Kreditné vs. debetné karty – rozdiely
Používate debetnú, ale aj kreditnú kartu, no stále vám nie je úplne jasný rozdiel medzi nimi? Pokiaľ je tomu tak, je veľmi dôležité to rýchlo napraviť. Poznať hlavné rozdiely týchto kariet je totiž nevyhnutné pre správne požívanie a malo by byť základnou vedomosťou používateľa.
Zaujímavé je, že pojmom kreditka ľudia nazývajú oba typy kariet. Patríte medzi nich? Robíte chybu. Dúfame, že nasledujúce riadky budú skvelým zdrojom informácií nie len pre mladých ľudí, ktorí sa práve osamostatnili a sú ešte nováčikmi vo svete financií, ale aj pre tých, ktorí karty používajú už dlhší čas.
Rozdiely medzi debetnou a kreditnou kartou sme sa rozhodli zhrnúť do siedmych základných bodov. Tak poďme teda na nich!
1. Vaše peniaze vs. tie požičané
Prvý rozdiel spočíva v type peňazí, s ktorými na danej karte disponujete. Debetná karta je kartou, s pomocou ktorej môžete narábať s peniazmi na vašom účte. Na účte, kde máte uložené svoje vlastné peniaze. Pokiaľ ste zamestnaný, práve tu vám pravidelne chodí výplata a vy môžete vykonávať bežné transakcie ako je napríklad platenie účtov, platby kartou v obchodoch a podobne.
Čerpať peniaze z nej je možné len do výšky vašich finančných prostriedkov. Jednoducho povedané, míňate len toľko, koľko tam máte. Avšak pokiaľ vám banka poskytne kontokorent, čo inak môžeme nazvať aj povolené prečerpanie, máte možnosť ísť určitú sumu do mínusu.
Na druhej strane máme kreditnú kartu. Kreditná karta alebo tiež kreditka, je finančný produkt mnohých finančných inštitúcii (bankových/nebankových). Je to úver, takže pozor! Peniaze na tejto karte sú požičané a treba ich podobne ako každú inú pôžičku splácať.
2. Kreditná karta ako úver a debetná karta s kontokorentom
Spoločnou črtou oboch kariet je ich použitie ako úveru. Hoci primárnou úlohou debetky nie je využívanie ako úverového finančného prostriedku. Pokiaľ požiadate o kontokorent, máte možnosť čerpať do mínusu na vašom bežnom účte.
Na rozdiel od kreditnej karty, pri kontokorentnom úvere splácate úroky z úveru ihneď a doba splatnosti úveru je dopredu daná. Naopak, kreditná karta ponúka bezúročné obdobie. Pokiaľ peniaze počas neho vrátite, vyhnete sa plateniu vysokých úrokov. Kreditná karta je bezúčelový úver, ktorý môžete využívať aj niekoľko desiatok rokov, nie je časovo ohraničený.
3. Podmienky získania
Ďalším rozdielom sú aj podmienky, ktoré musí spĺňať žiadateľ o jednotlivé karty. Získať debetnú kartu je veľmi jednoduché. Tá sa totiž vydáva k bežným účtom, často bez akýchkoľvek poplatkov.
Po založení účtu automaticky získavate debetnú kartu. Dokonca ani vek nehrá veľkú rolu pri získaní debetnej karty. V ponuke väčšiny finančných spoločnosti nájdete špeciálne ponuky kariet pre deti už od 8 rokov.
Naopak, získať kreditnú kartu je o niečo zložitejšie. Je to logické, keďže ide o úverový finančný produkt. Podobne ako pri žiadosti o iné pôžičky, základom je vek nad 18 rokov a žiadateľ musí zdokladovať mesačný príjem.
Ten musí dosahovať minimálnu výšku čistého príjmu. Ani tieto podmienky však nie sú príliš náročné. Dokonca finančné spoločnosti niekedy svojich dôveryhodných klientov sami oslovia a ponúknu okamžite kreditnú kartu.
