Výhody a nevýhody nákupu na splátky
Nákup na splátky sa na Slovensku teší veľkej obľube a najčastejšie takto nakupujeme elektroniku a nábytok. Splátkový predaj ponúkajú všetky väčšie kamenné a internetové obchody. Odborníci ale varujú, že by sme si nemali kupovať veci, na ktoré nemáme peniaze. Pri výpadku príjmu by sme sa mohli dostať do vážnych finančných ťažkostí.
Na akom princípe funguje splátkový predaj?
Zákazníci v obchode si vyberú tovar a zaplatí zaň v hotovosti percentuálnu časť (akontáciu), ktorá zvyčajne dosahuje 10 percent z hodnoty tovaru. Zvyšnú sumu splácajú v dohodnutých mesačných splátkach, a to v priemere 10 mesiacov. Predajcovia sú povinní oboznámiť spotrebiteľov s podmienkami úveru.
Nákupom na splátky spotrebitelia čerpajú úver od úverových spoločností a zaväzujú sa k jeho splácania. Najväčšími poskytovateľmi týchto úverov sú spoločnosti Cetelem a Home Credit.
V čom je nákup na splátky výhodný?
Nákup na splátky umožňuje zákazníkom zaobstarať si tovar, na ktoré nemajú peniaze. To ocenia najmä v momente, kedy sa im pokazili domáce spotrebiče alebo elektronika a potrebujú ich hneď vymeniť za nové. Vybavenie úveru je veľmi jednoduché a trvá asi 20 minút. Po splnení všetkých podmienok sa zákazníci stávajú majitelia tovaru. Splátky si môžu rozložiť na dlhšie časové obdobie. Prvú splátku zákazníci zaplatia až v nasledujúcom mesiaci a po celú dobu trvania úveru sa výška splátok nemení.
Aké sú riziká nákupu na splátky?
V obchodoch môžeme naraziť na splátkový predaj s 0 % navýšením, ale ak nemôžeme čakať na podobnú akciu, preplatíme 15 až 20 percent z ceny tovaru. Dostupnosť nákupu na splátky však podporuje nezdravé spotrebiteľské správanie a zákazníci utrácajú viac, než koľko si môžu dovoliť. K tomuto typu dlhu dochádza predovšetkým pred Vianocami, kedy nakupujeme darčeky. Zákazníci by tak mali zvážiť svoje platobné možnosti a zadlžiť sa na čo najkratšiu dobu.