Vzor žiadosti o poskytnutie riadnej dovolenky – preplatenie nevyčerpanej

Nárok na riadnu dovolenku patrí medzi jedno z práv každého zamestnanca. Dovolenka prestavuje čas na oddych a relax pre zamestnanca bez obavy o vypadnutie príjmu. Kedy dochádza k nároku na dovolenku? Ako vyzerá vzor žiadosti o poskytnutie riadnej dovolenky? Čo znamená čerpanie dovolenky?

Pracovná dovolenka sa líši od tradičnej dovolenky v tom, že je viac zameraná na profesionálne ciele. Namiesto toho, aby si zamestnanec len oddýchol na dovolenke, znamená čerpanie pracovného voľna vziať si čas mimo pracoviska, aby sa zamestnanec mohol sústrediť na pracovné úlohy a profitovať zo skúseností.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Zamestnanec má nárok na dovolenku po odpracovaní 60 dní, pričom počas čerpania dostáva priemerný zárobok.

Zákonník práce definuje tri druhy dovolenky: dodatkovú, za odpracované dni a za kalendárny rok, pričom nárok na 4 až 5 týždňov závisí od odpracovaných dní.

Preplatenie dovolenky zabezpečuje kompenzáciu za nevyčerpanú dovolenku pri skončení pracovného pomeru, čím sa zamestnanci vyhnú poklesu miezd.

Nárok na riadnu dovolenku

Nárok na dovolenku má každý zamestnanec, ktorý odpracoval aspoň 60 dní v danom kalendárnom roku. Počas čerpania dovolenky zamestnanec dostáva mzdu vo výške priemerného zárobku. Tento mechanizmus zabezpečuje, že zamestnanci môžu čerpať dovolenku bez obáv o svoje finančné zabezpečenie.

V Slovenskej republike Zákonník práce, konkrétne Zákon č. 311/2001 Z. z., rozlišuje tri základné druhy dovolenky. Tieto druhy dovolenky sú:

Dovolenka za odpracované dni

Tento typ dovolenky sa prideľuje na základe odpracovaných dní a zohľadňuje, akú časť roka zamestnanec odpracoval. Dovolenka za odpracované dni sa vypočítava z počtu opracovaných dní počas jedného kalendárneho roku.

Dovolenka za (určitý) kalendárny rok

Zamestnanci majú právo na určitý počet dní dovolenky, ktorý sa vypočítava na základe dĺžky pracovného pomeru a platných legislatívnych predpisov. Na Slovensku sa zvyčajne prideľuje 4 až 5 týždňov dovolenky ročne, v závislosti od interných predpisov zamestnávateľa a prípadných dohodnutých podmienok v kolektívnej zmluve.

Dodatková dovolenka

Tento typ dovolenky je pre tých, ktorí pracujú v obzvlášť ťažkých pracovných podmienkach. Sú to nebezpečné a často zdraviu škodlivé práce, ako je napr. ťažba pod zemou.

Dĺžka tejto dovolenky závisí od toho, ako dlho počas kalendárneho roka zamestnanec pracuje v zlých podmienkach, no max. 1 týždeň. Zamestnanci by mali dbať na jej čerpanie v stanovených termínoch, aby predišli prepadnutiu.

Na zabezpečenie rovnováhy medzi pracovným a osobným životom je dôležité, aby zamestnanci využívali svoj nárok na dovolenku. Týmto spôsobom sa znižuje stres a zlepšuje celková pohoda zamestnanca.

Zamestnanci by mali byť informovaní o svojich právach a povinnostiach v súvislosti s čerpaním dovolenky, aby si mohli plne užiť výhody, ktoré im zamestnávateľ ponúka.

Čím lepšie naplánovaná dovolenka, tým viac nádherných destinácií, ako je napr. Portoriko či Írsko, človek stihne počas roka navštíviť.

Každý zamestnanec má právo na minimálne 4 týždne dovolenky.

Dovolenka za odpracované dni 

Nárok na dovolenku sa vzťahuje na zamestnancov, ktorí odpracovali určitý čas u jedného zamestnávateľa. Dovolenka za odpracované dni sa teda uplatňuje v prípade, ak zamestnanec neodpracoval minimálne 60 dní u jedného zamestnávateľa.

