikovať s finančnou správou zásadne elektronicky. Podať daňové priznanie online musí:

  • Fyzická alebo právnická osoba, ktorá je platiteľom dane z pridanej hodnoty (DPH).
  • Právnická osoba zapísaná v obchodnom registri.
  • Fyzická osoba – podnikateľ, registrovaný pre daň z príjmov (živnostník alebo iná SZČO).
  • Daňový poradca, advokát alebo iný zástupca, ktorý zastupuje daňový subjekt pri správe daní.

Zamestnanci teda nemajú povinnosť komunikovať s Finančnou správou elektronicky. V prípade elektronického podania je postup v podstate rovnaký pre typ A aj B.

Ako podať daňové priznanie online:

  • Prihlásiť sa na portál Finančnej správy: Aby daňovník získal prístup k elektronickým formulárom bude potrebovať občiansky preukaz s čipom. Prostredníctvom neho sa prihlási na portál Finančnej správy.
  • Výber formuláru: V sekcii „Daňové priznania“ vyberie formulár pre typ A alebo B.
  • Vyplnenie formuláru: Formulár vyplní podľa pokynov, postup je uvedený aj v predchádzajúcich kapitolách tohto článku. Po vyplnení požadovaných údajov systém automaticky vypočíta daň z príjmov. Možné je nahrať aj už spracované daňové priznanie v určenom formáte.
  • Kontrola a odoslanie: Posledným krokom je odoslanie daňového priznania, ktoré treba predtým skontrolovať. Po potvrdení odoslania bude daňové priznanie uložené na portáli Finančnej správy.

Existuje viacero služieb, ktoré dokážu za poplatok pomôcť s vyplnením a podaním daňového priznania. Podanie daňového priznania nie je náročný úkon, avšak treba mať občiansky preukaz s čipom a elektronickým podpisom. Podanie daňového priznania si vyžaduje počítač s nainštalovanými aplikáciami dostupnými na slovensko.sk, aby všetko prebehlo v poriadku.

Podanie daňového priznania poštou alebo osobne

Pokiaľ ide o zamestnancov, vyplnené daňové priznanie typu A s prílohami alebo vyhlásenie je možné podať na daňový úrad poštou alebo osobne v podateľni na daňovom úrade.

Potvrdenie o podaní daňového priznania je súčasťou daňového priznania a potvrdia ho iba pri osobnom podaní na daňovom úrade alebo ak sa podá elektronicky. Potvrdenie o podaní daňového priznania pri elektronickom podaní sa doručuje do elektronickej schránky na Finančnej správe.

Daň z príjmu

Daň z príjmu je zákonom stanovená povinnosť fyzických a právnických osôb odvádzať časť svojich príjmov štátu. Je jedným z hlavných zdrojov príjmov štátneho rozpočtu a slúži na financovanie verejných výdavkov, ako sú zdravotníctvo, školstvo, infraštruktúra a ďalšie verejné služby.

Typy dane z príjmu

  1. Daň z príjmu fyzických osôb (DPFO)
    • Týka sa jednotlivcov, teda fyzických osôb.
    • Zahŕňa príjmy zo zamestnania, podnikania, prenájmu, kapitálových výnosov a iných zdrojov.
    • Pre výpočet dane sa zohľadňujú rôzne odpočítateľné položky a nezdaniteľné časti základu dane, ako napríklad náklady na zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie, charitatívne príspevky a pod.
  2. Daň z príjmu právnických osôb (DPPO)
    • Týka sa obchodných spoločností, družstiev a iných právnických osôb.
    • Zahŕňa príjmy z podnikateľskej činnosti, kapitálových výnosov a iných zdrojov.
    • Právnické osoby môžu tiež uplatňovať rôzne odpočítateľné položky, ako sú odpisy, náklady na výskum a vývoj a pod.

Sadzba dane, ktorú uplatní fyzická osoba na zdanenie svojich príjmov závisí predovšetkým od dosiahnutej výšky základu dane v zdaňovacom období. Pre rok 2024 je sadzba 19 % pre základ dane ktorý nepresiahne 176,8-násobok sumy platného životného minima. Ak je základ dane vyšší, z rozdielu sa zaplatí sadzba 25 %.

Pre právnické osoby sa bude sadzba od 1.1.2025 meniť. Firmám so zdaniteľnými príjmami do 100 000 eur sa sadzba zníži z 15 % na 10 %. Pre firmy, ktoré sa zmestia do 5 miliónov eur bude sadzba nezmenená 21 %. Firmám s príjmom nad 5 miliónov sa sadzba dane zvýši z 21 % na 24 %.