Príručná batožina do lietadla – čo môže obsahovať, rozmery

prirucna batozina

Príručná batožina do lietadla je skvelým spôsobom, ako ušetriť čas a peniaze pri cestovaní. Cestovateľ sa môže vyhnúť poplatkom za podanú batožinu, ak ju so sebou nezoberie a bude tak mať svoje veci po ruke počas celého letu. Každá letecká spoločnosť má svoje vlastné limity pre rozmery a hmotnosť príručnej batožiny.

V príručnej batožine do lietadla sa môžu prepravovať tekutiny v nádobách s maximálnym objemom 100 ml, ktoré musia byť zabalené v priehľadnom plastovom vrecku s maximálnym objemom 1 litra.


Obsah článku


Čo môže obsahovať príručná batožina do lietadla?

Existujú všeobecné pokyny, ktoré hovoria o tom, čo môže obsahovať príručná batožina do lietadla.

Povolené predmety:

  • Oblečenie: Je dobré zrolovať oblečenie namiesto skladania, aby sa ušetrilo miesto. Vybrať si oblečenie, ktoré sa dá vrstviť, aby bol človek pripravený na rôzne teploty. Treba si vziať len to najnutnejšie a zvážiť multifunkčné oblečenie.
  • Elektronika: Mobilný telefón, fotoaparát, notebook, lítiové batérie (do 100 Wh), powerbanka (do 20 000 mAh), kamera, hudobný prehrávač, sušič vlasov, žehlička na vlasy.
  • Hygienické potreby: Tekutiny v nádobách s maximálnym objemom 100 ml zabalené v priehľadnom plastovom vrecku s maximálnym objemom 1 litra (napr. zubná pasta, šampón, krém na pleť, sérum s vitamínom C). Lieky, detskú výživu a tekutiny na špeciálne účely (napr. inzulín) v neobmedzenom množstve.
  • Dokumenty: Pas, letenku, občiansky preukaz, víza (ak je to potrebné).
  • Peňaženka: Peniaze, kreditné karty, platobné karty.
  • Ďalšie: Okuliare, kontaktné šošovky, lieky na predpis, detskú hračku (pre deti), vankúš a deku (na cestu lietadlom).

Dodržiavaním týchto pokynov sa môže cestovateľ vyhnúť problémom pri cestovaní s príručnou batožinou a užiť si pohodlný a bezproblémový let. Ak si cestovateľ stále nie je istý čo môže obsahovať príručná batožina do lietadla, môže sa opýtať svojej leteckej spoločnosti, prípadne si pozrieť jej webovú stránku, kde zvyknú byť tieto informácie uvedené.

Ako sa zbaliť do príručnej tašky do lietadla?

Vedieť, ako sa zbaliť do príručnej tašky do lietadla je jednoduché:

  • Rolovanie oblečenia: Namiesto skladania oblečenie treba rolovať, aby sa ušetrilo miesto.
  • Zorganizovať si batožinu: Využiť organizéry na batožinu, aby boli veci prehľadne usporiadané.
  • Využiť všetky dostupné vrecká a priehradky: V batožine treba využiť všetky dostupné vrecká a priehradky na menšie predmety.
  • Vziať si len to najnutnejšie: Nepreťažovať batožinu zbytočnými vecami.

Dôležitým krokom pri balení príručnej tašky je zvážiť, čo všetko človek potrebuje mať so sebou na palube. Príručná taška by mala obsahovať veci, ktoré bude cestovateľ potrebovať počas letu a po príchode na miesto určenia. Ideálne je zvoliť si tašku s prípustnými rozmermi, aby sa vyhol prípadným poplatkom za príliš veľkú a ťažkú batožinu.

Pri zamýšľaní sa nad tým, ako sa zbaliť do príručnej tašky do lietadla je dôležité pamätať aj na bezpečnostné opatrenia. Nesmú sa zobrať žiadne nebezpečné predmety ako nože, zápalky alebo tekutiny väčšieho objemu ako 100 ml.

Príručná batožina 40x30x20 a kabelka

Za normálnych okolností nie je príručná batožina s rozmermi 40x30x20 cm a kabelka zároveň, povolená u nízkonákladových leteckých spoločností. Všetko však závisí od samotnej kontroly pred nástupom do lietadla. Niektorí pracovníci aerolínií to veľmi nesledujú, iní si na kontrole dajú záležať. Všeobecne platí:

1. Bez služby priority:

  • Väčšina nízkonákladových spoločností umožňuje vziať si na palubu len jednu príručnú batožinu.
  • Bežné limity pre rozmery príručnej batožiny bez priority sú 40x20x25 cm u spoločnosti Ryanair a 40x30x20 cm u spoločnosti Wizz Air.

