Vzor návrhu na zrušenie obchodnej spoločnosti súdom – ex offo výmaz
Sú prípady, kedy o zrušení spoločnosti rozhoduje súd. Pritom samotný podnikateľ nemusí o ničom vedieť, až kým nedostane uznesenie súdu o začatí konania. Tento spôsob sa volá ex offo, čiže výmaz spoločnosti z obchodného registra. Ako zrušiť s.r.o., aký je význam ex offo a ako vyzerá vzor návrhu na zrušenie obchodnej spoločnosti súdom?
Významom ex offo, čo znamená „z úradnej moci“, je právny termín, ktorý označuje zrušenie spoločnosti súdom bez nutnosti podania návrhu.
KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU
Ex offo, čo znamená „z úradnej moci“, je právny termín, ktorý označuje zrušenie spoločnosti súdom bez nutnosti podania návrhu.
Pre zrušenie alebo výmaz ex offo postačuje iba jeden z možných dôvodov podľa Obchodného zákonníka a súd v takom prípade môže začať konať.
Zrušenie s.r.o. bez likvidácie je možné vykonať iba vtedy, ak spoločnosť nedisponuje žiadnym majetkom alebo majetok spoločnosti prechádza na právneho nástupcu.
Pri zrušení spoločnosti bez právneho nástupcu sa v prípade existencie majetku vykoná likvidácia alebo sa spoločnosť zruší bez likvidácie.
Návrh na zrušenie spoločnosti sa podáva na všeobecnom súde navrhovateľa, nie k obchodnému registru – k tomu sa podáva až návrh na samotný výmaz spoločnosti na základe rozhodnutia súdu.
Význam ex offo – výmaz spoločnosti z obchodného registra
Samotný proces ex offo, výmaz spoločnosti z obchodného registra, môže byť zdĺhavý a náročný a v niektorých prípadoch sa môže ťahať až niekoľko rokov. Pri takomto konaní spoločnosť nesmie disponovať majetkom, inak súd vyhlási jej likvidáciu.
Na to, aby došlo k ex offo výmazu, sa súd riadi dôvodmi, ktoré upravuje Obchodný zákonník. Výmazom spoločnosť zaniká a stráca všetky práva a povinnosti. Tento proces je dôležitý pre udržanie čistoty obchodného registra a ochranu veriteľov.
Zrušenie spoločnosti a jej výmaz z obchodného registra vykonáva súd, a to aj bez akéhokoľvek návrhu ďalšej osoby v prípadoch, ktoré ustanovuje Obchodný zákonník.
Zrušenie spoločnosti súdom
K zrušeniu spoločnosti súdom dochádza v dôsledku dôvodov a okolností, ktoré stanovuje Obchodný zákonník. Medzi tieto dôvody patrí napríklad okolnosť, že:
- v danom kalendárnom roku sa nekonalo valné zhromaždenie danej spoločnosti
alebo
- spoločnosť stratila oprávnenie na podnikanie
Dôvodom je aj to, že spoločnosť si nesplnila povinnosť, a to uložiť do zbierky listín individuálnu účtovnú závierku za aspoň dve účtovné obdobia nasledujúce po sebe.
Dôvody zrušenia spoločnosti súdom sú viaceré a je možné sa s nimi oboznámiť v Obchodnom zákonníku. Pre zrušenie alebo výmaz ex offo postačuje iba jeden z možných dôvodov podľa Obchodného zákonníka a súd v takom prípade môže začať konať.
Zrušenie s.r.o. bez likvidácie
Zrušenie s.r.o. bez likvidácie, inými slovami dobrovoľné zrušenie spoločnosti bez likvidácie, je možné vykonať iba vtedy, ak:
- spoločnosť nedisponuje žiadnym majetkom
alebo - majetok spoločnosti prechádza na právneho nástupcu
To, či daná spoločnosť má alebo nemá majetok, je predmetom podrobného skúmania na základe posledného podaného daňového priznania.
Aby došlo k zrušeniu s.r.o. bez likvidácie, spoločnosť takisto nesmie mať žiadne dlhy. To isté platí aj vtedy, ak sa spoločnosť dostala do konkurzu a ten sa zrušil, zamietol alebo zastavil práve kvôli nedostatku imania.
Zrušenie spoločnosti s ručením obmedzeným bez likvidácie je jedným z možných spôsobov ukončenia podnikania v tejto právnej forme. V porovnaní s likvidáciou je oveľa jednoduchší a rýchlejší, avšak vyžaduje dodržanie určitých podmienok a postupov.
