Finančná gramotnosť je stále nízka – ukázal prieskum
V roku 2018 zrealizovala Poštová banka prieskum s názvom „Ľudia a peniaze“ , ktorý bol zameraný na finančnú gramotnosť Slovákov. Prieskumu sa zúčastnilo takmer 1500 respondentov. Výsledky sú zarážajúce.
Prieskum odhalil, že 61 % Slovákov si je schopných odložiť mesačne niečo málo zo svojej výplaty. Priemerne si odložíme sumu 131 eur mesačne. Oproti predchádzajúcemu roku táto suma rastie, avšak až polovica sporiacich robí zásadnú chybu – odkladá si peniaze bez konkrétneho účelu.
Podľa prieskumu 42 % respondentov vníma svoju finančnú situáciu v porovnaní s predchádzajúcim rokom ako rovnakú. Podiel finančne vyslovene negatívne naladených Slovákov klesá, no zároveň podiel finančných optimistov sa nemení.
Finančné problémy Slovákov
Dopyt po úveroch u nás stále rastie výraznejšie ako je priemer v regióne. Tento trend na Slovensku pretrváva už od roku 2010. Vysoká ochota Slovákov zadlžovať sa, nízka finančná gramotnosť a finančné problémy, idú ruka v ruke.
Podľa Allianz Global Wealth reportu 2018 dlžil v roku 2017 každý Slovák priemerne 6 972 eur, pričom priemer v regióne je len 4 564 eur.
Väčšina Slovákov sa dopúšťa pri vybavovaní pôžičiek zásadných omylov. Nepoznajú jednotlivé ponúkané produkty, nečítajú podmienky, neporovnávajú ponuky viacerých bánk, a tak sa častokrát stane, že pôžička, ktorú si zoberú má nevýhodné podmienky, pričom v inej banke ju mohli získať výhodnejšie.
Splácanie nevýhodnej pôžičky s vysokými úrokmi predstavuje obrovskú záťaž pre rodinný rozpočet a v mnohých prípadoch problémy so splácaním nenechajú na seba dlho čakať.
Nedajbože nastane nepriaznivá situácia, ako strata zamestnania či vážna choroba, a strašiak menom exekúcia začne zvierať nad domácnosťou svoju slučku.
Slovenská realita našťastie ukazuje, že počet exekúcií medziročne klesá. V roku 2017 zaznamenala Slovenská komora exekútorov 409 786 nových exekúcií, čo je o 44 084 prípadov menej ako v roku 2016. V roku 2015 dokonca počet nových exekúcií prevyšoval až pol milióna nových prípadov.
K znižovaniu počtu exekúcií prispeli viaceré legislatívne zmeny, ktoré viac pomáhajú dlžníkom ako veriteľom. Odkedy v roku 2017 nová legislatívna zjednodušila proces osobného bankrotu, využíva túto možnosť stále viac Slovákov.
Ako sa nedostať do finančných problémov
Osobný bankrot by mal predstavovať najkrajnejšie riešenie. Omnoho rozumnejšie je pôžičkám, ktoré nevládzeme splácať, predchádzať. Vôbec to nie je také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí dodržiavať pár zásad a finančné zdravie domácnosti bude natoľko silné, aby si poradilo aj s dočasnými nepriaznivými situáciami.
Plánujte rodinný rozpočet
Rodinný rozpočet vám pomôže odhaliť, na aké činnosti vynakladáte zbytočné financie. Mať prehľad o svojich nákladoch je dôležité. A to nielen o veľkých nákladoch ako je platba energií za domácnosť, ale aj o maličkostiach, akými môže byť pravidelná káva z kaviarne. Po spísaní všetkých svojich nákladov možno zistíte, že niektoré z nich sú zbytočné a po ich škrtnutí, viete ušetriť niekoľko desiatok eur mesačne.
Ideálny rodinný rozpočet, by mal podľa autora knihy Investovanie z nadhľadu, vyzerať nejako takto: polovica rozpočtu ide na bežné každodenné výdavky, 25 % na bývanie, 10 % na auto a zvyšných najmenej 10 % by ste si mali odkladať na horšie časy.
Tvorte finančnú rezervu
Na nečakané udalosti, ako je choroba či strata zamestnania, by ste sa mali pripraviť finančnou rezervou. Jej ideálna výška, podľa finančných odborníkov, predstavuje 3 až 6 mesiacov vašej bežnej rodinnej spotreby. To znamená všetky náklady, ktoré mesačne miniete na jedlo, energie, oblečenie Booho či lieky. Túto sumu ľahko zistíte vďaka prehľadnému rodinnému rozpočtu.
Vynásobte ju počtom mesiacov a odložte mimo. A v žiadnom prípade na ňu nesiahajte, ak to nebude nevyhnutné. Najlepším riešením je rezervu odložiť mimo bežného účtu, napríklad na termínovaný vklad, aby ste ju nemali stále na očiach a nepokúšala vás. Finančnej gramotnosti by sa mala venovať pozornosť už od detstva. S tým pomáha aj účet pre deti.
Nakupujte len to, čo naozaj potrebujete
Každému sa už stalo, že kúpil niečo len preto, že to bolo v zľave. Alebo videl, že si jeho kamarát kúpil nový mobil a tak si ho musel kúpiť aj on. A pritom ten starý ešte fungoval a naplno slúžil. Takéto nezmyselné a nepotrebné nákupy vedia bankové konto či peňaženku zabolieť. Pred nákupom niečoho drahšieho, by ste sa mali vždy zamyslieť, či danú vec naozaj potrebujete alebo ide len o váš rozmar.
Nerozumné nakupovanie však nie je spojené len s nákupom drahých vecí. Často k nemu dochádza aj pri nákupe v potravinách. Stačí ísť na nákup hladný a razom v košíku skončí „polovica obchodu“. Výbornou pomôckou, ako predísť zbytočnému nakupovaniu potravín, je ísť nakupovať s vopred pripravených zoznamom. Potešíte tak nielen svoju peňaženku, ale vďaka zníženiu plytvania jedlom aj našu planétu.
Nepožičiavajte si, ak to nie je naozaj nevyhnutné
Pokiaľ pri nakupovaní platí, nekupuj, čo naozaj nepotrebuješ, pri požičiavaní sa dôležitosť tejto múdrosti ešte znásobuje.
Nepožičiavajte si na veci, ktoré nie sú nevyhnutné k fungovaniu vášho života. Je rozdiel požičať si na auto, ktoré si kúpite len preto, aby ste sa ním mohli pýšiť alebo na auto, ktoré vás denne bude voziť do roboty, kde sa nemáte inak ako dostať. V prvom prípade ide o rozmar, bez ktorého môžete existovať, v druhom prípade o životnú nevyhnutnosť.
Taktiež nie je rozumné financovať úverom všetko. Ak sa vám pokazí práčka a kúpite ju na splátky, je to prijateľné. No mali by ste myslieť na to, že o ďalší mesiac sa môže pokaziť ďalší spotrebič a ďalší úver by predstavoval pre domácnosť veľkú záťaž. V takomto prípade je rozumné tvoriť finančnú rezervu a pri nečakanej nehode v domácnosti siahnuť na ňu.
Záver
Finančná gramotnosť je dôležitá. Napomáha človeku robiť pri hospodárení s financiami rozumné rozhodnutia a predchádzať problémom. Preto ako špeciálny tip navyše, ako sa nedostať do finančných problémov, odporúčame pravidelne sa vzdelávať v tejto oblasti. Predsa len, ako ukazujú prieskumy, my Slováci, máme stále v tejto oblasti čo doháňať.