IBAN – čo to je, na čo slúži, výpočet
Pri prevodoch peňazí z bankového účtu sa od roku 2016 aj na Slovensku používa tzv. IBAN. Ide o medzinárodné číslo bankového účtu, ktoré je celosvetovo akceptovaným a štandardizovaným spôsobom identifikácie majiteľov bankových účtov.
Zavedenie IBAN napomáha k efektívnejšiemu spracovaniu a výmene platieb a transakcií po celom svete. Každá krajina má špecifický IBAN, tento slovenský číselný kód má 24 znakov. Skladá sa z kódu krajiny, kontrolných číslic, samotného čísla bankového účtu a kódu banky.
Číslo bankového účtu možno jednoducho previesť na IBAN pomocou IBAN kalkulačky. Okrem toho sa tieto kalkulačky vedia aj vrátiť naspäť z IBAN na číslo účtu. Pri prevode z IBAN na číslo účtu kalkulačka z IBAN vygeneruje predčíslie účtu, číslo účtu a kód banky.
IBAN uľahčuje výmenu platieb a transakcií
Medzinárodné číslo bankového účtu (IBAN) je celosvetovo akceptovaný a štandardizovaný spôsob identifikácie majiteľov bankových účtov. Je to alfanumerický kód, ktorý jednoznačne identifikuje konkrétny bankový účet v rámci bankového a finančného systému naprieč medzinárodnými hranicami a štruktúrami.
IBAN používajú finančné inštitúcie na celom svete na uľahčenie efektívnejšieho spracovania a výmeny platieb a transakcií. Vďaka jednotnému štandardizovanému systému sú inštitúcie schopné rýchlo identifikovať a previesť finančné prostriedky určenému príjemcovi bez akýchkoľvek problémov alebo oneskorení. To pomáha znižovať výskyt chýb a uľahčuje rýchlejšie cezhraničné platby.
IBAN je zložený zo štyroch hlavných prvkov:
- dvojmiestneho ISO kódu krajiny – dvojpísmenový kód krajiny ISO sa používa na určenie krajiny majiteľa bankového účtu
- dvojmiestneho kontrolného súčtu – pomáha overiť platnosť IBAN
- základného čísla bankového účtu – poskytujú informácie o type bankového účtu
- identifikačného kódu pobočky (BIC) – poskytuje informácie o banke, v ktorej je bankový účet vedený
Systém IBAN existuje od konca 70. rokov 20. storočia a zaviedol ho Európsky výbor pre bankové štandardy (ECBS) s cieľom uľahčiť výmenu platieb a transakcií medzi rôznymi krajinami a menami. Spravuje ho Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu (SWIFT kód), ktorá je medzinárodnou organizáciou pre finančnú výmenu a zasielanie správ.
V súčasnosti používajú IBAN takmer všetky štáty sveta a ich význam pri uskutočňovaní medzinárodných prevodov a transakcií rastie. Pri prevode finančných prostriedkov alebo platbách je nevyhnutné zabezpečiť uvedenie všetkých požadovaných údajov, aby sa finančné prostriedky dostali na správny účet včas.
IBAN je potrebný aj pre bezpečné vykonanie SEPA platby.
S prevodom na IBAN pomôže IBAN kalkulačka
Pri prevode peňazí z jedného bankového účtu na druhý sa v súčasnosti už používa medzinárodné číslo bankového účtu, známe ako IBAN. Hoci sa IBAN na Slovensku používa už od roku 2004, tento tvar je pri platbách povinný od roku 2016. Každá krajina Európskej únie má svoj špecifický formát IBAN.
Slovenský IBAN sa skladá z 24 znakov rozdelených do skupín po 4 znaky, ktoré sú oddelené medzerou. IBAN vyzerá takto:
- prvé dva znaky sú kód krajiny (SK)
- ďalšie dve sú kontrolné číslice
- nasleduje kód banky
- predčíslie účtu
- základné číslo účtu
Z čísla účtu možno jednoducho vykonať prevod na IBAN prostredníctvom IBAN kalkulačky na internete, napríklad na webe Národnej banky Slovenska. IBAN kalkulačky však majú aj samotné banky, napríklad IBAN kalkulačka SLSP. Z čísla účtu tak možno jednoducho vykonať prevod na IBAN aj priamo v príkaze na úhradu.
Bankové účty s IBAN na Slovensku od roku 2016
Medzinárodné číslo bankového účtu (IBAN) bolo na Slovensku zavedené 1. januára 2016. Odvtedy je štandardom pre medzinárodné prevody peňazí v krajine.
Pred zavedením IBAN mala každá banka vlastný systém identifikácie a správy účtov klientov. To sťažovalo medzinárodným finančným inštitúciám prácu so slovenskými účtami a prevody peňazí do a z krajiny.