Pri tomto type zrušenia musí spoločnosť predovšetkým splniť svoje záväzky voči veriteľom a zabezpečiť, aby sa jej majetok použil na vyrovnanie všetkých dlhov a nákladov spojených s jej zánikom.
Po úspešnom zrušení sa vykonáva zápis o zániku spoločnosti do Obchodného registra a právomoci jej členov automaticky prechádzajú na ostatných spoločníkov. Malo by sa postupovať podľa platných právnych noriem a dodržať relevantné kroky.
Návrh zrušenia spoločnosti bez likvidácie
Zrušenie spoločnosti bez likvidácie alebo s jej likvidáciou predchádza zániku spoločnosti, to znamená jej vymazaniu z Obchodného registra. V prípade ak súd zistí, že spoločnosť nemá žiaden majetok, publikuje oznámenie o vedení konania o zrušení spoločnosti bez likvidácie v Obchodnom vestníku.
Po uplynutí troch mesiacov od tejto publikácie vydá uznesenie o zrušení spoločnosti bez likvidácie, a tým pádom dochádza k vymazaniu spoločnosti z registra.
NÁVRH NA ZRUŠENIE OBCHODNEJ SPOLOČNOSTI SÚDOM
[§ 68 ods. 6 obch. zák.]
(viac info, poplatky a postup: likvidácia, odkúpenie s.r.o, zrušenie s.r.o)
Mestský súd v [ ] [ ] PSČ [ ] [ ]
Navrhovateľ: [ ], [ ]
Odporkyňa: [ ], sro, [ ], [ ], PSČ [ ]
o zrušení spoločnosti [ ], s.r.o. podľa § 68 ods. 6 obch. zák.
I.
Spoločenskou zmluvou zo dňa. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . založili spoločníci pán [ ], bytom [ ], pán [ ], bytom [ ], [ ] a pani [ ], bytom [ ], [ ], [spoločnosť], s.r.o.
Mestský súd v Bratislave uznesením z. . . . . . . . . . . . . . . č. j. . . . . . . . . . . . . rozhodol o povolení zápisu spoločnosti do obchodného registra.
Dôkaz: Spoločenská zmluva zo dňa. . . . . . . . . . . . . . .
Uznesenie Mestského súdu v [ ] z. . . . . . . . . . č. j. . . . . . . . . . . .
II.
Valné zhromaždenie spoločnosti [ ], s.r.o., uznesením z. . . . . . . . . . . . . vyslovilo súhlas s rozdelením obchodného podielu pani [ ] a s prevodom polovice tohto podielu pánovi [ ]. Zmluvou o prevode obchodného podielu zo dňa. . . . . . . . . previedla pani [ ] polovicu svojho obchodného podielu na pána [ ].
Tým sa vklad pani [ ] do obchodnej spoločnosti znížil na [ ] EUR, tj. pod minimálnu prípustnú hodnotu stanovenú v § 109 ods. 1 obch. zák.
Dôkaz: Uznesenie valného zhromaždenia spoločnosti [ ], s.r.o. zo dňa. . . . . . . . . . .
Zmluva o prevode obchodného podielu zo dňa. . . . . . . . . . . uzavretá medzi pani [ ] a pánom [ ]
III.
Prevodom časti obchodného podielu s následným poklesom hodnoty vkladu pani [ ] došlo k porušeniu ustanovenia § 109 ods. 1 obch. zák.
Ako spoločník uvedenej spoločnosti mám záujem na tom, aby spoločnosť svojím postupom neporušovala právne predpisy a nevyvolávala stav právnej neistoty, a preto navrhujem, aby Mestský súd v Bratislave vydal toto
uznesenie:
[ ], s.r.o., so sídlom v [ ], [ ], PSČ [ ] sa ruší s likvidáciou.
Likvidátorom spoločnosti je pán [ ], so sídlom [ ], [ ].
Odporkyňa je povinná nahradiť navrhovateľovi trovy konania vo výške. . . . . . . . . . . . . . EUR.
V [ ] dňa. . . . . . . . . . . . . . . . .
……………………… Podpis
[ ]
Zrušenie spoločnosti súdom je upravené hlavne vo všeobecných ustanoveniach zák. č. 513/1991 Zb., obchodný zákonník (OBZ), konkrétne v § 68.
