Pôžička cez inzerát – recenzia, na čo dať pozor
Stránok s inzerciou pôžičiek nájdete na internete množstvo. Keďže je internet pomerne slobodné médium, ktokoľvek na ňom môže uverejňovať akúkoľvek reklamu a inzerciu. Príspevkov je toľko, že ich nie je nijakým spôsobom možné kontrolovať a nikto sa taktiež nebude zaoberať ich pôvodom.
Bohužiaľ práve to zapríčiňuje, že sa na stránkach v hojnej miere vyskytujú klamlivé a zavádzajúce reklamy, ktoré nezriedka končia oklamaním a podvedením zúfalého záujemcu o pôžičku.
Informácie nie sú podávané transparentne, podmienky a ceny nie sú zámerne uvádzané, navyše často chýba pôvodca takýchto reklám. V praxi to vyzerá, že človek, ktorý hľadá dobrú pôžičku netuší, s kým vlastne komunikuje a v prípade podvodu nevie kto ho podviedol.
„Redakcia nezodpovedá za pravdivý obsah inzerátov“
S touto formuláciou ste sa už istotne stretli viackrát. Všetci zriaďovatelia stránok majú záujem v prvom rade o zisk z inzercie, kvôli čomu ich nezaujíma kto a za akým účelom túto inzerciu zadáva.
Ako sme písali, nie je ani reálne možné inzeráty kontrolovať a overovať ich bezpečnosť. Na stránky sa teda dostane čokoľvek a to o to rýchlejšie, pokiaľ je inzeráty možné pridávať bezplatne.
Prvotný záujem prevádzkovateľov inzercie
Je nutné pochopiť (a zmieriť sa s faktom), že každý, kto zriaďuje akúkoľvek stránku, zriaďuje ju za účelom dosiahnutia zisku. Takýto zisk vzniká najmä z uverejňovania platenej reklamy.
Každá stránka, ktorú dnes navštívite, zobrazuje okrem obsahu aj reklamu (viď obrázok). Na stránke s pôžičkami logicky nájdeme hlavne reklamy na pôžičkové produkty.
Pokiaľ stránka ponúka neplatenú inzerciu, reklama na nej bude celkom určite, pretože inak by stránka nemala z čoho fungovať. Bezplatné pridávanie inzercie je teda iba akýmsi bonusom pre bežných návštevníkov.
Menej reklamy nájdeme na stránkach, kde si inzerenti za pridávanie ponúk musia zaplatiť.
Dôveruj, ale preveruj
Platenú reklamu si na týchto stránkach zadávajú zvyčajne známi bankoví a nebankoví poskytovatelia pôžičiek. Ľudia s nimi majú skúsenosti a je možné o nich dohľadať objektívne recenzie a hodnotenia.
Pokiaľ však patríte medzi tých, ktorým bola pôžička u bežných poskytovateľov zamietnutá, pravdepodobne pátrate ďalej, čím sa dostávate k ponúkam od súkromníkov alebo firiem, ktoré nie sú známe a ani overené.
Na čo sa pri výbere pôžičky zamerať?
Všetci poskytovatelia „útočia“ na ľudí starými známymi frázami. K týmto frázam sa pokúsime pridať objektívny komentár:
– Najvýhodnejšia pôžička – toto o sebe tvrdí 99 % pôžičiek, no reálne predsa nemôžu byť najvýhodnejšie všetky. Jedná sa teda iba o snahu zaujať pozornosť. Úrok sa navyše z veľkej časti vyratúva z bonity žiadateľa, preto poskytovateľ nemôže tušiť, ako výhodná pôžička nakoniec bude.
– Najrýchlejšia pôžička – obľúbená fráza, no väčšina dnešných poskytovateľov dokáže peniaze v prípade odsúhlasenia žiadosti doručiť už na druhý deň. Najrýchlejšie fungujú on-line a SMS pôžičky. Ponúkajú ich nebankovky a niektoré banky.