Tento typ dovolenky umožňuje zamestnancovi čerpať voľno aj bez splnenia podmienok na poskytnutie dovolenky za kalendárny rok.

Zamestnanci, ktorí odpracovali 60 a viac dní u jedného zamestnávateľa, majú nárok na dovolenku za kalendárny rok. Dovolenka v tomto prípade zabezpečuje odpočinok po dlhšom pracovnom výkone. Vtedy sa lepšie plánuje väčší výlet, napr. dlhší pobyt v Škandinávii.

Na vznik nároku na dovolenku je nevyhnutné, aby zamestnanec odpracoval aspoň 21 dní v danom kalendárnom roku. Táto základná požiadavka garantuje, že zamestnanci získajú primeraný čas na voľno, ktoré prispieva k ich celkovému zdraviu a pohode.

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce jasne definuje tieto podmienky a chráni práva zamestnancov v oblasti dovoleniek. Zamestnávatelia sú povinní dodržiavať ustanovenia tohto zákona a zabezpečiť, aby zamestnanci mali priestor zobrať si dovolenku.

Dovolenka za kalendárny rok

Základnou podmienkou na vzniknutie nároku na dovolenku za kalendárny rok je neprestajný pracovný pomer po dobu minimálne 60 dní u jedného a toho istého zamestnávateľa. Nárok na dovolenku vzniká len zamestnancom teda osobám v pracovnom pomere. Nárok na dovolenku sa teda nevzťahuje na osoby pracujúce na dohodu či brigádnikov.

Dodatková dovolenka

Dodatková dovolenka sa vzťahuje na špecifické skupiny zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu v podmienkach ťažkých alebo zdraviu škodlivých. Tieto podmienky zahŕňajú najmä práce vykonávané pod zemou, ako je ťažba nerastov alebo razenie tunelov. Tieto zamestnania sa považujú za náročné a vyžadujú si dodatočnú ochranu zamestnancov.

Zákonník práce jasne definuje kategórie zamestnancov, ktorí majú nárok na dodatkovú dovolenku. Medzi tieto kategórie patrí napr.:

  1. Zamestnanec, ktorý pracuje nepretržite aspoň jeden rok v tropických alebo zdravotne ťažkých podmienkach.
  2. Zamestnanec, ktorý je vystavený infekčným materiálom.
  3. Zamestnanec, ktorý pracuje s dokázanými chemickými karcinogénmi.

Zamestnanci, ktorí čelia vysokému riziku v dôsledku svojho pracovného prostredia, majú teda prístup k dodatočnej dovolenke. Dodatková dovolenka má rozsah jedného týždňa, ak zamestnanec spĺňa vyššie uvedené podmienky a pracuje v týchto podmienkach celý rok.

Zákon ustanovuje, že dodatková dovolenka sa musí čerpať prednostne. Týmto spôsobom sa zabezpečuje, že zamestnanci, ktorí pracujú v náročných a nebezpečných podmienkach, majú právo na dostatočný odpočinok a regeneráciu.

Každý by mal využiť dovolenku a užiť si voľné a pokojné dni.

Vzor – žiadosť o poskytnutie riadnej dovolenky

(§ 111 Zák. práce)

[Názov spoločnosti]

so sídlom [Adresa spoločnosti]

Vec: Žiadosť o poskytnutie riadnej dovolenky

Žiadam o poskytnutie riadnej dovolenky za rok [ ], a to v čase od [dátum prvého dňa dovolenky] do [dátum posledného dňa dovolenky] vrátane, to je celkom [ ] pracovných dní.

Miestom pobytu dovolenky bude [ ].

V [ ] dňa [ ]

Podpis

…………………………………….

meno [ ]

bytom [ ]

TIP: Podobne by mal vyzerať aj vzor žiadosti o zmenu pracovného času.