Dvojaké zrušenie spoločnosti
Rovnako tak ako obchodný zákonník rozoznáva dve fázy vzniku spoločnosti, ktorými sú založenie a vznik spoločnosti, rozoznáva tiež dve fázy ukončenia existencie spoločnosti, a to zrušenie a zánik spoločnosti. Zrušenie spoločnosti môže byť dvojaké:
bez právneho nástupcu (napr. zrušenie spoločnosti súdom)
s právnym nástupcom (pri premene spoločnosti)
Pri zrušení spoločnosti bez právneho nástupcu sa v prípade existencie majetku vykoná likvidácia alebo sa spoločnosť zruší bez likvidácie. Následným výmazom spoločnosti z obchodného registra dôjde k jej zániku, teda k ukončeniu existencie spoločnosti.
Súd o zrušení spoločnosti rozhoduje na návrh alebo bez návrhu. Návrh na zrušenie spoločnosti môže podať štátny orgán (napr. Finančný úrad) alebo osoba, ktorá osvedčí právny záujem (napr. jeden zo spoločníkov). Zrušiť spoločnosť súdom bez návrhu potom možno v prípadoch ustanovených zákonom.
Ako zrušiť s.r.o. – časté otázky
Ako zrušiť s.r.o.? Zrušenie spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) je závažný právny úkon, ktorý má za následok ukončenie jej činnosti. Aké sú odpovede na časté otázky?
Môže sa s.r.o. zrušiť bez likvidácie?
V niektorých prípadoch je možné zrušiť s.r.o. bez likvidácie, napríklad ak spoločnosť nemá žiadny majetok alebo ak sa zlúči s inou spoločnosťou.
Koľko stojí zrušenie s.r.o.?
Náklady na zrušenie s.r.o. závisia od zložitosti prípadu a môžu zahŕňať poplatky za právne služby, notárske konania, účtovné služby a štátne poplatky.
Ako dlho trvá zrušenie s.r.o.?
Dĺžka trvania likvidácie závisí od viacerých faktorov, ako je veľkosť spoločnosti, počet záväzkov a zložitosť likvidačného procesu.
Zrušenie s.r.o. je závažný krok, ktorý by sa nemal podceňovať. Ak niekto zvažuje zrušenie spoločnosti, mal by sa poradiť s odborníkom, ktorý mu poskytne komplexné informácie a pomôže mu celý proces zvládnuť.
Dôvody zrušenia spoločnosti
Obchodný zákonník pamätá na tieto dôvody zrušenia spoločnosti bez návrhu:
- a) valné zhromaždenie rozhodne v prípade, ak nie je prevedený obchodný podiel podľa odseku 5 do šiestich mesiacov odo dňa, keď bol spoločník vylúčený, o znížení základného imania o vklad vylúčeného spoločníka; inak môže súd spoločnosť aj bez návrhu zrušiť a nariadiť jej likvidáciu. (§ 113 ods. 6 OBZ)
- b) spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý do svojich rúk spojil všetky obchodné podiely spoločnosti, nesplatí do 3 mesiacov peňažné vklady alebo v rovnakej lehote neprevedie časť obchodného podielu (§ 119 OBZ)
- c) v prípadoch, kedy spoločnosť vlastniaca vlastné akcie nesplní povinnosti stanovené v §161c ods. 2 OBZ
Aj keby bol daný jeden z vyššie uvedených zákonných dôvodov zrušenia spoločnosti, je na zvážení súdu, či rozhodne o zrušení spoločnosti alebo nie.
Jedinou výnimkou z tohto dispozičného práva súdu je ustanovenie § 119 OBZ, kde uvádza: „Ak spoločník poruší túto povinnosť, súd spoločnosť aj bez návrhu zruší a nariadi jej likvidáciu.“
Návrh na zrušenie spoločnosti sa podáva na všeobecnom súde navrhovateľa, nie k obchodnému registru – k tomu sa podáva až návrh na samotný výmaz spoločnosti na základe rozhodnutia súdu.
Za osoby, o ktorých právach má konať, môžeme nepochybne považovať spoločnosť. Horšie je to však s posúdením, či týmito osobami sú tiež spoločníci obchodných spoločností.
Odpoveď dalo rozhodnutie ústavného súdu SR č. ÚS 230/95 z 12. septembra 1996, ktoré možno nepochybne aplikovať aj na existujúcu zákonnú úpravu, keď hovorí, že účastníkmi konania sú bezpochyby tiež spoločníci rušiacej sa spoločnosti.