Suma sumáru, získanie kreditnej karty je o niečo zložitejšie než získanie debetnej, ale nie je to nič nedosiahnuteľné. Samozrejme pokiaľ máte určitý príjem.
4. Spôsob míňania
Využitie debetných kariet je široké. Ako sme už spomínali vyššie, môžete ich používať na bežné transakcie, platbu účtov cez internet, či na nákup cez internet (len pokiaľ je platba cez internet súčasťou balíčka služieb karty).
Platby kartou na internete sú čoraz viac obľúbené, najmä pre svoju jednoduchosť. Pokiaľ potrebujete peniaze v hotovosti, žiaden problém. Pri výbere z bankomatu neplatíte žiadne poplatky. Teda za podmienky, že vyberáte peniaze z bankomatu vašej banky.
Kreditky používame hlavne na bezhotovostné transakcie, platby u obchodníkov, platby cez internet a podobne. Hlavným dôvodom sú privysoké poplatky za výber v hotovosti.
5. Limity
Čo sa týka denných výberov a platieb debetnou kartou, ich výška môže byť obmedzená. Táto výška je stanovená na dohode klienta s bankou.
Nastaviť denný limit na výber kartou si v niektorých bankách môžete aj sami cez internetbanking. Takýmto spôsobom môžu mať napríklad rodičia pod kontrolou účty svojich detí, ktorým povolia denné čerpanie z účtu do určitej čiastky.
Aj kreditná karta je obmedzená limitom. Pôžičková spoločnosť ponúka základný kreditný limit, z ktorého klient môže čerpať peniaze na rôzne účely. Ďalší limit sa týka hotovosti, ktorú môže jednorázovo z kreditky vybrať.
6. Poplatky
Poplatky nie sú ničím príjemným. Stretávame sa s nimi bežne pri využívaní akýchkoľvek finančných služieb a karty nie sú žiadnou výnimkou. Debetná karta nie je náročná ani na výšku poplatkov. Za jej zriadenie nič neplatíte, taktiež neplatíte za prevody a transakcie na účte. Ako sme už spomínali, neplatíte ani za výber v hotovosti a poplatky za vedenie sú nízke (mesačné/ročné).
Kreditná karta sa vyznačuje väčším množstvom poplatkov. Nevyhnete sa im pri zhotovení karty za vedenie kreditky, pri prečerpaní limitu aj pri výbere z bankomatov, strate a vyhotovení novej. Pokiaľ by ste si tieto poplatky zrátali, boli by ste nemilo prekvapení na akú výšku sa počas roka môžu vyšplhať.
7. Možnosť zneužitia
Zlodeji a podvodníci sa lepia na kreditné a debetné karty ako včely na med. Chvíľka nepozornosti a o vašu kartu môžete veľmi ľahko prísť.
Čo sa týka kreditných kariet, tie sú omnoho citlivejšie na zneužitie. Je to hlavne z dôvodu, že pri platení touto kartou nie je potrebné zadať PIN, stačí iba podpis. Pokiaľ teda dôjde k odcudzeniu, zlodej môže veľmi ľahko napodobniť podpis a vaše peniaze budú rýchlo fuč.
Pri debetných kartách je potrebný aj PIN kód. Z bezpečnostného hľadiska si preto karty, ktoré často nepoužívate nechávajte doma, poprípade ich zasuňte na bezpečné miesto v peňaženke! PIN kód nenoste na rovnakom mieste ako kartu. Ihneď po strate karty kontaktujte banku a žiadajte o jej blokáciu.
Záverečné zhrnutie
Tak? Sú vám už rozdiely medzi debetnou a kreditnou kartou jasné? Dúfame, že tento článok bol pre vás naozaj prínosný a pokiaľ vám v banke ponúknu jednu z týchto kariet, budete presne vedieť o čo ide.
A naša rada na záver znie: skôr než sa rozhodnete pre kreditnú kartu, skúste radšej požiadať o bezúčelový úver a pozrieť si aktuálnu ponuku pôžičiek. Vyhnete sa tak vyššiemu úroku, ktorý je s kreditnými kartami spojený.