Počet dní dovolenky – výmera dovolenky

Zákonník práce na Slovensku ustanovuje základnú minimálnu výmeru dovolenky pre zamestnancov, ktorá je nezávislá od veku a pracovnej pozície. Tento zákon presne definuje, že každý zamestnanec má nárok na štyri týždne dovolenky ročne.

Dovolenka predstavuje množstvo dní, ktoré zamestnanec môže vyčerpať v priebehu kalendárneho roka. Počet dní či týždňov dovolenky, ktoré má zamestnanec k dispozícii, by si mal každý overiť a dovolenku plánovať dopredu.

Ak niekto potrebuje jeden alebo dva dni na oddych alebo výlet do Prešova, naplánuje si voľno kedykoľvek. Ak sa však niekto chystá na dva týždne do Kostariky či objavovať Himaláje, musí sa nad dovolenkou zamyslieť skôr.

V niektorých špecifických prípadoch môže Zákonník práce poskytnúť zamestnancom dlhšiu dovolenku, a to v nasledovných výmerách:

  • dovolenka vo výmere 5 týždňov
  • dovolenka vo výmere 8 týždňov

Predlženie dovolenky môže byť zohľadnené v závislosti od charakteru pracovnej činnosti, pracovného prostredia, veku človeka či výchovy dieťaťa. Zamestnanci, ktorí spĺňajú podmienky pre dlhšiu výmeru dovolenky, by mali byť informovaní o svojich právach a možnostiach čerpania tejto dovolenky.

Ak sa niekto chystá na dlhý výlet, je dôležité, aby plánoval dovolenku dopredu.

Dovolenka vo výmere 5 týždňov

Nárok na dovolenku vo výmere 5 týždňov má zamestnanec, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši 33 rokov. Tento typ dovolenky je taktiež dostupný pre zamestnancov, ktorí sa trvalo starajú o dieťa. V takýchto prípadoch zamestnanec získa predĺženú výmeru dovolenky.

Ak sa zamestnanec prestane starať o dieťa, nárok na dovolenku sa upraví. Výška dovolenky sa počíta na základe dní, počas ktorých sa zamestnanec o dieťa staral. Takýto prístup zabezpečuje spravodlivé zohľadnenie predchádzajúcej starostlivosti.

Tento rozšírený nárok na dovolenku prispieva k vyváženosti medzi pracovným a osobným životom, najmä pre zamestnancov s rodinnými povinnosťami. Zamestnanci by mali byť informovaní o svojich právach a možnostiach čerpania dovolenky, čo im umožní lepšie plánovať a využiť svoj nárok na dovolenku.

Dovolenka vo výmere 8 týždňov

Nárok na dovolenku vo výmere minimálne 8 týždňov má pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec. Tento druh dovolenky taktiež patrí vysokoškolským učiteľom, výskumným pracovníkom a umeleckým pracovníkom vysokej školy.

V Zákonníku práce sa operuje s týždňami dovolenky. Priemerný zamestnanec, ktorý odpracuje 5 dní v týždni, má výmeru dovolenky 20 pracovných dní.

Tento systém dovolenky zabezpečuje, že zamestnanci majú dostatok času na oddych a regeneráciu, čo prispieva k ich celkovej pohode a efektivite na pracovisku. Uvedené pravidlá o nároku na dovolenku sú dôležité pre zamestnancov vo všetkých oblastiach zamestnania.

Čerpanie dovolenky

Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek. Zamestnanec plánuje dovolenku tak, aby ju mohol čerpať do konca kalendárneho roka. Zamestnávateľ musí tiež dbať na to, aby čerpanie dovolenky neurčil na obdobie, keď je zamestnanec uznaný na určitú dobu na PN.

V prípade, že zamestnanec chce čerpať dovolenku, musí o tom informovať svojho zamestnávateľa aspoň štrnásť dní dopredu. Ak je dovolenka poskytnutá zamestnancovi po častiach, trvanie v jednej časti musí byť aspoň dva týždne.

Vždy sa treba dohodnúť na dovolenke dopredu, pretože väčšina ľudí si chce napísať dovolenku v lete, aby mohli navštíviť teplé destinácie, ako sú napr. Havajské ostrovy. Jednotlivé týždne by sa mali spravodlivo rozdeliť, aby si každý mohol užiť letné mesiace.

