Kto sa mi postará o deti? vs. štrajk učiteľov
Až 90% učiteľov sa chystá už tento štvrtok štrajkovať. Štrajk sa dotkne aj mnohých ďalších ľudí, nakoľko o deti, ktoré v tento deň nemôžu ísť do školy, sa musia postarať rodičia, alebo musia zabezpečiť náhradné stráženie.
Možno si to mnoho ľudí neuvedomuje, ale učitelia nielen učia naše deti, ale ich aj strážia v čase, kedy sme v práci. Rovnako aj vedúci krúžkov, tréneri, vychovávateľky. Aký však máme k nim prístup? Vážime si ich prácu?
Áno, pravdepodobne raz či dva razy ročne im pošleme kvetiny či bonboniéru. Podržíme ich však aj doma? Aj keď sa deti na nich sťažujú?
Status učiteľa kedysi
Status učiteľa za posledné polstoročie výrazne znížil. Starí rodičia si pravdepobobne ešte budú pamätať, alebo vo filmoch z povojnového obdobia je to zrejmé, že najdôležitejšou osobou v dedine bol farár a hneď po ňom nasledoval učiteľ.
Úcta všetkých vyplývala najmä z toho, že spravidla nikto iný nevedel čítať. Učitelia nás naučili čítať a tým si znížili svoju spoločenskú hodnotu.
Status učiteľa dnes
Dnes učiteľ so svojim platom od 500 do 770 eur , tvoria strednú vrstvu. Žiaci, ktorí majú často drahšie mobily, lepšie šaty a pod. sa cítia v spoločenskom rebríčku často „nad“. Nič však preto neurobili.
To, aké postavenie majú ich rodičia a čo im môžu kúpiť, na aké dovolenky ich zobrať, ešte nezobrazuje kvalitu osobnosti žiaka. Možno nie je správne naučiť deti určitému štandardu a zároveň mu nepomôcť, aby si tento štandard dokázal udržať aj v dospelosti.
Tým nemám na mysli zabezpečiť mu „teplé miestečko“, či kúpiť mu byt, či dokonca dom. Bez učiteľov a najmä kvalifikovaných učiteľov sa nám to asi ťažko podarí.
Aby sme takýchto učiteľov mali, je potrebné, aby toto povolanie bolo, keď už nie atraktívne, tak aspoň nie demotivujúce pre kvalitných pedagógov. V štrajku nejde len o zvýšenie platov. Ide aj o zlepšenie postavenia, o úctu, o vďaku, o rešpekt.
Ak už nevieme učiteľov inak podporiť, tak aspoň slovo účasti, nie sťažnosti, „Kto sa mi postará o dieťa?“, či dokonca vyhrážky „Ja si budem nárokovať náhradu ušlej mzdy!“.
Štrajkovať je Ústavou zaručené právo každého (okrem vybraných povolaní). Pokiaľ preto štrajk nie je nezákonný, učitelia postupujú v súlade so zákonom, a keď už nič iné, rešpektujme ich.