– Pôžička bez poplatkov – pointou je hľadať pôžičky, pri ktorých od Vás nebudú žiadať žiadny poplatok vopred, prípadne za sprostredkovanie alebo odsúhlasenie. Väčšina poskytovateľov tieto poplatky vlastne účtuje, ale zvyknú ich započítať do úroku alebo celkovej odplaty. Ak od Vás bude niekto pýtať peniaze ešte pred uzatvorením zmluvy, pravdepodobne sa jedná o podvodníka.
– Pôžička pre každého – poskytovatelia sa odlišujú v podmienkach pre odsúhlasenie pôžičky. Jedni požadujú dokladovanie príjmu, iní chcú ručenie nehnuteľnosťou. Pokiaľ by niekto požičiaval peniaze bez akéhokoľvek dokladovania alebo ručenia, na pôžičku by bol pravdepodobne nastavený neúnosný úrok.
– Pôžička bez dokladovania príjmu – výška príjmu prezrádza schopnosť pôžičku splatiť. Ak žiadateľ tento dôkaz nepreukáže, zvyčajne musí mať ručiteľa (auto, nehnuteľnosť).
– Pôžička aj pre nezamestnaných/mamičky/dôchodcov – zdanlivo ide o osoby bez príjmu z pracovného pomeru. Pri týchto pôžičkách však bude poskytovateľ opäť vyžadovať príjem, ktorý má podobu v sociálnych dávkach, materských príjmoch a dôchodkoch. Výška príspevku má vplyv na najvyššiu možnú výšku pôžičky.
– Pôžička na vyplatenie exekúcie – pozor, tieto pôžičky sú veľmi riskantné, pretože vyžadujú ručenie nehnuteľnosťou. Pokiaľ na ňu už je uvalená exekúcia, poskytovateľ dlh uhradí, no často na svoju pôžičku uvalí privysoký úrok, čím veľmi často dochádza k strate nehnuteľnosti.
– Pôžička na zmenku od súkromných osôb – pôžička pre ľudí, ktorí nechcú alebo nedokážu nič dokladovať a ničím ručiť. S týmito pôžičkami opatrne. Pri ich nesplácaní veľmi rýchlo dochádza k nástupu exekútora.
Lákavých sloganov a „najvýhodnejších“ ponúk nájdete na internete množstvá a používajú sa aj iné, než sme spomenuli. Riaďte sa preto vždy zdravým rozumom, informujte sa na konkrétne podmienky a riziká. Nikdy neplaťte nič vopred a to ani za sprostredkovanie alebo iba odporučenie.
Na čo sa zamerať pri preverovaní poskytovateľa?
Biznis s financiami nesporne patrí medzi odvetvia, v ktorých sa očakáva serióznosť a dôstojnosť. Preto sa vyhnite takým inzerátom, ktoré sa s týmito vlastnosťami nezlučujú. Uvádzame niekoľko konkrétnych príkladov inzerátov, ktoré „smrdia“ problémom. Ako vyzerá „slušný“ inzerát?
- Má jasné meno/názov – pokiaľ by bolo poskytovanie pôžičiek zdrojom zisku, automaticky musí byť jasné, kto tento si tento zisk pripisuje. Ak nie je uvedené konkrétne meno poskytovateľa alebo spoločnosti, v prípade požičania niekomu by sa teda jasne dopustil trestného činu neodvedenia dane z príjmu. Nikto predsa nechce spolupracovať s poskytovateľom, ktorý podvádza na daniach.
- Má sídlo – súkromná osoba aj firma musia mať vždy uvedené sídlo. V skutočnosti by na tomto mieste mala byť zriadená aspoň kancelária. Ak nájdete ponuku poskytovateľa, ktorý sídli vo Vašom meste alebo v ňom má pobočku, dohodnite sa na osobnej návšteve a overte si, či tam skutočne niekto je. Prax totiž často dokazuje, že adresa síce je uvedená, no reálne sa na nej nikto nenachádza. Vtedy ide o jasný podvod a zatajovanie sa.
- Je zapísaný v obchodnom registri – toto je najjasnejší dôkaz, že sa poskytovateľ požičiavaním skutočne zaoberá. Štát o ňom vie a drží nad jeho počínaním (aspoň nejaký dohľad). Zároveň sa tak jednoduchšie postup v prípade problémov. Firma alebo súkromník musí byť jasne evidovaná so sídlom, predmetom podnikania, dátumom vzniku, zakladajúcimi osobami a podobne.
