Súdne a mimosúdne vymáhanie pohľadávok
Ak máte voči svojmu dlžníkovi pohľadávku a už dávno uplynula lehota na jej splatenie, mali by ste sa obrátiť na právnika. Avšak na to, aby bola táto pohľadávka uspokojená musí byť možné ju vymôcť.
To znamená, že každý vzťah, na základe ktorého vám niekto dlhuje peniaze by ste mali riadne ošetriť zmluvou, aby ste ňou potom túto pohľadávku mohli dokázať aj v prípadnom súdnom konaní.
Na to si skutočne treba dať pozor, pretože ak pohľadávku nebudete môcť riadne zdokladovať, stane sa s veľkou pravdepodobnosťou nevymožiteľnou a vaše peniaze už nikdy neuvidíte.
Pozor si treba dať aj na uplynutie premlčacej doby, pretože potom sa pohľadávka takisto stáva nevymožiteľnou. Peniaze vám síce dlžník vrátiť stále môže, ale ak vznesie námietku premlčania, strácate na ne právny nárok.
Aj z tohto dôvodu je dobré sa okamžite po uplynutí lehoty splatnosti obrátiť na odborníkov v danom obore. Týmto sa vlastne odbremeníte od zodpovednosti za svoju pohľadávku a poveríte jej vymáhaním niekoho, kto s tým už má niekoľkoročné skúsenosti.
Spravidla je najprv pokus o mimosúdne vymáhanie prostredníctvom kontaktovania dlžníka a snahy dohodnúť sa s ním na spôsobe vyplatenia pohľadávky a až keď tento spôsob zlyhá, nasleduje vymáhanie súdnou cestou.
Výhodou mimosúdneho vymáhania je taktiež vyhnúť sa povinnosti platiť súdne trovy, ktoré by za okolností vymáhania peňazí súdnou cestou museli byť navrhovateľom zaplatené.
V tomto prípade je najvýhodnejšie podať návrh na vydanie platobného rozkazu, pretože týmto spôsobom vám vaše peniaze môžu byť vydané rýchlo a bez zbytočného zdržiavania za predpokladu, že dlžník proti nemu nepodá odpor.
Samozrejme existujú aj iné spôsoby súdneho vymáhania vašej pohľadávky, preto nechajte na svojich právnikov výber toho najlepšieho z nich!