S cieľom podporiť integráciu a vytvoriť harmonizovaný systém na správu bankových transakcií prijala Medzinárodná organizácia pre normalizáciu (ISO) v júni 2007 normu, ktorá štandardizovala postup formátovania medzinárodných čísel bankových účtov tak, aby všetky banky používali rovnaký systém na zisťovanie informácií o bankových účtoch klientov.
Po zavedení IBAN na Slovensku museli všetky banky konvertovať svoje účty klientov tak, aby spĺňali nový štandard IBAN. To umožnilo jednoduchšie a rýchlejšie medzinárodné prevody peňazí a znížilo riziko nesprávneho nasmerovania transakcií alebo ich odoslania bez riadnej autorizácie.
Zavedenie IBAN na Slovensku umožnilo jeho integráciu so zvyškom medzinárodného bankového systému a poskytlo prístup k množstvu nových finančných služieb, ktoré predtým neboli k dispozícii.
Vytvorením jednotného, štandardizovaného systému pre medzinárodné bankové transakcie IBAN spôsobil revolúciu v spôsobe, akým sa na Slovensku prevádzkujú bankové služby a zlepšil mnohé bankové operácie, napríklad platby online.
Zavedenie IBAN na Slovensku v roku 2016 bolo dôležitým krokom pri modernizácii bankového systému krajiny a posilnení finančnej integrácie v regióne. Je to len jeden z mnohých spôsobov, ktorými sa Slovensko prispôsobuje neustále sa meniacemu svetu bankovníctva a financií.
Ako sa vrátiť z IBAN na číslo účtu
IBAN (medzinárodné číslo bankového účtu) je jedinečný identifikátor, ktorý sa používa na overovanie a spracovanie rôznych medzinárodných finančných transakcií.
Pozostáva z maximálne 34 alfanumerických znakov, ktoré obsahujú špecifické informácie týkajúce sa bankového účtu, ako napríklad názov a sídlo finančnej inštitúcie, ktorá účet obsluhuje, ako aj identifikátor miestnej banky a číslo účtu.
Každá krajina má stanovenú štruktúru a dĺžku čísla účtu vo formáte IBAN. Slovenský IBAN má 24 alfanumerických znakov a skladá sa s kódu banky, predčíslia a základného čísla účtu.
S prevodom na IBAN z čísla bankového účtu pomôžu IBAN kalkulačky, ktoré možno nájsť na webe bánk, napríklad IBAN kalkulačka SLSP. Okrem toho sa tieto kalkulačky vedia aj vrátiť naspäť z IBAN na číslo účtu. Pri prevode z IBAN na číslo účtu kalkulačka z IBAN vygeneruje predčíslie účtu, číslo účtu a kód banky.
Prevod na IBAN v pár jednoduchých krokoch
Je dôležité poznať svoj IBAN, aby bolo možné prijímať platby, napríklad mzdy, dávky alebo prevádzať finančné prostriedky.
Výpočet IBAN z čísla bankového účtu je jednoduchý proces, ktorý možno vykonať v niekoľkých jednoduchých krokoch:
- Najprv musí používateľ zistiť BIC kód banky, v ktorej má používateľ vedený účet. BIC kód alebo kód identifikátora banky, je alfanumerický kód, ktorý identifikuje určitú banku. Zvyčajne má osem alebo jedenásť číslic, hoci v niektorých prípadoch môže mať inú dĺžku. BIC kód možno získať buď telefonicky v banke alebo vyhľadaním na internete.
- Po zistení BIC musí používateľ zhromaždiť miestny identifikátor banky a číslo individuálneho účtu, ktoré patria k bankovému účtu, pre ktorý sa má vypočítať IBAN. Tieto dve čísla možno nájsť na bankovom výpise klienta alebo zavolaním do banky.
- Po získaní BIC a miestneho bankového identifikátora a individuálneho čísla účtu môže používateľ použiť buď kalkulačku IBAN nájdenú online, alebo vyplniť údaje o každom detaile banky podľa štruktúry IBAN, t. j. kód krajiny, kontrolná číslica, kód banky, miestny bankový identifikátor, číslo účtu.
Po správnom vložení informácií do kalkulačky alebo štruktúry IBAN sa používateľovi poskytne IBAN príslušného bankového účtu. Zjednodušene povedané – kalkulačka alebo štruktúra IBAN prevezme kód BIC, miestny identifikátor banky a číslo individuálneho účtu a vygeneruje maximálne 34-miestny alfanumerický kód, ktorý predstavuje IBAN bankového účtu.
Treba dvakrát skontrolovať vypočítaný IBAN, pretože pri zadávaní alfanumerických znakov ľahko možno urobiť chybu. V prípade pochybností treba pre istotu aj dvakrát skontrolovať vygenerovaný IBAN vo finančnej inštitúcii.
Dodržaním týchto jednoduchých krokov používateľ úspešne vypočíta IBAN z čísla bankového účtu. S pomocou IBAN sa môže používateľ zúčastňovať na rôznych medzinárodných finančných transakciách. IBAN sa používa napríklad pri platení účtov, prijímaní miezd alebo vykonávaní finančných prevodov.