Zaostrené na vonkajšie parapety

zaostrene-na-vonkajsie-parapety

Výmena starých okien za nové je dnes v kurze. Nepotrebujete byť na to extra šikovný, stačí, ak si zoženiete kvalitnú firmu, ktorá sa na inštaláciu okien zameriava.

Väčšina ľudí sa pri kupovaní a následnej výmene okien zaoberajú skôr materiálom, kovaním či počtom profilov. Len málokto venuje pozornosť vonkajším a vnútorným parapetom.

Možno budete poriadne prekvapení, avšak ak vaše parapety nebudú správne osadené, okno vám nebude slúžiť podľa vašich predstáv.

Hlavný účel najmä vonkajších parapiet je jasný už od samého počiatku ich vzniku. Chrániť murivo pod oknom pred zlým počasím. Pôvodne sa vonkajšie parapety vyrábali najmú z kameňa alebo z tehál.

Dnes sa na ich výrobu používa viacero materiálov, pričom „najľudovejšou“ voľbou je plast. Nájdeme však ale aj prírodný kameň, dlažbu či drevo.

Vonkajšie parapety sú taktiež miestom, ktoré majú možnosť vidieť aj neznámi ľudia, preto by ste si mali dať záležať aj na ich vzhľade. Pohrajte sa s kombináciami a materiálmi. Fantázii sa medze nekladú ani v tomto prípade.

Na čo si dať pozor?

Pri vonkajších parapetoch je potrebné zabezpečiť kvalitné odvodnenie. Musia mať určitý presah, aby pod ne nezatekalo. Ak sa však presah zle vypočíta, môže sa stať, že na tom mieste vznikne tepelný most, ktorý umožní vlhkému a studenému vzduchu prenikať až dovnútra.

Pri výbere materiálu dva razy merajte a raz režte

Bojovou úlohou vonkajších parapiet je chrániť murivo pod oknom pred zatekaním. To sme si už povedali. Aj to, že je nesmierne dôležité osadenia a sklon, ktorý je zárukou toho, že sa na nich nebude hromadiť voda.

Nech si už materiál vonkajších parapiet vyberiete akýkoľvek, je dôležité, aby ste dodržali presah parapetu cez fasádu aspoň 3 až 5 centimetrov.

Vyberte si materiál, ktorý priveľmi neduní. Oceníte to najmä vtedy, keď bude búrka či silný vietor. Materiál by mal vzhľadovo taktiež pasovať k oknu.