Vzor listiny o vydedení – nárok na dedičstvo

listina-o-vydedeni

Listina o vydedení je právny dokument, ktorým poručiteľ môže odobrať dedičské právo potomkovi. Kto má nárok na dedičstvo, ako vyzerá vzor listiny o vydedení a vzor závetu a aká je cena závetu u notára?

Tento úkon však nie je možné vykonať bezdôvodne. Vydedenie musí byť odôvodnené konkrétnym právnym dôvodom. Existuje niekto, koho nemožno vydediť?

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Vydedenie umožňuje poručiteľovi (zvyčajne rodičovi) odobrať potomkovi (alebo inému zákonnému dedičovi) právo na dedičstvo.

Dôvody na vydedenie sú zakotvené v zákone a zvyčajne sú spojené s hrubým porušením rodinných vzťahov.

Nárok na dedičstvo je právo získať majetok po zosnulej osobe a jeho presný rozsah a podmienky sú upravené Občianskym zákonníkom.

Závet je právny úkon, ktorým môže fyzická osoba (poručiteľ) slobodne a vážne určiť, čo sa stane s jej majetkom po smrti.

Cena závetu u notára závisí od rozsiahlosti a zložitosti závetu a vo všeobecnosti platí, že človek môže rátať so sumou 50 až 80 €.

Čo znamená vydedenie?

Čo je to vydedenie? Vydedenie umožňuje poručiteľovi (zvyčajne rodičovi) odobrať potomkovi (alebo inému zákonnému dedičovi) právo na dedičstvo.

Je dôležité vedieť, že je to vážny krok, ktorý sa prijíma zvyčajne vtedy, keď medzi poručiteľom a dedičom došlo k vážnym rozporom alebo keď dedič porušil rodinné povinnosti.

Dôvody na vydedenie sú zakotvené v zákone a zvyčajne sú spojené s hrubým porušením rodinných vzťahov. Poručiteľ môže vydediť potomka, ak:

  • a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
  • b) o poručiteľa trvalo neprejavuje naozajstný záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
  • c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody najmenej jedného roka,
  • d) trvalo vedie neusporiadaný život.

V listine o vydedení musí byť uvedený dôvod vydedenia. O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne úprava týkajúca sa závetom.

Vydedenie potomka je jednostranný právny úkon (prejav vôle) poručiteľa, ktorým potomka ako neopomenuteľného dediča vylučuje z dedenia. Na platnosť právneho úkonu o vydedení sa vyžaduje písomná forma rovnako ako pri závete.

Ak to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na potomkov vydedeného potomka.

Vzor listiny o vydedení

Ako vyzerá vzor listiny o vydedení? Aj keď jednotlivec napíše listinu o vydedení podľa vzoru, je dôležité vedieť, že spomínaný dokument by mal človek konzultovať s právnikom. Toto je vzor listiny o vydedení:

LISTINA O VYDEDENÍ I.

(§ 469a obč. Zák.)

Listina o vydedení

Ja, dolu podpísaný [ ], rodné číslo [ ], bytom [ ], robím pre prípad svojej smrti po zrelej úvahe túto listinu o vydedení:

Vydeďujem svojho syna [ ], rodné číslo [ ], bytom [ ].

Ako dôvod vydedenia uvádzam:

Už štvrtý rok sa liečim v nemocnici v [ ] na vážnu pľúcnu chorobu. Za toto obdobie som bol najmenej dva roky hospitalizovaný. Keďže moja manželka zomrela už pred piatimi rokmi, potreboval som v tomto období mnohokrát naliehavo pomoc od svojho jediného syna.

O svojom zdravotnom stave som mu niekoľkokrát napísal a poprosil som ho, aby ma navštívil a pomohol mi s nákupom a s obstaraním potrebných liekov. O to isté som ho žiadal aj prostredníctvom svojej susedky [ ], bytom [ ]. Bohužiaľ, aj táto snaha bola márna.

