Hypotekárny špecialista – skúsenosti

Finanční sprostredkovatelia, poradcovia a vlastne všeobecne celé finančné poradenstvo sa na Slovensku neteší veľkej obľube. Zlé skúsenosti či podvodné praktiky tých málo poctivých sú známe. Avšak skúsený finančný poradca dokáže klientovi výrazne pomôcť napríklad pri vybavovaní hypotéky. 

Na začiatok si ujasnime pár vecí a uveďme na pravú mieru, kto finančný poradca a sprostredkovateľ vlastne je.

Finančný sprostredkovateľ je povolanie, ktoré je riadne upravené zákonom. Skutoční profesionáli sa musia pravidelne vzdelávať, aby dokázali zložiť neľahké odborné skúšky.

Bohužiaľ finančná gramotnosť nie je silnou stránkou drvivej väčšiny ľudí. Príčiny a chyby by sme mohli začať hľadať v školskom systéme, ktorý na financie nekladie veľký dôraz. A to aj napriek tomu, že sa okolo nich točí celý svet.

Hypotekárny poradca musí sledovať desiatky produktov, ktoré slovenské banky neustále menia – či už podmienky alebo parametre hypoték. Jednoducho musí vedieť, čo je pre klienta najlepšie.

Finančný poradca nie je predajca

V diskusiách a komentároch sa často vyskytuje názor, že akýkoľvek finančný poradca je len predajca, ktorý pracuje pre banku a tá ho aj platí. Jednoducho si myslia, že odporúča len podľa výšky provízie. Naozaj sa to stáva. No tí najlepší tak k tomu určite nepristupujú.

Pri výbere hypotekárneho špecialistu môžeme okamžite zistiť, do ktorej „výkonnostnej“ skupiny patrí. Zapamätať si treba nasledovné: Finančný sprostredkovateľ by od klienta nemal žiadať poplatky, keďže dostáva provízie od bankovej inštitúcie.

Ak sa mu snaží pretlačiť len jeden jediný produkt, pozor. Poctivý poradca predstaví výhody i nevýhody niekoľkých produktov, vyjadrí svoj názor, pričom konečné rozhodnutie nechá na klienta.

Prečo si nájsť hypotekárneho poradcu

Hypotekárny špecialista má v banke silnejšiu vyjednávaciu pozíciu. Vyjednávať síce môže aj klient sám, ale banka sa jeho názoru nebude venovať. Skúsil už niekto niekedy požiadať o nižšiu úrokovú sadzbu, aká mu bola ponúknutá alebo len prikývol a podpísal prvý návrh zmluvy?

Hypošpecialista za určitých okolností dokáže vďaka tomu, že vybavuje hypotéky na dennom poriadku, dohodnúť prijateľnejšie podmienky, než sú všeobecne prezentované. Klient tak má napríklad väčšiu šancu hypotéku získať a ušetriť aj nemalé peniaze vzhľadom na dlhé obdobie splatnosti.

Nielen vyhľadanie najlepšej hypotéky na Slovensku a prijateľnejšie podmienky klientovi môžu znížiť náklady. Finančný poradca pozná rôzne spôsoby, prostredníctvom ktorých klient zapláta diery v peňaženke a zabráni zbytočným únikom.

Ak ho požiada, určite mu poradí aj s osobnými financiami, rodinným rozpočtom a bude mu nablízku pri každom rozhodnutí.

Množstvo času navyše

Človek si hneď teraz si môže aj sám vďaka internetu porovnať hypotekárne úvery, ktoré poskytujú slovenské banky. Aj sám dokáže, zistiť úrokovú sadzbu a ďalšie dôležité parametre. Hlbšie sa však nemusí dostať a ak by aj chcel, stálo by ho to príliš veľa úsilia a času.

Hypotekárni špecialisti majú silné analytické zázemie, vďaka ktorému dokážu efektívnejšie a lepšie pripraviť podklady. S takýmito informáciami pracujú na dennej báze a majú aj prístup k informáciám, ktoré „bežný smrteľník“ len tak ľahko nezíska.

Ak si mal človek urobiť kompletnú analýzu trhu s hypotékami sám, tak by sa veru poriadne zapotil. A možno by jeho úsilie vyšlo nazmar, keďže by mohlo dôjsť k zmene viacerých parametrov.

Ale teraz opäť s plnou vážnosťou – nechajme si návrh pripraviť človekom, ktorý sa tým živí. Ak budeme spokojní, dostane odmenu za svoj čas vo forme provízie od finančnej inštitúcie. My venujme svoj čas a energiu veciam, ktoré máme radi a v ktorých sme ako ryba vo vode.

Odborné zastúpenie v banke

Finančný poradca poslúži aj ako ochranný štít pred snahou finančných inštitúcii predať klientovi predražené či nepotrebné produkty. Typickým príkladom je napríklad ponuka na kreditnú kartu, ktorú od banky dostaneme. Poradca by mal vysvetliť aj nevýhody a prípadne ukázať ďalšie cesty, ktoré sú pre nás vhodnejšie.

Na témy ako si vybrať kvalitného poradcu a ako sa vyhnúť špekulantom by sa dali napísať ďalšie články. Je dobré uskutočniť akési „výberové konanie“ a nechať si vypracovať návrh finančného plánu.

Na dlhodobú spoluprácu si potom zvolíme poradcu, ktorý sa svojej práci naozaj rozumie a vyhovuje nám po odbornej i osobnostnej stránke. Dobrý poradca nebude brániť ani v kontakte s inými odborníkmi.

Druhou možnosťou je ísť „za menom“, ktoré odporúčajú známi, ktorí služby hypotekárneho špecialistu už využili. Majú dobré skúsenosti a chvália si. Skúsme ho osloviť aj my.

Záver

Hypotekárny špecialista alebo finančný poradca je dobrou voľbou. Najmä pred vybavovaním hypotéky by sme mali túto možnosť zvážiť.

Taktiež, ak nedokážeme mať svoje financie pevne pod kontrolou, tak poradca je človek, ktorý nám s tým môže pomôcť. My tak nebudete musieť žiť od výplaty k výplate a točiť sa v nekonečnom kolotoči splátok.