2. So službou priority:

  • Ak si zakúpi cestovateľ danú službu, u nízkonákladových spoločností si môže vziať na palubu dve batožiny. Väčšia príručná batožina napríklad s rozmermi 55x40x23 cm u spoločnosti Wizz Air a k tomu príručnú batožinu 40x30x20 cm.

Vždy si pred cestou treba skontrolovať webovú stránku konkrétnej leteckej spoločnosti a jej pravidlá pre príručnú batožinu. Mnohé cestovateľky však cestujú aj bez služby priority s príručnou batožinou 40x30x20 cm. a kabelkou. Buď prejdú kontrolou bez problémov alebo, pokiaľ to situácia dovolí, si musia kabelku vložiť do príručnej batožiny.

Rozmery príručnej batožiny u spoločnosti Ryanair

Spoločnosť Ryanair umožňuje svojim cestujúcim vziať si na palubu lietadla dve batožiny, ak si zakúpili prioritný nástup (tiež nazývaný „priority boarding“). V opačnom prípade je povolená len jedna batožina.

Ryanair – rozmery príručnej batožiny s prioritným nástupom:

  • Väčšia príručná batožina: 55x40x20 cm (výška x šírka x hĺbka) s maximálnou váhou 10 kg.
  • Menšia príručná batožina: 40x20x25 cm s neobmedzenou váhou (kabelka, ruksak).

Ryanair – rozmery príručnej batožiny bez priority:

  • Jedna príručná batožina: 40x20x25 cm s maximálnou váhou 10 kg.

Všetka batožina musí spĺňať maximálne rozmery a váhu, aby bola prepravovaná bez poplatku. Batožina, ktorá prekračuje limity, sa môže prepravovať ako podpalubná batožina za poplatok. Poplatky za nadmernú batožinu sa líšia v závislosti od trasy a sezóny.

Je možné si vziať lieky so sebou do lietadla?

Áno, lieky si je možné vziať so sebou do lietadla v príručnej batožine. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné dodržať:

Tekutiny:

  • Lieky v tekutej forme (vrátane sirupov, kvapiek a krémov) musia byť v nádobách s maximálnym objemom 100 ml.
  • Tieto nádoby musia byť zabalené v priehľadnom, uzatvárateľnom plastovom vrecku s maximálnym objemom 1 liter.
  • Toto vrecko je potrebné predložiť pri bezpečnostnej kontrole samostatne.

Množstvo:

  • Lieky si je možné vziať v množstve potrebnom na cestu, maximálne však na 100 dní.
  • V prípade potreby je možné si vziať aj väčšie množstvo liekov, avšak v takom prípade je vhodné mať pri sebe lekárske potvrdenie.

Pre uľahčenie kontroly je vhodné mať lieky, ktoré chce zobrať cestovateľ do lietadla, v originálnom balení s príbalovým letákom. V prípade akýchkoľvek pochybností ohľadom prepravy liekov sa treba obrátiť na leteckú spoločnosť.

Koľko ml. tekutín je povolených do lietadla?

Letecké spoločnosti obvykle povoľujú cestujúcim v kabíne jednu malú prenosnú tašku s objemom 1 litra, do ktorej môžu byť umiestnené malé obaly tekutiny do 100 ml. Celkový počet obalov tekutín nesmie prekročiť 10 kusov. Tieto obaly musia byť umiestnené v uzatvárateľnej taške s objemom 1 litra a musia byť ľahko dostupné pre prehliadku bezpečnostnou kontrolou na letisku.

Koľko ml. tekutín je povolených do lietadla určujú predpisy leteckej spoločnosti a cieľovej krajiny.

Existujú však aj výnimky pre určité tekutiny, ktoré môžu byť väčšieho objemu, ako napríklad tekuté lieky, jedlo pre dojčatá, voda alebo šťavy pre dietetické účely, avšak musia byť preukázateľne nevyhnutné pre cestujúceho.

V každom prípade platí, že sa tieto tekutiny musia vybrať z ruksakov alebo tašiek pri prehliadke na letisku, aby boli jednoducho dostupné pre kontrolu.