Syn sa po celé obdobie mojej choroby nijako neuviedol a nenavštívil ma. Syn mi nikdy v rozpore s dobrými mravmi neposkytol potrebnú pomoc v chorobe.

Stanovujem, aby sa dôsledky vydedenia vzťahovali aj na potomkov vyššie spomínaného syna.

V [ ], dňa [ ]

……………………… podpis

Vydedenie môže byť napadnuté na súde, ak nie sú splnené zákonné podmienky alebo ak dôvody na vydedenie nie sú dostatočne preukázané.

Nárok na dedičstvo

Nárok na dedičstvo je právo získať majetok po zosnulej osobe. Jeho presný rozsah a podmienky sú upravené Občianskym zákonníkom. Kto má nárok na dedičstvo?

Zákonní dedičiSú to osoby určené zákonom, najčastejšie sú to najbližší príbuzní zosnulého (manžel/manželka, deti, rodičia, súrodenci).
Závetní dedičiSú to osoby určené v závete zosnulého.
Zákonní a závetní dediči súčasneAk zosnulý zanechal závet, no neurčil dedičov na celý majetok, k dedičstvu pristupujú aj zákonní dediči.

Dedič môže dedičstvo odmietnuť do 1 mesiaca od vyrozumenia notárom po dedičskom konaní. Ak dedič prijme dedičstvo, zodpovedá za dlhy iba do výšky hodnoty nadobudnutého majetku.

Dôvody na vydedenie sú zakotvené v zákone a zvyčajne sú spojené s hrubým porušením rodinných vzťahov – medzi dôvody patrí napríklad to, že potomok o poručiteľa trvalo neprejavuje naozajstný záujem, ktorý by oňho mal prejavovať.

Koho nemožno vydediť?

Je dôležité vedieť, že každý potomok môže byť vydedený. Zákon však chráni určitú skupinu ľudí, koho nemožno vydediť a nazývajú sa neopomenuteľní dediči. Títo dediči majú nárok na určitú časť dedičstva, a to bez ohľadu na to, čo je uvedené v závete.

1. Deti zosnulého, ktoré nemajú závažné dôvody pre vydedenie.

  • Maloleté deti sú vždy chránené a nemôžu byť vydedené.
  • Plnoleté deti majú právo na polovicu ich zákonného podielu, ak neexistuje dôvod na vydedenie.

2. Nezaopatrení potomkovia (napr. deti, ktoré sú v starostlivosti iných osôb alebo nemôžu pracovať).

Výška dedičského podielu neopomenuteľných dedičov je stanovená zákonom a závisí od počtu dedičov. Ak je vydedenie sporné, oprávnený dedič sa môže obrátiť na súd a žiadať preskúmanie dôvodov vydedenia.

Dedičské skupiny

Na Slovensku sú podľa Občianskeho zákonníka dediči rozdelení do dedičských skupín. Ak neexistuje závet, dedičia sa delia podľa týchto skupín:

Prvá dedičská skupinaManžel/ka a deti zosnulého dedia rovnakým dielom.
Druhá dedičská skupinaAk zosnulý nemá deti, dedí manžel/ka (1/2 dedičstva) spolu s rodičmi zosnulého alebo osobami, ktoré s ním žili v spoločnej domácnosti aspoň 1 rok.
Tretia dedičská skupinaAk nededia ani manžel/ka, ani rodičia, dedičmi sú súrodenci zosnulého a osoby, ktoré s ním žili v spoločnej domácnosti.
Štvrtá dedičská skupinaAk niet žiadnych dedičov z vyššie uvedených skupín, dedičmi sú prarodičia zosnulého.

Dedičské skupiny sú na to, aby určovali, kto má nárok na dedičstvo, stanovujú, aký podiel na dedičstve má každý dedič a určujú poradie, v akom dediči nadobúdajú dedičstvo.