Príklad riadnej evidencie poskytovateľa v registroch. Nechýba sídlo, kontakt, predmet podnikania, zakladajúce osoby so spoločníkmi a všetky ďalšie údaje, ktoré pridávajú na dôveryhodnosti.
Inzerát je preložený z iného jazyka alebo je písaný s množstvom chýb – takéto inzeráty ignorujte ihneď. Neexistuje žiadny „vplyvný záchranca“, ktorý príde na Slovensko z cudziny a začne nezištne požičiavať peniaze. Pokiaľ vidíte, že text je iba preložený cez Google prekladač, vety nie sú gramaticky správne, vypovedá to o neserióznom poskytovateľovi s veľkým rizikom podvodu.
Inzerát sa opakuje na podobných stránkach a zamieňa informácie. Stáva sa, že na viacerých stránkach sa stretnete s rovnakým inzerátom. Na tom by nebolo nič zvláštne, avšak podozrivo vyzerá, keď je každý z inzerátov označený inak a navyše je určený vždy pre iný región. Sledujte príklad:
- Zadávateľ je stále ten istý, ale raz ponúka peniaze do 48 hodín, druhý krát do 72 hodín, v treťom inzeráte zas pôžičky na účel rekonštrukcie. Každý z inzerátov je určený pre iný slovenský región, aby ho „vyfiltrovali“ vyhľadávače. Text je opäť preložený. Jedná sa o neserióznu ponuku.
- Poskytovateľ nepodniká na Slovensku – pokiaľ má byť poskytovateľ seriózny, musí byť platcom DPH na Slovensku. Obrázok ukazuje v češtine písaný inzerát bez adresy sídla a mena poskytovateľa. Opäť veľmi nedôveryhodná ponuka a to aj napriek tomu, že nadpis hlási „Rýchle pôžičky bez podvodu“.
Ako vidíte, nedôveryhodnosť týchto ponúk priam „bije“ do očí. Pri príprave článku sme na internete vyhľadali viacero inzertných stránok, no výsledok bol stále rovnaký. Podozrivé ponuky sú úplne všade. V súčasnosti neexistuje žiaden spôsob, ako medzi nimi nájsť niekoho zaručene seriózneho.
Existujú aj rôzne diskusné fóra, kde môžete položiť otázku a prípadné odpovede Vám budú zaslané na mail.
Vždy sa snažte poskytovateľa nájsť aj v obchodnom registri, registri firiem a živnostníkov. Neobchádzajte zoznamy dlžníkov.
Pokiaľ okrem inzerátu o danom poskytovateľovi nenájdete žiadne informácie, zabudnite na neho a ak Vás osloví, nediskutujte s ním. Nie je možné, aby o serióznej firme nebola nikde zmienka. Iba podvodníci o sebe neuvádzajú informácie a snažia sa vystupovať nenápadne. Myslite na to!
Záver
Na záver zdôrazňujeme tradičné zásady zodpovedného požičiavania:
- Požičiavajte si iba za predpokladu, že budete mať dosť peňazí na vrátenie.
- Požičiavajte si v prvom rade od bánk. Ak Vás odmietnu, oslovte nebankovky. Ak neuspejete ani tam, prejdite k inzercii.
- Pri inzertných ponukách si požičiavajte iba od overených zdrojov. Informácie hľadajte na internete.
- Pokiaľ o poskytovateľovi nič nenájdete, ignorujte ho.
- Pokiaľ sa poskytovateľ zatajuje (neuvádza sídlo a konkrétne mená) ignorujte ho.
- Nikdy neplaťte žiadne peniaze vopred, a najmä nie pred uzatvorením zmluvy. Pokiaľ Vám bude poskytovateľ tvrdiť, že to je nevyhnutné, ignorujte ho.
- Je dobré si overiť telefónne číslo majiteľa alebo osoby oprávnenej ponúkať pôžičku
iFinancie.sk hodnotí a odporúča iba známe banky a nebankovky. Skúste vyplniť a odoslať nezáväznú žiadosť niektorému z poskytovateľov. Možno uspejete a na inzertné ponuky sa nebudete musieť obracať.