Prečo je dobré hrať Poker #7
Poker Vás naučí, ako sa sústrediť na dôležité veci
Prílišné sústredenie sa na dôležité oblasti hry sa vám za pokrovým stolom nemusí vyplatiť a to isté platí aj v živote. Pokrový hráči, ktorí svoju kariéru berú vážne vedia, že na všetky chyby sú si rovní. Pokiaľ sa za každú cenu budete sústrediť na odstránenie malých chýb, môžete nakoniec urobiť oveľa väčšiu.
Ak neprimerane reagujete na malé chyby u svojich súperov, často to môže viesť k tendencii podceňovať ich celkovú hru. Napríklad zistíte, že súper prehráva stredne silné ruky, ako napríklad QJ offsuit.
Je to síce chyba, ale patrí do kategórie tých relatívne neškodných, obzvlášť vtedy, keď také karty dostane len párkrát za noc. Ak iné kombinácie hrá správne, rozhodne o ňom nepremýšľajte ako o zlom hráčovi.
Zároveň by ste mali analyzovať svoje vlastné chyby. Tu zase platí, že niektoré z nich môžu byť síce nepatrné, ale v konečnom dôsledku pomerne dôležité. Dajme tomu, že sa na nejakej cash game budete snažiť hrať až „príliš správne“, čím ale odradíte svojich protivníkov, ktorí si hru prišli len užiť.
Takí hráči s vami potom nebudú chcieť hrať, čo vás v konečnom dôsledku bude stáť peniaze, ktoré by ste od nich inak získali.
Ďalšou chybou je, keď ku hre pristupujete príliš „učebnicovo“, čo vyústi v strategické chyby. Každú ruku síce hráte technicky správne, ale napríklad takmer nikdy nebluffujete.
Tým pádom sa pripravujete o profit, ktorý by ste bluffovaním získali, ale tiež nedostanete od svojich súperov v budúcnosti toľko akcii vo chvíli, keď budete držať silné ruky. Ten istý princíp platí, pokiaľ budete hrať všetko rovnakým spôsobom.
Predvídateľnosť vás skrátka stojí viac, než koľko získate tým, že budete hrať vždy technicky dokonalú hru.
Pokiaľ by ste chceli nejakú analógiu k podnikaniu, tak si predstavte, že vediete spoločnosť tak stereotypne, že síce všetky rozhodnutia robíte správne, ale:
Vaši zamestnanci nie sú motivovaní byť kreatívny v momente, keď ich denná rutina z nejakého dôvodu nefunguje. Vlastne majú strach, že budú potrestaní za porušovanie nastolených pravidiel.
Vaša spoločnosť nedokáže efektívne a pružne reagovať na neočakávané problémy.
Vaši dobrí zamestnanci odchádzajú.
Vaša organizácia sa stane typickou byrokraciou, ktorá nie je schopná dosiahnuť svoje ciele.
Poker Vás naučí, ako funguje pravdepodobnosť
Pokiaľ ste ako väčšina ostatných ľudí, potom zrejeme nepremýšľate z hľadiska pravdepodobností, alebo len veľmi výnimočne. Najskôr si poviete niečo ako:
- stane sa to
- nestane sa to
- pravdepodobne sa to stane
- pravdepodobne sa to nestane
Asi už nedokážete správne odhadnúť i menšie rozdiely, napríklad medzi 30, 20 alebo 10 percentami.
Poker vás naučí, že tieto rozdiely sú veľmi dôležité a rozvíjajú vašu schopnosť s nimi kalkulovať. Za stolom skoro spoznáte, že stávku s 30% pravdepodobnosťou dorovnáte, ale s 20% už musíte zahodiť. Tiež sa naučíte pravdepodobnosť odhadovať rýchlo a presne.
Túto schopnosť môžete aplikovať v životných rozhodnutiach. Pokiaľ napríklad letíte do iného štátu na pracovný pohovor a máte pravdepodobnosť prijatia 30%, môže to byť v poriadku.
Akonáhle ale svoju šancu odhadnete na 20%, už sa to nemusí z hľadiska investovaného času a peňazí vyplatiť. Málokto ale takto uvažuje, čo veľakrát vedie k zlým rozhodnutiam.