  • Tekutiny na lekárske účely: Tieto tekutiny je možné si vziať v neobmedzenom množstve, avšak v prípade potreby môže byť cestujúci požiadaný o predloženie lekárskeho potvrdenia.
  • Detská výživa: Mlieko a detskú výživu je možné vziať v neobmedzenom množstve.
  • Tekutiny zakúpené v duty-free obchodoch: Tekutiny zakúpené v duty-free obchodoch po bezpečnostnej kontrole je možné vziať so sebou do lietadla, avšak musia byť zabalené v originálnom vrecku s neporušenou pečaťou.

Pri otázke koľko ml. tekutín je povolených do lietadla je odpoveď maximálne 1 liter tekutín, rozdelených do 10tich 100ml. nádob.

Je možné si zobrať jedlo do lietadla?

Áno, do lietadla je možné si zobrať jedlo a to v príručnej aj podanej batožine. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné dodržať:

  • Jedlo v tekutej forme (vrátane džemu, kečupu, paštéty atď.) podlieha rovnakým limitom ako tekutiny, t.j. maximálne 100ml v nádobách s maximálnym objemom 100 ml zabalených v priehľadnom, uzatvárateľnom plastovom vrecku s maximálnym objemom 1 liter.

Množstvo:

  • Množstvo jedla, ktoré si môže cestovateľ vziať so sebou nie je obmedzené, avšak je vhodné zvážiť letový čas a klimatické podmienky v cieľovej destinácii.

Typy jedla:

  • V lietadle je povolené prepravovať takmer akékoľvek jedlo, avšak odporúča sa vyhnúť sa jedlám s výrazným zápachom, ako napríklad syry, ryby a mäso.
  • V podanej batožine je povolené prepravovať aj čerstvé potraviny, avšak je dôležité skontrolovať colné predpisy cieľovej krajiny.

Jedlo do lietadla je možné zabaliť do vlastných krabičiek alebo do originálnych obalov.

Vankúš do lietadla je výborná pomôcka

Vankúš do lietadla môže byť naozaj výbornou pomôckou, ktorá spríjemní cestu a pomôže s relaxom a spánkom.

Vankúš do lietadla má nasledujúce výhody:

  • Poskytuje pohodlie a podporu krku a hlavy: Počas letu môže byť sedenie v jednej polohe dlhší čas nepríjemné a môže viesť k bolestiam krku a hlavy. Vankúš do lietadla pomôže udržať krk a hlavu v pohodlnej polohe a zmierniť tak bolesť.
  • Pomáha pri zaspávaní: Cestovanie lietadlom môže byť stresujúce a náročné na spánok. Vankúš môže pomôcť uvoľniť sa a znížiť stres, čím uľahčí zaspanie.
  • Znižuje bolesť chrbta: Vankúš môže pomôcť udržať chrbticu v správnej polohe, čím sa zníži bolesť chrbta.
  • Zvyšuje komfort: Môže jednoducho spríjemniť cestu a urobiť ju pohodlnejšou.

Vankúš do lietadla patrí medzi jednu z najdôležitejších vecí, ktorú by si cestovateľ mal pribaliť do batožiny pred cestou. Je to nie len preto, že mu pomôže podporiť pohodlný spánok na dlhých letov, avšak zároveň je tiež nevyhnutný pre fyzickú pohodu.

Rozmer kufra a podpalubnej batožiny do lietadla

Rozmery kufra a podpalubnej batožiny do lietadla sa v závislosti od leteckej spoločnosti líšia. Väčšina leteckých spoločností však má podobné požiadavky.

Rozmery kufra a podpalubnej batožiny do lietadla spoločnosti Ryanair:

  • Maximálne rozmery: 80x120x120 cm
  • Maximálna hmotnosť: 20 kg

Rozmery kufra a podpalubnej batožiny do lietadla spoločnosti Wizzair:

  • Maximálne rozmery: 149x119x171 cm
  • Maximálna hmotnosť: 32 kg

Pri balení podpalubnej batožiny je dôležité mať na pamäti nasledovné:

  • Uistiť sa, že batožina nepresahuje maximálne rozmery a hmotnosť.
  • Všetky cenné predmety a krehké predmety si treba vziať do príručnej batožiny.
  • Uistiť sa, že je batožina riadne zabalená, aby sa počas prepravy nepoškodila.
  • Na batožinu je dobré pripevniť menovku s menom a kontaktnými informáciami.

Ak si turista nie je istý požiadavkami na batožinu svojej leteckej spoločnosti, môže ich skontrolovať na jej webovej stránke alebo sa obrátiť na zákaznícky servis.