Tento systém čerpania dovolenky zabezpečuje rovnováhu medzi pracovnými a osobnými potrebami zamestnancov, pričom zamestnávateľ má povinnosť prispôsobiť plánovanie dovoleniek tak, aby sa zohľadnili aj legislatívne požiadavky.

Použitie kalkulačky na krátenie dovolenky môže zamestnancom pomôcť lepšie pochopiť, ako ich výpadky v práci ovplyvnia nárok na dovolenku.

Zamestnávateľ nemôže krátiť dovolenku, ak zamestnanec čerpá materskú alebo otcovskú dovolenku.

Krátenie dovolenky 

Zamestnávateľ môže zamestnancovi skrátiť dovolenku za určitých okolností. Tieto okolnosti sa, ale musia vzťahovať len na okolnosti toho kalendárneho roku, v ktorom vznikli. Krátenie dovolenky je však priamo ohraničené v Zákonníku práce.

Zamestnávateľ môže pristúpiť ku kráteniu dovolenky vtedy, ak zamestnanec nepracoval z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky či z dôvodu dôležitých osobných prekážok v práci, čím môže byť práceneschopnosť či choroba.

Zamestnávateľ nepristúpi ku kráteniu dovolenky, ak zamestnanec čerpá materskú alebo otcovskú dovolenku alebo je práceneschopný pre pracovný úraz či chorobu z povolania; za tie je zodpovedný zamestnávateľ.

Nevyčerpanie dovolenky

V prípade, že si zamestnanec svoju dovolenku nevyčerpá, nemusí to znamenať, že dovolenka prepadne. Zamestnávateľ v takomto prípade umožňuje zamestnancom preniesť si nevyčerpanú dovolenku do nasledujúceho kalendárneho roka

Aj v prípade, že je zamestnanec na materskej, otcovskej alebo rodičovskej dovolenke a nestihne si vyčerpať dovolenku ani v nadchádzajúcom kalendárnom roku, nemusí znamenať, že o ňu príde. Podľa zákonníka práce má zamestnávateľ povinnosť umožniť zamestnancom po skončení rodičovskej dovolenky ich riadnu dovolenku.

Vyčerpanie dovolenky, na ktorú má zamestnanec právo, prispieva k jeho fyzickému aj psychickému zdraviu.

Rodičovská dovolenka

Materská dovolenka je pre čerstvé mamičky dôležitým obdobím. Je to obdobie, kedy si môžu oddýchnuť od svojho profesionálneho života, aby sa mohli postarať o svoje bábätko a zotaviť sa z pôrodu.

Počas tohto obdobia sú zamestnávatelia povinní poskytnúť platené voľno, aby matka mala finančné a emocionálne prostriedky na to, aby si mohla užívať rodičovské radosti.

To umožňuje matkám pokračovať v práci, keď sú pripravené, čo často zvyšuje produktivitu, pretože matky sú zvyčajne veľmi odhodlané vrátiť sa po dovolenke do práce. Celkovo je materská dovolenka životne dôležitá pre podniky aj pre matky.

Preplatenie dovolenky

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky je forma finančnej kompenzácie, ktorú zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi za nevyužité dni dovolenky. Táto situácia nastáva pri skončení pracovného pomeru, keď zamestnanec nestihol vyčerpať všetku dovolenku, na ktorú mal v danom roku nárok.

Podľa Zákonníka práce na Slovensku má zamestnanec nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky vo výške priemerného zárobku. Táto náhrada sa vypláca zvyčajne ako súčasť poslednej výplaty zamestnanca alebo formou jednorazovej platby.

Zamestnávateľ je povinný preplatiť len nevyčerpanú dovolenku, na ktorú mal zamestnanec nárok, a to za obdobie, ktoré spadá do trvania pracovného pomeru. Zamestnanci by si mali byť vedomí, že preplatenie dovolenky sa realizuje len v prípade skončenia pracovného pomeru – inak majú povinnosť vyčerpať si dovolenku počas pracovného pomeru.