Hypotéka bez doloženia príjmu
Hypotéka bez dokladovania prímu je cieľom mnohých ľudí. Niekto príjem naozaj nemá a niekto ho nechce priznať celý. Pokiaľ nemá človek vôbec žiadny príjem, nad hypotékou by nemal ani uvažovať.
Príjmy a výdaje vo veľkej miere určujú stupeň klientovej bonity. Je veľmi dôležité bonitu mať, pretože inak sa človek dostane do ťažkostí so splácaním a v konečnom dôsledku si namiesto vytúženého bývania vyslúži doživotný splátkový kolotoč.
Hypotéku však skutočne zoženie aj bez doloženia príjmu, prípadne iba s čiastočným príjmom (nepriznáte všetko, čo zarobí). Prečo je vždy lepšie priznať svoje príjmy a čo robiť, pokiaľ ich naozaj dokladovať neplánujeme?
Ak nie je príjem, budeme potrebovať nehnuteľnosť
Je jasné, že banka nepožičia iba na „dobré slovo“ a hypotéku bude chcieť niečím zaručiť. Najčastejšie sa ručí nehnuteľnosťou (tzv. pôžička s ručením nehnuteľnosťou).
Ak ju nemáme, hypotéku bez príjmu nedostaneme. Ručiť je však možné aj cudzou nehnuteľnosťou, takže pokiaľ naši rodičia alebo známi budú ochotní, založíme ich nehnuteľnosť.
Na to však bude potrebný ich súhlas. Zároveň by sme v takom prípade mali byť ešte opatrnejší, pretože kvôli nášmu pochybeniu môže prísť o strechu nad hlavou niekto úplne iný. Buďme zodpovední.
Kedy myslieť na hypotéku bez doloženia príjmu?
V takom prípade je hypotéka pomerne riskantná, avšak ľudia sú šikovní a dokážu si na ňu zarobiť aj neskôr.
- Ak plánujeme začať podnikať a existuje predpoklad, že budeme úspešní, hypotéka bez príjmu nám môže prísť vhod.
- Ak peniaze nemáme dočasne, ale vieme, že v krátkej dobe opäť začneme poberať mzdu.
O hypotéku by sme sa skutočne nemali zaujímať v prípade, keď sme úplne bez príjmu, a v blízkej dobe neočakávame žiadne zlepšenie. Najhoršie sú na tom regióny s vysokou nezamestnanosťou a takmer žiadnymi pracovnými miestami.
Na aké účely je hypotéka bez príjmu?
Banka zvyčajne vyžaduje účel hypotéky, i keď v súčasnosti sa čoraz viac rozširuje čerpanie hypotéky bez účelu. To je výhoda hlavne pri hypotéke pre živnostníkov, ktorí tak môžu nakúpiť rôzne stroje, tovar alebo iné položky, nevyhnutné pre ich činnosť.
- kúpa nehnuteľnosti
- výstavba novej nehnuteľnosti
- rekonštrukcia nehnuteľnosti
- vysporiadanie spoločného imania pri rozvode alebo dedičstve
Doba splatnosti je podobná alebo rovnaká ako pri bežných hypotékach, a to maximálne do 30 rokov.
Ak sa niekto rozhodne podnikať, nemá za sebou žiadnu históriu príjmov a výdajov. Banky bežne od podnikateľov žiadajú až 2 roky histórie príjmov, daňové priznania, potvrdenia o bezdlžnosti a ďalšie. Nový podnikateľ však nestihol získať žiadny z týchto dokumentov, takže hypotéka bez príjmu je opäť na mieste.
Som bežný zamestnanec
Banky pri bežnej hypotéke žiadajú trvalý príjem. Zamestnanec taktiež nesmie byť v skúšobnej, ani výpovednej lehote. Možno niekto nemá dostatočnú mzdu, možno pracuje iba na dohodu, na polovičný úväzok, občasne či brigádne. Aj on je vhodným klientom pre hypotéku bez príjmu.
Bez doloženia príjmu banka poskytne nanajvýš 50 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Špeciálnu výhodu získa klient, pokiaľ je členom niektorej z komôr alebo združení (lekári, právnici, daňoví poradcovia a pod.). Týmto ľuďom býva odsúhlasených 80 až 100 % z hodnoty nehnuteľnosti, ale priznajme si, koľko percent ľudí na Slovensku má takéto privilégiá?
Podmienky nám môže pomôcť zlepšiť aj spoluručiteľ. Zvyšuje tak celkovú bonitu, takže banka ponúkne o niečo viac peňazí za o niečo nižší úrok.
Aký úrok za ňu zaplatím?
Úroky pri bežnej hypotéke sa v súčasnosti pohybujú medzi 2 až 5 %. Hypotéka bez príjmu je, logicky, drahšia, keďže sa tak banka vystavuje veľkému riziku. Rozmedzie takéhoto úroku je medzi 3 až 6 %, avšak záleží na konkrétnej banke. Je jasné, že bude vždy drahšia ako bežná hypotéka aj keď ich ponúka rovnaká banka.
Ak nebudeme dokladovať príjem, poskytovateľ hypotéky od nás pravdepodobne bude žiadať čestné prehlásenie o príjme. V ňom budeme čestne prehlasovať, že náš príjem je dostatočný na pokrytie všetkých nákladov na hypotéku.
Živnostníci doplnia aj potvrdenie o bezdlžnosti voči Daňovému úradu a Sociálnej poisťovni. Všetky príslušné tlačivá získate od poskytovateľa hypotéky.
Záver
Pokiaľ sa niekto skutočne odmieta preukazovať príjmom a suma, o ktorú sa zaujíma, nie je privysoká, hypotéka bez doloženia príjmu môže byť preňho zaujímavá.
Myslieť treba však na to, že ho vyjde drahšie a bude menej výhodná. Znevýhodnenie sa týka aj celkovej doby splatnosti, ktorá je kratšia.
Na pamäti treba mať aj povinnosť hypotéku splácať, preto o ňu nežiadajme v čase, kedy máme pochybnosti o budúcnosti svojich príjmov. Na každý úver musí prísť správny čas.