Vzor závetu

Závet je právny úkon, ktorým môže fyzická osoba (poručiteľ) slobodne a vážne určiť, čo sa stane s jej majetkom po smrti.

Je to spôsob, ako zabezpečiť, aby bol majetok bol po smrti jednotlivca rozdelený podľa jeho vôle. Existujú tri základné druhy závetov:

  • Holografický závet: Závet napísaný, podpísaný a datovaný vlastnoručne poručiteľom.
  • Alografický závet: Závet napísaný inak ako vlastnou rukou za prítomnosti dvoch svedkov.
  • Notárska zápisnica: Závet spísaný notárom na základe vyhlásenia poručiteľa.

Ako však vyzerá vzor závetu?

ZÁVET

spísaný na základe ustanovenia § 476 a nasledujúce zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Poručiteľ:
Meno a priezvisko: ……………………………………………………………………………………..
Trvalý pobyt: ………………………………………………………………………………………………..
Rodné číslo: ………………………………………………………………………………………………….

Svedok:
Meno a priezvisko: ……………………………………………………………………………………..
Trvalý pobyt: ………………………………………………………………………………………………..
Rodné číslo: ………………………………………………………………………………………………….

Svedok:
Meno a priezvisko: ……………………………………………………………………………………..
Trvalý pobyt: ………………………………………………………………………………………………..
Rodné číslo: ………………………………………………………………………………………………….

Článok I

1. Ja dolupodpísaný/á ……………………………………., narodený/á [DD.MM.RRRR] v [ ], trvale bytom ………………………………… týmto vyjadrujem svoju poslednú vôľu pre prípad svojej smrti, slobodne,
úplne vážne, zrozumiteľne, jasne, pri plnom vedomí a bez nátlaku, uvedomujúc si všetky vyplývajúce dôsledky.

Článok II

1. Môj majetok, ktorý tvorí:
a. [Typ majetku]
Týmto odkazujem:
[Meno a priezvisko], trvale bytom ………………………………., rodné č. ……………………………….

Článok III

1. Závet nie je napísaný mojou rukou. Pred prítomnými svedkami vyhlasujem, že je vyjadrením mojej poslednej vôle a na tento znak ho vlastnoručne podpisujem. Prítomní svedkovia svojimi podpismi potvrdzujú moje vyhlásenie.

[Miesto], dňa [ ]

…………………………………………
Poručiteľ

…………………………………………
Svedok

…………………………………………
Svedok

Pri písomnom závete, ktorý nie je vlastnoručný, musia byť prítomní dvaja svedkovia. Svedkami nemôžu byť dedičia ani blízki príbuzní. Ak chce človek závet spísať správne a bez rizika neplatnosti, odporúča sa konzultovať postup s právnikom alebo notárom.

Dedičské skupiny sú na to, aby určovali, kto má nárok na dedičstvo, stanovujú, aký podiel na dedičstve má každý dedič a určujú poradie, v akom dediči nadobúdajú dedičstvo.

Cena závetu u notára

Ak niekoho zaujíma, aká je cena závetu u notára, táto cena závisí od rozsiahlosti a zložitosti závetu. Vo všeobecnosti však platí, že človek môže rátať so sumou 50 až 80 €.

Cena závetu u notára sa skladá z niekoľkých zložiek:

  1. Základný poplatok: Tento poplatok sa vzťahuje na samotné spísanie závetu.
  2. Poplatky za ďalšie úkony: Ak sú potrebné ďalšie úkony, napríklad overenie podpisu alebo vypracovanie výpisu z katastra, tieto úkony si budú účtovať dodatočný poplatok.
  3. DPH: Na všetky notárske poplatky sa vzťahuje DPH.

Pred návštevou notára si treba pripraviť všetky potrebné dokumenty, napríklad zoznam majetku, zoznam dedičov a predstavy jednotlivca o rozdelení majetku.